Okładka wydania

Pamiętnik Nastolatki 9 Julia II

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Beata Andrzejczuk
 • Tytuł Oryginału: Pamiętnik Nastolatki 9 Julia II
 • Seria: Pamiętnik Nastolatki (Tom 9)
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x200 mm
 • ISBN: 9788375696189
 • Wydawca: Rafael
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętnik Nastolatki 9 Julia II | Autor: Beata Andrzejczuk

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"Pamiętnik nastolatki. Julia II", to kolejna odsłona niezwykle popularnego cyklu dla młodzieży, autorstwa Pani Beaty Andrzejczuk. Cyklu, który podbił serca tysięcy polskich nastolatek, oferując im opowieść o skomplikowanych perypetiach życiowych ich rówieśników. Niniejsza - najnowsza odsłona tej sagi, kontynuuje sobą opowieść o życiu Julki, którą to mieliśmy okazję poznać w poprzedniej części. I tak jak to miało miejsce wówczas, tak i teraz lektura ta niesie nam sobą moc emocji i zaskakujących wydarzeń, których to poznawanie dostarcza niezapomnianych wrażeń:)

 

Książka ta raz jeszcze zaprasza nas swoją fabułą do przyglądania się życiowym perypetiom głównej bohaterki - Julki, czyli niezwykle sympatycznej i inteligentnej uczennicy gimnazjum. Dziewczynka ta ma za sobą traumatyczne przejścia związane z chorobą, skomplikowaną operacją, jak i również niezbyt przyjemnymi efektem ubocznymi terapii farmakologicznej, wpływającej na znaczny przyrost wagi. Nie lepiej mają się także sprawy na gruncie uczuciowym czternastolatki, która to rozstała się ze swym chłopcem - Filipem, a na domiar złego jej dwie najlepsze przyjaciółki znalazły sobie nowe, bardziej popularne towarzystwo... Ratunkiem na ten ogrom pesymistycznych chwil w życiu Julki, wydaje się podjęcie wolontariatu w pewnym Stowarzyszeniu, zajmującym się pomocą dzieciom. Jednak oto ku wielkiemu zaskoczeniu, opiekunem Julki w tej roli okazuje się nie kto inny, jak Eliasz! Eliasz, czyli tajemniczy mężczyzna poznany przez Julkę w poprzednim tomie, z którym to jej kontakt urwał się na wskutek pewnej misternej intrygi nastolatki...

 

Lektura niniejszej powieści niesie nam sobą raz jeszcze mnóstwo niezwykłych emocji, niezapomnianych wrażeń, pokaźną porcję dobrego humoru, jak i również świetną zabawę czytelniczą, która to od razu wprawia nas w doskonały i bardzo pozytywny nastrój. Jednak nie tylko radość i uśmiech towarzyszą nam podczas tej lektury, gdyż nie zabrakło tu miejsca także i dla łez, nostalgii, chwili refleksji nad tym, jak skomplikowane i pogmatwane jest ludzkie życie, również i te w wieku kilkunastu lat. Przede wszystkim jednak opowieść ta gwarantuje intrygującą historię o uczuciowych i towarzyskich perypetiach nastoletniej bohaterki, która to nieustannie nas czymś zaskakuje, zadziwia, trzyma w napięciu do samego końca, zwieńczonego nieprzewidywalnym finałem... I choć książka ta stanowić z założenia pozycję dla nastoletniego czytelnika, to z równie wielką przyjemnością mogą cieszyć się nią także i dorośli odbiorcy, którzy przecież kiedyś sami mieli po tych naście lat i żyli tymi samymi problemami i troskami, co bohaterowie "Pamiętnika nastolatki".

 

Pani Beata Andrzejczuk ponownie ukazała w swojej książce, w bardzo przekonujący i realistyczny sposób, świat współczesnych nastolatków, w który to jak najbardziej tu wierzymy. To świat pełen małych problemów i kłopotów, urastających w świadomości młodych bohaterów do największych i najbardziej skomplikowanych zagadnień na świecie. To także świat wielkich emocji, silnych wzruszeń i ogromnej wrażliwości, wypełniających życie bohaterek tej książki, czyli kilkunastoletnich dziewczynek. Z drugiej strony jest to także świat zabawy, beztroski, łatwości interpretowania i przyjmowania za pewnik pewnych sytuacji, jak i również przede wszystkim młodzieńczej naiwności, radości, wiary w to, że mimo wszystko "jutro" zawsze będzie lepsze. I mnie osobiście ogromnie urzekła właśnie ta młodzieńcza rzeczywistość, o której to tak bardzo zdążyłam sama już zapomnieć. Myślę, że ta wyjątkowa kreacja tego literackiego, nastoletniego świata, stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej udanych punktów tej lektury, jak i również całego cyklu.

 

Nawet najlepsza kreacja świata nie byłaby możliwa, bez udanych postaci. I tak też dzieje się w przypadku tej opowieści, w której to mamy okazję poznać cały szereg świetnie wykreowanych bohaterów. Julka, Eliasz, Filip, Natka, Maksym, Monika - to tylko niektóre z postaci, jakie to mamy okazję tu poznać i cieszyć się ich obecnością na kartach tej historii. Naturalnie na pierwszy plan wysnuwają się najważniejsi uczestnicy tego skomplikowanego miłosnego trójkąta, czyli Julia, Eliasz i Filip, którzy tym razem wydają się być jeszcze bardziej intrygujący. Julka nadal zachwyca nas swoją dobrocią, rozsądkiem, kreatywnością w odnajdywaniu najbardziej szalonych wyjść z kłopotliwych sytuacji. Zachwyca także odpornością i wewnętrzną siłą, która pozwala pokonać jej trudny czas choroby. Lubimy ją, kibicujemy jej w jej perypetiach, żyjemy jej życiem przez czas tej lektury. Eliasz z kolei wydaje się być jeszcze bardzie tajemniczym, nieodgadnionym, niezwykłym chłopcem, który z jednej strony bardzo imponuje nam swoim rozsądkiem, inteligencją, sposobem postępowania wobec innych, z drugiej zaś niepokoi swymi tajemnicami, który strzeże z wielką starannością... I wreszcie Filip, czyli zwyczajny, współczesny nastolatek, który z jednej strony budzi w nas ciepłe uczucia swoim charakterem, z drugiej zaś irytuje wciąż tak bardzo dziecinnym myśleniem...

 

Książka ta stanowi przede wszystkim opowieść o młodzieńczej miłości, na którą to składają się pierwsze zauroczenia, pierwsze rozczarowania i nieodzowne w tej sytuacji wybory, których to dokonywanie nigdy nie jest proste. Dwóch chłopców i jedna dziewczyna, a co za tym idzie wielce skomplikowana sytuacja...;) Ważne przy tym jest, iż mamy tu do czynienia z miłością niewinną, młodzieńczą, pełną romantyzmu i wyjątkowego klimatu, który to z pewnością zachwyci wszystkie nastoletnie czytelniczki tej pozycji. To także bardzo cenny i ważny poradnik dla każdej dziewczynki mówiący o tym, iż miłość nie jedno ma imię i że nie zawsze niesie ona sobą tylko radość i szczęście. To również doskonała pozycja i okazja do tego, by podjąć rozmowę z nastoletnim dzieckiem o miłości, uczuciach, związkach międzyludzkich...

 

Lektura tej opowieści płynie nam niezwykle szybko, miło i przyjemnie, a przy tym wielce interesująco. Otóż książka ta nie pozwala nam się nudzić choćby przez krótką chwilę, gdyż nieustannie nas czymś zaskakuje, oferuje ważne i intrygujące wydarzenia, skłania do przemyśleń i refleksji. Dzieje się tu naprawdę bardzo dużo i bardzo ciekawie, co jest niezwykle ważne w przypadku opowieści dla młodego człowieka. Ponadto raz jeszcze warto wyróżnić sam układ i charakter tej książki, która to przedstawia swoją fabułę nie tylko za pomocą ciągłego tekstu, ale także i graficznych ilustracji obrazujących rozmowy na czacie komputerowym, czy też wiadomości sms-owe. To bardzo uatrakcyjnia i przyspiesza całą opowieść, co także należy tu docenić i zauważyć.

 

Książka "Pamiętnik nastolatki. Julia II" bawi, cieszy, intryguje nas swoją obyczajową opowieścią z jednej strony, z drugiej zaś porusza ważne i skomplikowane kwestie natury wychowawczej dla rodziców, jak i również dla samych nastoletnich czytelników tej pozycji. Oto można bowiem powiedzieć, że na swój sposób lektura tej pozycji uczy dorosłego życia, czyli pomaga lepiej zrozumieć codzienne problemy, uczy radzenie sobie z nimi, pomaga dokonywać mądrzejszych i lepszych wyborów. Myślę, że ta wartość tej książki jest bezcenna, a gdy przy tym dodatkowo fascynuje nas ona swoją literacką stroną, to nie wypada mi chyba już nic więcej, jak zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tę powieść, co niniejszym czynię:) Zachęcam tym bardziej, iż kolejne części cyklu już czekają na nasze zainteresowanie;)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto