Okładka wydania

Śmiechu Warte, Czyli Z Czego Śmiał Się PRL

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Michał Zawadzki
 • Tytuł Oryginału: Śmiechu Warte, Czyli Z Czego Śmiał Się PRL. Krótki Przewodnik Po Świecie `Misia` I Nie Tylko
 • Gatunek: RozrywkaHistoria
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 270
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x202 mm
 • ISBN: 9788379454648
 • Wydawca: Edipresse Książki
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Śmiechu Warte, Czyli Z Czego Śmiał Się PRL | Autor: Michał Zawadzki

Wybierz opinię:

Pani M

Miałam to szczęście, że nie zaznałam uroków PRL-u na własnej skórze. Znam go wyłącznie z opowieści rodziców i starszej siostry. Postanowiłam przekonać się, z czego śmiali się ludzie w czasach, gdy niewiele było okazji do śmiechu.
Wtedy powstały skecze Kabaretu Dudek, piosenki Starszych Panów i filmy Stanisława Barei. Michał Zawadzki przeprowadzi nas z uśmiechem na ustach przez czasy, kiedy o Polsce mówiono „najweselszy barak w obozie”, a pomogą mu w tym Jerzy Gruza, Stanisław Tym, Zofia Czerwińska i wielu innych. Będzie wesoło!
Autor na początku przyznaje się, że choć urodził się w latach 80., nie pamięta PRL-u. Mimo to potrafił stworzyć niezwykłą książkę, za pośrednictwem której czytelnicy przenoszą się do innej rzeczywistości. „Z czego śmiał się PRL” to publikacja nie tylko dla osób, które żyły w tamtych czasach, ale również i dla młodych czytelników. Michał Zawadzki opowiada o dawnym ustroju w bardzo przystępny sposób i aż chce się go słuchać.
„Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy” – to słowa Hanki Bielickiej, które w czasach PRL-u przyświecały pewnie wielu ludziom. Wtedy nie było się z czego śmiać. Półki sklepowe świeciły pustkami, by zdobyć najpotrzebniejsze rzeczy, trzeba było wystać swoje w kolejce, a nawet i wtedy nie było pewności, że dostanie się to, na co się czeka. Ludzie starali się obracać w żart to, co działo się wokół nich. To był sposób na przetrwanie. Śmiechem walczono też z systemem, który był pełen absurdów.
Michał Zawadzki podszedł do swojego zadania w sposób profesjonalny. Dzięki niemu znalazłam się w PRL-u, który był krainą śmiechem płynącą, choć ja widziałam tamten świat tylko w odcieniach szarości. Autor przywołuje cytaty z filmów takich jak kultowy Miś. Początkowo nie potrafiłam zrozumieć jego fenomenu, dopiero po czasie zorientowałam się, o co właściwie w nim chodzi. Teraz zaśmiewam się do łez, gdy go oglądam. Podobnie jest w przypadku filmu Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz, który również przywołuje autor.
– Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę (...). Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
– I zdążasz pan?
– Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni. To jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, widzi pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. W Szymanowie zsiadam, znoszę bańki i łapię EKD. Na Ochocie w elektryczny do stadionu, a potem to już mam z górki, bo tak... w 119, przesiadka w 13, przesiadka w 345 i jestem w domu, to znaczy w robocie. I jest za piętnaście siódma! To jeszcze mam kwadrans. To sobie obiad jem w bufecie, to po fajrancie już nie muszę zostawać, żeby jeść, tylko prosto do domu. I góra 22.50 jestem z powrotem. Golę się. Jem śniadanie i idę spać.

 

Ta książka będzie dobrą okazją dla naszych rodziców, by mogli przenieść się w czasie i przypomnieć sobie, z czego śmiali się, kiedy mieli tyle lat, co my. Polecam wszystkim, bez względu na wiek. To dobra zabawa dla każdego czytelnika.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto