Okładka wydania

Herbatka O Piątej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Herbatka O Piątej | Autor: Bill Bryson

Wybierz opinię:

Michał Lipka

TAM GDZIE AMERYKANIN NA WYSPACH CHODZI PIECHOTĄ... JEŹDZI SAMOCHODEM I CZYM SIĘ JESZCZE DA

 

Zacznijmy od tego, że ta książka mnie nie zaskoczyła, ale w chwili, w której kilka lat temu przeczytałem przewodnik „Uchodźcy i wygnańcy: Spacer po Portland w stanie Oregon”, wszelka inna literatura podróżnicza przestała posiadać w moich oczach ten element. Tak to już jednak bywa, są książki zmieniające całe nasze spojrzenie na świat i owo dzieło Chucka Palahniuka takie właśnie było – przynajmniej w swoim gatunku. Potem przeczytałem jeszcze wiele przewodników, za ich sprawą zwiedzałem zarówno kraje istniejące, jak i te wymyślone przez autorów powieści fantastycznych; rewelacyjnych, przeciętnych, jak i zwyczajnie nudnych. Nic mnie więc już nie zaskoczy – choć wciąż mam nadzieję, że tak w końcu się stanie – i jak mówiłem nie zaskoczyła mnie też „Herbatka o piątej!”, ale to nie znaczy, że książka nie jest dobra. Wręcz przeciwnie! Nietypowe dzieło Brystona to jedna z najciekawszych pozycji podróżniczych, z jakimi się zetknąłem.

 

Amerykanin Bill Bryson przed laty pokochał Wielką Brytanię i z miłości tej zrodziły się „Zapiski z małej wyspy”. Miał wtedy tylko dwadzieścia lat, był młody, zafascynowany brytyjskimi towarami i markami podbijającymi świat. Teraz powraca na Wyspy w jednym celu – czeka go zdanie egzaminu, dzięki któremu będzie mógł dostać obywatelstwo. Dla osoby od tak dawna związanej z Anglią to ważny moment, ważna chwila. Są plusy tej sytuacji (nie musi zdawać językowej części egzaminy, którą pewnie by oblał, bo różnice są kolosalne), są także minusy, ale przy tym jest również szansa na odbycie fascynującej podróży. Bill wyznacza trasę z południa na północ, od BognorReigs do Cape Wrath, i skutecznie ją realizuje, a my towarzyszymy mu na każdym kroku mając okazję zwiedzić miejsca, jakich turyści nie oglądają. Miejsca, które stanowią fascynującą codzienność mieszkańców mijanych terenów. I oczywiście spotykamy także owych mieszkańców, zwykłych ludzi, fascynujących bardziej, niż jakieś gwiazdy. Zresztą w książce Brysona właśnie to, co zwyczajne, to co codzienne i proste budzi największe emocje. I jest też źródłem potencjalnych niebezpieczeństw.

 

Co przychodzi nam do głowy na myśl o Anglii? Z jednej strony z pewnością dystyngowanie, ta słynna angielska flegma i pewnie ponura deszczowa pogoda. Z drugiej niejednemu przypomną się głośnie ostatnio w mediach przypadki ataków na Polaków, do jakich dochodzi na Wyspach. A gdzieś pomiędzy tym wszystkim majaczy cień brytyjskiego humoru, rodziny królewskiej i sław, jak chociażby nieśmiertelnych Beatlesów. „Herbatka o piątej!” jest inna. Jest wesoła, ale w cięty sposób, ten humor ma pazur, jak pazur ma też styl autora. Jest także pogodna i barwna. I na pewno nie flegmatyczna. Bryson z pasją i lekkością opisuje nieznane z telewizji czy przewodników strony Wysp. Zagląda w miejsca przez nie pomijane. Relacjonuje. Przestrzega. Zachęca. Po prostu opowiada o tym, co kocha i co go urzeka. Można się z nim nie zgadzać, ale nie można mu odmówić uczciwości. A w jego sympatycznym towarzystwie czas mija bardzo szybko.

 

„Herbatkę...”, można rzec, połyka się jednym tchem. Nie jest za gorąca, nie jest za zimna, nie jest przesłodzona i gorzka też nie. Jest w sam raz. Do przeczytania od deski do deski, albo też na wyrywki. Po prostu do przeczytania. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial