Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Masa O Żołnierzach Polskiej Mafii Jarosław Sokołowski

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Masa O Żołnierzach Polskiej Mafii Jarosław Sokołowski | Autor: Artur Górski

Wybierz opinię:

Jarr741

Przed nami kolejna i chyba jedna z ciekawszych odsłon wynurzeń Jarosława Sokołowskiego ps. „Masa" (najsłynniejszego, polskiego świadka koronnego a niegdyś prominentnego członka tzw. grupy pruszkowskiej) dotykająca w sposób bezpośredni samej istoty i sedna polskiej przestępczości zorganizowanej, lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Po raz kolejny, ten były gangster odkrywa przed Arturem Górskim brutalny, bezwzględny, świat wielkich mafijnych interesów, krwawej walki o władze i wpływy, porachunków, zabójstw na zlecenie, zamachów bombowych, porwań, wymuszeń rozbójniczych, napadów, kradzieży, oszustw, zastraszeń i wielu innych działań w których grupa ta dopuszczała się w Polsce i poza jej granicami.

 

Tym razem przedmiotem jego opowieści staną się zwykli (choć jak przekonamy się z lektury, czasami nie tacy zupełnie zwykli) szeregowi członkowie grup przestępczych: ochroniarze, kierowcy, złodzieje samochodów, ludzie odpowiedzialni za rozwiązania siłowe czy też ci zajmujący się finansową stroną tej działalności.

 

Oprócz samego „Masy" Andrzej Górski dopuścił do głosu oraz oparł się na relacjach i wspomnieniach członków innych grup przestępczych, niekoniecznie związanych z grupą pruszkowską, którzy opisali jak z ich perspektywy wyglądał świat ówczesnej mafii. Nie zabraknie więc ponurych, brutalnych i pełnych okrucieństwa wydarzeń z ich przestępczych karier (których byli uczestnikami albo świadkami), obrazu życia za murami polskich zakładów karnych czy pikantnych szczegółów (często ubranych w barwne anegdoty) z pijackich ekscesów (krajowych i zagranicznych) czy erotycznych podbojów. Dzięki lekturze mamy unikalną możliwości przyjrzeć się (niejako od środka) całemu wachlarzowi przestępczych dokonań, które ludzi takich jak „Masa" wywindowały na mafijne szczyty: kradzieże, oszustwa, handel walutą i dziełami sztuki, wymuszenia, ochrona lokali i dyskotek, gry hazardowe, pranie pieniący, napady na tiry, ściąganie długów, przemyt alkoholi i papierosów, handel samochodami, narkotykami, bronią i wiele innych... I tak jak poprzednio główny akcent położony został na ukazanie przerażającego i trudnego do wyobrażenia, przeciętnemu obywatelowi, obrazu naszej rodzimej przestępczości minionego okresu oraz zupełnej bezsilności a niekiedy i skorumpowania wymiaru sprawiedliwości oraz policji

 

Szczególnie ciekawym wątkiem (przynajmniej dla mnie), który od czasu do czasu przewija się w lekturze jest ten odnoszący się do działań na styku polityki, wielkiego biznesu oraz służb specjalnych. Dotychczas, zarówno Jarosław Sokołowski jak i inni rozmówcy Artura Górskiego skrzętnie unikali tego tematu a jeśli już przy okazji jakiegoś wydarzenia ocierali się o tą problematykę, robili to w sposób bardzo iluzoryczny i zawoalowany. Mam nadzieje iż w kolejnych częściach cyklu (które jak sądzę się pojawią) sprawy te zostaną potraktowane w sposób zupełnie odrębny i bardziej szczegółowy. Wydaje mi się iż wielu odbiorców na to czeka.

 

Zagłębiając się w treść publikacji musimy mieć w sobie pewną ( i to dość dużą) dozę sceptycyzmu oraz pamiętać iż to co przedstawia nam Jarosław Sokołowski jest jedynie małym fragmentem wiedzy, którą niewątpliwie posiada a z którą (jak na razie) nie zawsze chce się, lub może, podzielić.

 

Książka Artura Górskiego "Masa. O żołnierzach polskiej mafii", to niewątpliwie bardzo interesująca a przy tym świetnie się czytająca (duża w tym zasługa niewątpliwych gawędziarskich zdolności świadka koronnego) publikacja dla wszystkich, którzy interesują się historią najnowszą Rzeczypospolitej, zwłaszcza w tym niezbyt chlubnym jej aspekcie.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial