Okładka wydania

Wojenne Związki Polki I Niemcy Podczas Okupacji

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wojenne Związki Polki I Niemcy Podczas Okupacji | Autor: Maren Roger

Wybierz opinię:

Pani M

W jaki sposób wyglądały relacje Polek oraz Niemców podczas II wojny światowej? To w swojej książce próbuje pokazać Maren Röger. W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.

 

W Polsce wciąż niewiele mówi się o tym, w jaki sposób Niemcy traktowali nasze kobiety w trakcie okupacji. Możemy jedynie domyślać się tego, że nie zawsze obchodzono się z nimi dobrze. W szkole nie uczy się o tym uczniów, choć może powinno się to zrobić? Uświadomić im, przez jakie piekło przeszło wiele kobiet. Część z nich nigdy nie doczekała się sprawiedliwości. Mężczyznom, którzy je skrzywdzili, często uchodziło to na sucho, co jest przedstawione w książce. Policjanci przyjmujący zgłoszenie o gwałcie, nie zawsze stali po stronie ofiary, choć teoretycznie to właśnie powinni zrobić. Łatwiej jednak było zbyć taką kobietę niż ścigać Niemca. To zawsze mniejsze zło, prawda?

 

W tym świecie znalazło się jednak miejsce dla miłości. Niektóre polsko-niemieckie pary decydowały się na walkę o uzyskanie zgody na ślub. Jak się pewnie domyślacie, nie było to takie proste. Niemcom nie było na rękę zezwalanie na zawarcie mieszanego małżeństwa, z którego urodziłoby się dziecko nieczystej krwi. Polki najlepiej omijać z daleka.

 

Autorka tłumaczy na końcu, że stworzyła tę książkę, by pokazać, w jaki sposób niemiecki rząd manipulował znajdującymi się w Polsce żołnierzami. Odmawiał im poniekąd prawa do szczęścia, gdyby któryś z nich zakochał się w Polce. Jak wspomniałam wcześniej, zakazy były często łamane. Ludzie chcieli sami o sobie decydować, mając w głębokim poszanowaniu to, co mówi na ten temat rząd.

 

Maren Röger bardzo skrupulatnie podeszła do swojego zadania. Na końcu znajduje się obszerne piśmiennictwo, z którego korzystała. Wszystko, co pisała, popierała faktami historycznymi, więc nie są to informacje wyciągnięte z kapelusza po to, by książka się sprzedała. Wiadomo przecież, że seks jest chodliwym tematem i łatwo na nim zarobić. Nic z tych rzeczy. To bardzo ważny dokument, lekcja historii, której nie dostaniecie w żadnej szkole. Warto przez nią przejść. Autorka posługuje się prostym językiem i nie zasypuje nas faktami czy nazwiskami, które trudne zapamiętać. Zwraca też uwagę na to, że jej opowieść jest zaledwie fragmentem większej historii.

 

Myślę, że to publikacja przeznaczona raczej dla pełnoletnich czytelników. Nie chodzi mi o to, że ocieka ona seksem. Nie w tym rzecz. Po prostu, żeby zrozumieć to, o czym chce powiedzieć nam autorka, trzeba mieć trochę lat na karku. Nie wiem, czy nastoletnia Pani M. chciałaby przeczytać tę książkę. Podejrzewam, że nie, czytałam wtedy inne rzeczy. Nastoletni czytelnicy powinni zastanowić się, czy interesuje ich ta tematyka. Jeśli nie, mogą spokojnie trochę poczekać, by za parę lat sięgnąć po Wojenne związki. Polki i Niemców w czasie okupacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto