Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Literatura Kryminalna Na Tropie Źródeł

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Anna Gemra
 • Pod Redakcją: Anna Gemra
 • Tytuł Oryginału: Literatura Kryminalna Na Tropie Źródeł
 • Gatunek: Literaturoznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 464
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788363464684
 • Wydawca: EMG
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Literatura Kryminalna Na Tropie Źródeł | Autor: Anna Gemra

Wybierz opinię:

Anena

Od kilkunastu lat cały świat ponownie czyta kryminały i następuje boom na powieści kryminalne lub sensacyjne z wątkami dotyczącymi śledztwa i zbrodni. Na rynku wydawniczym pojawiają się nowi autorzy, którzy zaskakują wymyślnymi pogmatwanymi intrygami i zawrotnymi zwrotami akcji. Także nasi rodzimi autorzy radzą sobie coraz lepiej, a ich kryminały zyskują popularność zagranicą. Śledząc różne trendy towarzyszące modzie na kryminał można zauważyć, że gatunek jakim jest powieść kryminalna ewoluował na przestrzeni lat. Z uwagi na duże zainteresowanie czytelników tym typem literatury popularnej nawet literaturoznawcy zaczęli zwracać uwagę na coraz większe znaczenie kryminału w popkulturze i życiu codziennym wielu ludzi. Z tego powodu zaczęto dyskutować o kryminale i organizować nawet konferencje naukowe i specjalne wydarzenia (Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, poznańska Granda, Kryminalna Piła i inne). Powstaje także coraz więcej książek naukowych poświęconych fenomenowi literatury kryminalnej w Polsce i na świecie (Etnolog w Mieście Grzechu Mariusza Czubaja, Krwawa Setka, Detektyw w krainie cudów Tadeusza Cegielskiego, dwa tomy Śledztwo i płeć Bernadetty Darskiej i wiele innych, których liczba rośnie w zawrotnym tempie). Jednakże w dyskusji o kryminale ważne jest także wskazanie jego genezy, początków, które widoczne są w literaturze starożytnej, a nawet w Biblii. Takie przekrojowe spojrzenie na literaturę poświęconą zbrodni i kwestii sprawiedliwości jest potrzebne w naukowej dyskusji o kryminale, ale i w uświadamianiu czytelników o specyficznych chwytach literackich stosowanych od wielu lat przez autorów.

 

W tropieniu źródeł współczesnego kryminału i ukazaniu jego wieloletniej ewolucji może pomóc książka Literatura kryminalna. Na tropie źródeł. Jest to druga z powstającej serii teoretycznoliterackiej, zawierająca referaty wygłoszone przez literaturoznawców podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Materiały z tego tomu pochodzą z sesji naukowej towarzyszącej MFK z 2014 roku. W tomie redagowanym przez prof. Annę Gemrę znalazły się 23 różnorodne teksty napisane przez wybitnych naukowców z całej polski, poświęcone w całości tematyce powieści kryminalnej i jej różnorodnym odmianom.

 

Książkę otwiera artykuł Mariusza Kraski poświęcony poszukiwaniom genezy gatunku. Badacz przemierza długą drogę, aby odpowiedzieć na wydawałoby się dość prozaiczne pytanie: Czy kryminał to gatunek? Jeśli tak, to jakie są jego cechy? Wbrew pozorom są to pytania, na które odpowiedź znaleźć jest trudno.

 

W śledztwie dotyczącym źródeł kryminału pomagają artykuły poświęcone różnym odmianom kryminału. Pierwszym tropem w tym historycznoliterackim dochodzeniu jest literatura dawna, a mianowicie Biblia i literatura staroegipska. Następnie śledzimy powinowactwo z powieścią tajemnic, w tym ze słynnymi Tajemnicami Paryża E. Sue, które w dziewiętnastym wieku rozpoczęły modę na sensacyjne opowieści o mrocznych zakątkach wielkich miast. Następne tropy wiodą ku powieściom w odcinkach publikowanym na łamach polskich i zagranicznych czasopism. Wspomniane są takie ważne teksty jak dzieło Gaboriau, czy teksty mało znanych polskich autorów, tj. Kazimierz Chłędowski. Nie zabrakło także analiz utworów współczesnych pisarz, w tym prozy Michała Witkowskiego. Odrębną gałąź w badaniu kryminału stanowi artykuł Wojciecha Kajtocha, który zapoznaje odbiorcę z historycznymi serialami kryminalnymi.

 

Książka Literatura kryminalna. Na tropie źródeł to swoisty kalejdoskop wiedzy o kształtowaniu się tego typu literatury. Po lekturze tej publikacji czytelnik będzie mógł spojrzeć inaczej na kryminał i zauważyć, że w ciągu wielu lat techniki prowadzenia narracji, czy tworzenia intrygi wielokrotnie ewoluowały. Pisarze toczyli ze sobą bój o uwagę czytelnika, co skutkowało nowymi formami wyrazu i sposobami tworzenia kryminalnej fabuły. Nie można zapominać także o trójkącie zależności, czyli o ofierze, mordercy i detektywie, gdyż są to główne składniki powieści, wokół których budowana jest fabuła.

 

Przeciętnemu czytelnikowi może czasami przeszkadzać nieco schematyczny i skostniały dyskurs naukowy. Teksty są bowiem przepełnione terminologią, ale dzięki przypisom można w każdej chwili nadrobić zaległości i nieco się dokształcić. Z drugiej strony bardzo mnie cieszy, że polscy literaturoznawcy zaczęli bliżej interesować się różnymi formami literatury popularnej. Taki stan rzeczy powoduje, że środowisko badaczy literatury wkracza na nowe pole i możliwości. Okazuje się bowiem, że literatura masowa zyskuje równouprawnienie w hierarchii badawczej, co powoduje nowe możliwości. Także kryminał wymaga odrębnej niż tzw. literatura wysoka refleksji i wypracowania narzędzi umożliwiających badanie powieści kryminalnej. Dotyczy to zarówno kryminału dawnego (tzw. klasyczny kryminał- opowiadania kryminalne E. A. Poe, czy twórczość A. C. Doyle’a, A. Christie itd.), jak i współczesnego (amerykańskiego, skandynawskiego, francuskiego, polskiego i jego subodmian, np. kryminału społecznego, politycznego itp.). Niemniej polecam tę książkę każdemu miłośnikowi kryminału, który jest szerzej zainteresowany tą tematyką oraz tym, którzy pragną dowiedzieć się więcej.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial