Gorzka Pomarańcza

Autor: Nadia Hamid

Okładka wydania

Gorzka Pomarańcza


Dodatkowe informacje

 • Autor: Nadia Hamid
 • Tytuł Oryginału: Gorzka Pomarańcza. Ucieczka Ze Świata Islamu Historia Polki, Żony Muzułmanina
 • Gatunek: Biografie I AutobiografieWspomnienia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 152
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 124x193 mm
 • ISBN: 9788378238331
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Nadia Hamid jest Polką, która ponad 20 lat temu wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do ojczyzny swojego męża. Ich płomienne uczucie pod wpływem radykalnie odmiennych obyczajów, prawo szariatu i jawnej dyskryminacji kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z „islamskiego raju”. Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych Gorzka pomarańcza jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego. Nadii udało się uciec z piekła w 1997 roku, dziewięć lat później spisała swoje wspomnienia, chcąc przestrzec inne kobiety, by nie podzieliły jej losu.

 

Mężczyźni z tamtych rejonów przyciągają uwagę kobiet. Są przystojni i potrafią nieźle zawrócić w głowie. Do ślubu udają kochanych narzeczonych i wielu przypadkach zmieniają się w bezwzględnych mężów, którzy poniżają swoje żony. Podobnie było z Nadią.

 

Opowieść kobiety jest bardzo krótka. Miałam wrażenie, że wszystko działo się zbyt szybko. Nadia poznała Muchtara, od razu się w nim zakochała i postanowiła poślubić, nie zważając na to, że wiąże się z mężczyzną pochodzącym z zupełnie innej kultury. Byli kompletnie różni, a pomimo to Nadia uwierzyła, że uda im się stworzyć szczęśliwe małżeństwo. I w sumie do pewnego czasu tak było. Nie do końca wiedziałam, co mam myśleć o kobiecie. Była bardzo naiwna. Zastanawiałam się, co podkusiło ją, by wyjechać do obcego kraju. Wiedziała, że nie będzie miała tam łatwego życia i będzie musiała pożegnać się z rodziną.

 

Kobiet takich jak Nadia jest wiele. Młode i naiwne wierzą w to, że mężczyzna po ślubie nadal będzie chodzącym ideałem i nie zmieni się, wyjeżdżając do ojczyzny. Muchtar mnie przerażał. Nie chciałabym mieć takiego męża jak on. Ten nacisk na rodzenie kolejnych synów i próby podporządkowania sobie żony – nie umiałabym tak żyć. Dziwię się, że Nadia tyle z nim wytrzymała. Chociaż z drugiej strony trudno jej się dziwić. Nie była sama, miała dziecko, którego nie mogła wywieźć z kraju bez wiedzy ojca. Musiała myśleć przede wszystkim o nim. Ono nie było w stanie samo się obronić. Nadia na szczęście miała więcej szczęścia niż rozumu i udało jej się uciec z piekła, które zgotował jej mąż.

 

Gorzka pomarańcza powinna być traktowana jako przestroga dla młodych kobiet. Wiem, że wiele z nich nie posłucha Nadii. Ja nie mówię, że wszyscy mężczyźni pochodzący z tamtych rejonów są złem wcielonym, ale decyzja o związaniu się z nimi na całe życie musi być przemyślana, nie można jej podjąć pochopnie, gdyż to może źle się skończyć. Poznajcie Nadię, przekonajcie się, jak wyglądało życie kobiety za granicą, w kraju, w którym tylko mężczyźni mają coś do powiedzenia.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!