Okładka wydania

Przestrzeń Zewnętrzna. Niezwyciężony

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przestrzeń Zewnętrzna. Niezwyciężony | Autor: Jack Campbell

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

John "Black Jack"Geary, czyli najpopularniejszy bohater współczesnej literatury science - fition, powraca! Powraca za sprawą premiery drugiego tomu cyklu pt. "Przestrzeń zewnętrzna", autorstwa słynnego autora tego gatunku - Jacka Campbella. Cykl ten stanowi niejako kontynuację legendarnej już sagi pt. "Zaginiona Flota", która zjednała sobie miliony czytelników na całym świecie. Niniejsza opowieść nosi tytuł "Przestrzeń zewnętrzna. Niezwyciężony", i raz jeszcze przenosi nas swoją fabułą do świata odległej przeszłości, w której to co prawda wojna pomiędzy odrębnymi frakcjami ludzkości dobiegła końca, lecz oto na horyzoncie pojawia się kolejne, znacznie mroczniejsze zagrożenie...

 

Przypomnijmy fakty: Admirał John "Black Jack"Geary wraz ze swoją flotą okrętów Sojuszu, został wysłany ku zbadania nieodkrytych dotąd układów przestrzeni zewnętrznych. Misja ta, jak wiemy z lektury pierwszej odsłony tego pod cyklu, rozpoczęła się od śmiertelnego starcia z wroga rasą enigmów, przed którymi jedyną szansą ocalenia była ucieczka skokiem przestrzennym do kolejnego, zupełnie nieznanego systemu. Systemu, który powitał naszych bohaterów flotyllą ogromnych okrętów wojennych o niespotykanych dotąd kształtach, które bez podjęcia jakiejkolwiek próby kontaktu, otworzyły ogień... I tu rozpoczyna się nasza lektura, czyli opowieść o walce z kolejną obcą rasą, próbie ewakuacji do kolejnych systemów, i spotkaniu z kolejnym, zupełnie nowym gatunkiem, który okaże się wielce tajemniczą i zaskakującą nacją... A do tego, raz jeszcze dadzą znać o sobie enigmowie, którzy nie spoczną przed tym, by zadać ludzkości decydujący i ostateczny cios...

 

Powieść "Przestrzeń zewnętrzna. Niezwyciężony", oferuje nam samą kwintesencję cyklu Jacka Campbella, czyli kosmiczną wojnę, odkrywanie tajemnic, zagadek i koszmarów wszechświata, jak i również niezwykle intrygującą opowieść o polityce, która jak się okazuje, odgrywa wielką rolę także z dala od rodzinnych układów ludzkości. Brawurowa akcja, nieprzewidywalny scenariusz, mistrzostwo w kreowaniu i przedstawianiu kosmicznych potyczek okrętów wojennych, oraz jak zawsze bardzo inteligentny zarys psychologiczny bohaterów, z samym "Black Jackiem" na czele - wszystko to czyni lekturę tej książki niezwykłą przygodą, jakiej to miłośnicy military science - fiction, po prostu nie mogą sobie odmówić!

 

Pod względem fabularnym opowieść ta stoi na co najmniej mistrzowskim poziomie, gdyż już od pierwszych stron wiemy, iż znaleźliśmy się w samym centrum kosmicznej wojny, a każdy kolejny rozdział wydaje się być tylko jeszcze bardziej niesamowity, spektakularny, wybuchowy w swym charakterze. Walka, skomplikowane decyzje taktyczne, będące ich rezultatem sukcesy i klęski, które kosztują zbyt wiele. To tylko jednak preludium do tego, co czeka nas dalej, a więc podroży do nowych zakątków wszechświata i tego, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli relacji z pierwszego kontaktu z obcą cywilizacją. A na deser.., na deser czeka nas wielka, wyniszczająca, spektakularna walka z enigmami, od losów której to może zależeć los całej ludzkości. I obiektywnie rzecz ujmując muszę stwierdzić, iż w tej niniejszej powieści dzieje się najwięcej i najciekawiej ze wszystkich wydanych dotąd u nas tomów "Zaginionej Floty", co tym samym czyni ją najlepszą odsłoną tej kosmicznej sagi!

 

Jak zwykle u tego autora i w jego twórczości, tak i tym razem powołani tu do życia bohaterowie, prezentują się niezwykle efektownie i intrygująco. "Black Jack" wciąż nas czymś zaskakuje, a do tego ujmuje swoją zdroworozsądkową logiką, opanowaniem, wewnętrzną siłą charakteru, która każe mu dbać o swoich podwładnych, nawet kosztem własnego zdrowia. I choć znamy tę postać doskonale, to wciąż wydaje się być ona dla nas wielką tajemnicą, której to odkrywanie stanowi wielką przygodę i takież samo wyzwanie... Drugie skrzypce w tej opowieści odgrywa bez wątpienia kapitan Tanya Desjani - dowódca "Nieulękłego", czyli okrętu na którym urzęduję "Black Jack", a prywatnie żona naszego admirała. To kobieta ogień, świetny żołnierz, genialny strateg, a do tego nie przejmująca się konwenansami i sztucznymi zasadami osoba, która zawsze mówi to, co ma na myśli;) Ten duet uzupełnia cały szereg pobocznych bohaterów, m.in. z generałem Charbonem, senator Rione i kapitanem Smythem na czele, którzy to wnoszą także bardzo wiele dobrego, ciekawego i barwnego w tę opowieść. Są jeszcze obcy, których co prawda z imienia nie poznajemy,.., ale bez wątpienia stanowią oni także wielce atrakcyjny wkład w tę kosmiczną opowieść:)

 

Sercem tego cyklu była zawsze kosmiczna walka, i nie inaczej jest i tym razem. Jack Campbell raz jeszcze funduje nam tu wielce zajmującą i barwną wizję kosmicznych starć w przestrzeni, które to obserwujemy z kapitańskich mostków i innych miejsc na pokładach okrętów floty Sojuszu. Zachwycają nas spektakularne sceny batalistyczne, umiejętne wyważenie literackiej fikcji i naukowych praw fizyki, jak i również psychologiczny aspekt udziału w walce, który odbija się na zdrowiu biorących w niej udział. To także misternie i szczegółowo zarysowane plany taktyczne, skomplikowane strategie, zaskakujące losowe wypadki i ludzkie błędy, które to czasami decydują o życiu lub śmierci. I choć przeczytałam w swoim życiu mnóstwo książek spod znaku S-F, to lektura niniejszej opowieści stanowi bez wątpienia jedną z najbardziej barwnych, wciągających i spektakularnych literackich relacji o kosmicznej wojnie, jaką miałam okazję poznać...

 

Kosmiczne wojny ludzkości były intrygujące, ciekawe, porywające..., ale w porównaniu do walki z obcą, a nawet kilkoma obcymi rasami, wydają się z lekka nużące. Tym razem bowiem Jack Campbell, mówiąc kolokwialnie, "poszedł na całość", fundując nam kosmiczne starcie z obcymi, absolutnie nieprzewidywalnymi rasami, po których można się spodziewać wszystkiego. Tym samym owa wojna jawi się niezwykle barwnie, zaskakująco i przede wszystkim absolutnie nieracjonalnie z punktu widzenia człowieka, co oczywiście nas - czytelników, jak najbardziej cieszy! Pięknie wygląda wojna z obcymi, ale równie misternie prezentują się same kontakty z tymi rasami, próby ich zrozumienia, zinterpretowania zachowań i poglądów, o samym kontakcie "oko w oko", nie wspominając. Poza tym to, jakimi ukazał owe obce rasy w tej opowieści autor, także zasługuje na wielkie brawa, gdyż chyba nikt z nas nie spodziewałby się takiego obrazy kosmitów, jaki to otrzymujemy na kartach tej historii...

 

Wielki pisarz rzadko popełnia błędy warsztatowe, co doskonale potwierdza lektura tej pozycji. Jack Campbell stworzył tu pasjonujące i bardzo interesujące dzieło, które nie ma słabych punktów. Zachwyca nas sam układ tej historii, jej niezwykły klimat, doskonale stopniowane z rozdziału na rozdział napięcie, czy też jakże wyraziste i przekonujące dialogi. Co ważne autor ten potrafi wciąż nas czymś zaskakiwać, odnajdywać nowe pomysły i rozwiązania, nie bazując na tym, co znamy z poprzednich tomów. Efektem tego jest to, iż czytamy tę książkę z wypiekami na twarzy, jakbyśmy oto pierwszy raz zetknęli się z tym pisarzem, z wykreowaną tu rzeczywistością, z głównym bohaterem w osobie Johna "Blacka Jacka "Geary'ego. I choć czasami pojawiają się głosy, iż twórczość tego autora stanowi typowe czytadło dla mniej wymagającego czytelnika, to jak dla mnie książki tego autora są po prostu fascynujące i sprawiające mi ogrom świetnej zabawy czytelniczej, co chyba powinno być zawsze najważniejsze.

 

Raz jeszcze wielkie słowa uznania należą się pod adresem Fabryki Słów, która pięknie wydała tę książkę:) Wspaniała, jakże barwna i przyciągająca wzrok okładka z podobizną głównego bohatera w bojowym skafandrze, w pełni oddaje klimat tej pozycji, jak i również zachęca nas od razu do sięgnięcia po nią. Dodatkowo całości dzieła dopełniają takie atuty, jak doskonalej jakości papier, dobrej jakości farba drukarska, duża czcionka i przejrzysty układ tekstu. Ba, nawet żadnej literówki nie znalazłam, co wydaje się rzeczą niemalże niemożliwą;) Wszystko to sprawia, iż książka ta może godnie i wielce reprezentatywnie wzbogacić naszą półkową kolekcję wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu "Zaginionej Floty", które to zawsze były pięknie wydawane.

 

Powieść "Przestrzeń zewnętrzna. Niezwyciężony", stanowi bardzo udaną, niezwykle efektowną i przede wszystkim arcyciekawą kontynuację cyklu, po którą to po prostu trzeba sięgnąć. To wielka przygoda, poruszające emocje, niezapomniane przeżycia, a do tego szczypta świetnego humoru, idealnie dopełniająca klimat tej książki. Myślę, że fanów zachęcać do sięgnięcia po tę pozycję nie trzeba, ale czynię to względem tych czytelników, którzy dotąd (jakimś cudem) nie zetknęli się jeszcze z tym cyklem. Ważne bowiem jest to, iż spokojnie można zasiąść do lektury tej książki również wtedy, gdy nie zna się poprzednich części, gdyż bardzo szybko można w pełni odnaleźć się w tej fabule i owej kosmicznej rzeczywistości. Zatem polecam z pełnym przekonaniem, a sama wyczekuję z niecierpliwością kolejnej odsłony cyklu, na którą to miejmy nadzieje nie przyjdzie nam zbyt długo czekać...:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial