Okładka wydania

Pierścień Ognia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jakub Pawełek
 • Tytuł Oryginału: Pierścień Ognia
 • Seria: Przymierze (Tom 4)
 • Gatunek: SensacjaThrillerWojenne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 422
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 144x207 mm
 • ISBN: 9788364523618
 • Wydawca: Ender
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  5.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pierścień Ognia | Autor: Jakub Pawełek

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Wojenny cykl spod znaku poilitical-fiction Jakuba Pawełka, nie zwalnia swojego tempa! Oto kolejna - już czwarta, odsłona tej militarnej sagi zawitała w progach polskich księgarń, kusząc oczy czytelników nie tylko barwną i wymowną okładką, ale także i wielce sugestywnym komentarzem - "USA kontra Chiny...". Skoro tak, to oczywiście nie mogłam odmówić sobie przyjemności sięgnięcia po tę pozycję, która to nosi tytuł "Pierścień ognia", i która tradycyjnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook.

 

Jak nie trudno się domyślić, tym razem światowe bezpieczeństwo i pokój na naszej planecie zawiśnie na włosku za sprawą konfliktu militarnego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. A wszystko rozpoczyna się od pewnego wynalazku technologicznego, jakiego to dokonuje Tajwan. Wynalazku tzw. technologii zimnej fuzji, umożliwiającej pozyskiwanie nieograniczonych i niewyczerpalnych pokładów energii... Naturalnie, chrapkę na ów odkrycie ma wielu, w tym oczywiście amerykański sojusznik Tajwanu, jak i również odwieczny jego wróg - Chińska Republika Ludowa. Sytuację w regionie komplikuje dodatkowo największy i najmniej przewidywalny szaleniec - Kim Dzong Un, który wraz ze swoją północnokoreańską armią atakuje Koreę Południową. Oczywiście, na pomoc i ratunek przychodzą jej Stany Zjednoczone, zarówno za sprawą swoich wojsk powietrznych, jak i morskich jednostek... Tymczasem Chiny wykorzystują ową skomplikowaną sytuację w regionie, przeprowadzając atak i inwazję na Tajwan... Jak w tej sytuacji zachowają się Stany Zjednoczone i czy kolejna wona światowa wisi na włosku, czy też de facto już się rozpoczęła...?

 

Jakub Paweł kontynuuje wraz z tą powieścią swoją mroczną, apokaliptyczną, ale przy tym i jakże fascynującą wizję nieodległej przyszłości, w której to po raz kolejny wojna odgrywa pierwszoplanową rolę. Tym samym otrzymujemy tu po raz kolejny misterne połączenie militarnej powieści akcji, z inteligentną opowieścią spod znaku politycal-fiction, w której to o losach świata decydują jednostki, a czynią to rękoma, nogami i głowami tysięcy żołnierzy wysyłanych gdzieś na drugi koniec świata po to, by spełniać swój zawodowy obowiązek. Pasjonująca fabuła, pędząca z zawrotną prędkością akcja, intrygujący bohaterowie, liczne niespodzianki i zaskoczenia oraz nieprzewidywalny i wielce spektakularny finał - oto co czeka nas na tych nieco ponad 420 stronach lektury "Pierścienia ognia", która to z pewnością zachwyci wszystkich miłośników twórczości tego autora i jego cyklu, jak i również fanów dobrej, wojennej literatury.

 

Wielką zaletą tego cyklu jest to, iż w zasadzie każda z jego kolejnych odsłon może być traktowana i odbierana jako odrębna całość, nie wymagająca znajomości poprzednich części. I choć owszem, pojawiają się tu wspólni bohaterowie dla całego cyklu, zarówno ci z pierwszego planu jak i drugoplanowe postacie, ale absolutnie wiedza o ich przeszłości i roli w ważnych światowych wydarzeniach w poprzednich tomach, nie jest nam niezbędna do tego, by w pełni móc cieszyć się przedstawioną tu opowieścią o morskim konflikcie Stanów Zjednoczonych z Chinami. Naturalnie, miło jest po raz kolejny spotkać się ze znanymi już nam (nam, czyli czytelnikom poprzednich części) bohaterami tego cyklu, choćby z operatorami jednostki Radegast na czele, czyli Bołkońskim, Jastrzębskim i Preissem, czy też urokliwą dziennikarką TVN-u Ludmiłą Gajdy.... Niemniej, równie dobrze możemy poznać tych bohaterów po raz pierwszy i za sprawą tej lektury, co także ma w sobie dodatkowy smaczek i wartość...:)

 

Autor tego cyklu przyzwyczaił już nas do tego, iż potrafi prowadzić on fabułę swych opowieści nie tylko w bardzo atrakcyjny i widowiskowy sposób, ale także i ze wszech miar jak najbardziej logiczny. Tak też i jest w przypadku "Pierścienia Ognia", gdzie to po raz kolejny mamy okazję uczestniczyć w światowym konflikcie zbrojnym, widzianym z kilku perspektyw. Mam tu na myśli przywódców największych mocarstw, z amerykańskim prezydentem Albertem Armitage’em, chińskim przywódcą Xi Jinpingiem , czy też Vladimirem Putinem na czele, jak i również żołnierzy jednostki Radegast, telewizyjną reporterkę z Polski, prominentnych VIP-ów, czy też zwykłą tajwańską rodzinę, która to utknęła na ogarniętej wojną wyspie... To oczywiście tylko kilka z wielu dostępnych tu ujęć tego literackiego planu, gdyż niezliczona ilość żołnierzy, szpiegów, cywilów jakich mamy okazję tu poznać, jest zaprawdę imponująca. I tak oto uczestniczymy w tej wojnie zarówno na pierwszej linii frontu, na wojennych okrętach płynących na falach Morza Południowochińskiego, na ulicach okupowanego Tajwanu, jak i również w zaciszach gabinetów w Białym Domu, Pentagonie, czy też w kwaterze dowódczej w Pekinie... Widzimy i uczestniczymy w wojnie zarówno po stronie wojskowych, jak i bezbronnych cywilów, co zawsze warto podkreślić i docenić, gdyż nie jest to normą w tego typu literaturze...

 

I tak jak to miało miejsce w poprzednich książkach Pana Jakuba, tak i tym razem prezentowaną nam tu wojenną fabułę możemy podzielić na dwie części: globalno/polityczną i lokalną, odnoszące się odpowiednio do danej grupy bohaterów, którym tu towarzyszymy. I tak pierwszą z nich tworzą prezydenci, premierzy, generalicja i wojskowi dowódcy poszczególnych ze stron konfliktów, drugą zaś zdecydowanie bliżsi nam bohaterowi, choćby z polskimi żołnierzami na czele i cywilami. Ważne przy tym jest to, iż zarówno te polityczne i gabinetowe wątki, jak i pełne wrażeń przygody głównych bohaterów tej opowieści, przedstawione są w bardzo atrakcyjny, barwny, intrygujący sposób, dzięki czemu żaden z rozdziałów nie stanowi tzw. "wypełniaczy", lecz każdy oferuje sobą pełnokrwistą, literacką akcję z górnej półki. Naturalnie, nie zabrakło tu stałych elementów składowych twórczości tego autora, z licznymi zmianami lokacji, bohaterów, mnóstwem pobocznych i często bardzo krótkotrwałych, a nawet epizodycznych ścieżek na czele, które to bardzo przyspieszają tę opowieść, czyniąc ją jeszcze atrakcyjniejszą.

 

Książka ta, co nie powinno nikogo chyba dziwić, imponuje także swoim zakresem pojęć, informacji i szczegółów z dziedziny militariów i wojskowości. Jakub Pawełek raz jeszcze zaoferował nam tutaj cały możliwy przegląd wojskowego sprzętu użytkowanego przez każdą ze stron konfliktu. Super szybkie i sprawne myśliwce, imponujące i posiadające ogromną siłę rażenia okręty wojenne, skuteczne i wielce śmiercionośne rakiety i pociski balistyczne, o broni karabinowej i ręcznej nie wspominając... Równie imponująco prezentuje się także przedstawiony tu sam sposób prowadzenia walki, czy to morskiej, czy też lądowej, które to zachwycają i porywają swoim realizmem, szczegółowością, precyzyjnością w każdym calu. I choć sama nie jestem znawcą w dziedzinie militariów, ale jestem niemalże pewna w 100% co do tego, iż każdy miłośnik tej tematyki, a nawet zawodowy żołnierz, byłby w pełni usatysfakcjonowany stopniem znajomości militariów i zagadnień taktycznych, przedstawionych w tej powieści!

 

Nie mogę nie wspomnieć tu również o niezwykłej wyobraźni autora i jego wyjątkowym talencie do kreowania przyszłej rzeczywistości w tak bardzo przekonująco i realistyczny sposób. Oczywiście, to literacka fikcja i nie należy o tym zapominać..., niemniej naprawdę bardzo trudno jest oprzeć się temu wrażeniu, iż wszystko to ma bardzo wielkie szanse na to, by w niedalekiej przyszłości mogło się wydarzać naprawdę. Inwazja Chińskiej Republiki na Tajwan, współmierna reakcja Stanów Zjednoczonych, oraz wykorzystanie okazji przez Koreę Północną - wszystko to wydaje się co najmniej prawdopodobne, a momentami wręcz prorocze... Logika wydarzeń, inteligencja kojarzenia faktów, realizm rysowania scenariuszów reakcji i ich przyszłych skutków bardzo imponują nam w tej opowieści, która to po raz kolejny potwierdza ten oto fakt, iż Jakub Pawełek znajduje się już nie tylko w czołówce polskich pisarzy wojennych, ale także i co najmniej europejskich.

 

"Pierścień ognia" to kolejna udana, barwna, wielce spektakularna odsłona powieściowego cyklu Jakuba Pawełka. To niezwykle realistyczne, inteligentne i przy tym jakże fascynujące literackie spojrzenie na współczesną wojnę, ukazujące ją nie tylko od wojskowej i militarnej strony, ale także i od tej jak najbardziej cywilnej... Czytelnikom zaś lektura ta przyniesie mnóstwo wrażeń, ogromne pokłady silnych emocji i niekończącą się przygodę, poznania której to grzechem byłoby sobie odmówić. Polecam z pełnym przekonaniem, a sama zaś oczekuję już kolejnej odsłony tego cyklu, która wedle zawartego w tej powieści zakończenia, po prostu powstać musi!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial