Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bożonarodzeniowe Opowieści

Kup Taniej - Promocja

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bożonarodzeniowe Opowieści | Autor: Mikołaj GogolArthur Conan DoyleDylan ThomasBolesław PrusMaria DąbrowskaAntoni CzechowWładysław ReymontHenryk SienkiewiczO. HenryStefan WyszyńskiStanisław GrzesiukJarosław IwaszkiewiczLouisa May Alcott

Wybierz opinię:

Michał Lipka

OPOWIEŚCI WIGILIJNE

 

W ten magiczny czas, kiedy świat ściska mróz, sklepy rozbrzmiewają dźwiękiem kolęd i dzwonków, każda wystawa lśni światełkami, a udekorowane choinki i bożonarodzeniowe gadżety, spoglądają na nas z półek. I tylko śnieg, jak zwykle zresztą, nie dopisuje, chociaż nawet i telewizja i wydawnictwa robią, co mogą, by ich oferta pełna była gwiazdkowych klimatów. Niniejszy zbiór opowiadań od oficyny Zysk i S-ka to jedna z ciekawszych propozycji na ten okres, bo prezentująca bogactwo dokonań klasycznych autorów na świątecznym polu, jednocześnie mogąca służyć za skrócony kalendarz adwentowy, zamiast słodkości oferujący krótkie formy literackie.

 

Piętnastu autorów. Piętnaście opowiadań. Ponad trzysta stron najróżniejszych opowieści, które spina jedna, gwiazdkowa klamra. Święta tutaj ukazane mają najróżniejsze, często jakże skrajne odcienie, od obozu koncentracyjnego, do którego wsącza się nieco dobra w ten magiczny czas, przez ducha Wigilii nawiedzającego samotnika, po kolejne śledztwo Sherlocka Holmesa i doktora Watsona dziejące się właśnie w tym okresie. Nie brakuje bólu i smutku, radość, szczęście i rodzinna atmosfera królują jednak niezależnie od okoliczności. Czy w tle dzieje się wielka tragedia holokaustu, czy o wiele mniejsze, choć również przejmujące prywatne troski, czy Święta naznaczone są zbrodnią czy walką, wciąż pozostają Świętami. Wciąż jest w nich coś pięknego, wzruszającego i ciepłego. Czasem ociekają bogactwem, czasem przytłaczają biedą, czasem jest to tylko jeden list, czasem kolędowanie, czasem zwykły prezent, a czasem walka o miłość, która popycha do rzeczy niezwykłych. Zawsze jest to jednak to refleksyjne Boże Narodzenie, które przeżywamy po dziś dzień...

 

Piętnastu klasycznych autorów, wśród których znalazły się takie nazwiska, jak Mikołaj Gogol, Arthur Conan Doyle, Dylan Thomas, Bolesław Prus, Maria Dąbrowska, Antoni Czechow, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, O. Henry czy kardynał Wyszyński, stworzyło tyleż samo opowiadań, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej prezentują nam fikcję literacką, ale nie zabrakło także wspomnień. Są tu formy z założenia krótkie, są również fragmenty większych dzieł. A każde z nich prezentuje najróżniejsze odcienie Gwiazdki. W skrócie: wspaniały zbiór.

 

O stylu „Bożonarodzeniowych opowieści” nie ma chyba większego sensu pisać. Autorzy reprezentują różne czasy i w odmienny sposób władają piórem. Ale jedno co ich łączy – poza tematyką, oczywiście – to wielkość literacka; nie na darmo są takimi klasykami, że utwory wielu z nich stały się szkolnymi lekturami, a nagród na ich koncie nie sposób jest zliczyć. Dlatego niniejszy zbiór opowiadań cieszy i dostarcza wielu wspaniałych wrażeń. I, kto wie, może przekona do tych wszystkich nielubianych z powodu męczenia ich utworami na lekcjach autorów? Wystarczy impuls by odkryć ich wielkość i takim właśnie impulsem z łatwością może stać się ta książka. Oby tak właśnie było.

 

Czy mam jakieś zastrzeżenia do niniejszej publikacji? Nie. Zawartość stoi na wysokim poziomie, edytorsko także jest znakomicie, bo i twarda oprawa, i dodatkowa bardzo ładnie stylizowana obwoluta. Nic tylko polecić, co zresztą niniejszym czynię. Ale na koniec jeszcze taka dygresja– może nie w tym zbiorze, ale przydałoby się zaprezentować opowieści współczesnych autorów. Jakiś fragment świąteczny z Johna Irvinga (choćby jasełka z „Modlitwy za Owena”), może „How the Jew Saved Christmas: A New Christmas Tale” Chucka Palahniuka – wymieniać można by długo. Tak dla uzupełnienia, zestawienia ze sobą i ukazania przemian. Ale to tylko, jak mówiłem, dygresja. Nic więcej. A „Bożonarodzeniowych opowieści” polecam bardzo gorąco!

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial