Okładka wydania

Lunatyk

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lunatyk | Autor: Wojciech Dutka

Wybierz opinię:

Anena

W ostatnim czasie czytam coraz więcej kryminałów naszych rodzimych autorów. Bardzo mnie cieszy, że także Polaków ogarnęła moda na kryminał, która pozwoliła na odkrycie takich talentów jak Marek Krajewski, Mariusz Czubaj, Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska i inni. Po ukazaniu się kolejnej powieści kryminalnej ponawiają się wątpliwości o wtórności tego typu literatury. Bo czy kryminał jest w stanie zaskoczyć czymś czytelnika, skoro niemalże każda powieść korzysta z tych samych schematów mających przykuć uwagę czytelnika? Podobnie wygląda sytuacja z głównym bohaterem, czyli detektywem. Czy autor jest w stanie stworzyć protagonistę, który będzie inny niż jego poprzednicy? Na te pytanie starałam się uzyskać odpowiedź po przeczytaniu najnowszej powieści Wojciecha Dutki.

 

Lunatyk to powieść wielowątkowa, która rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych na przestrzeni lat 1986-2014. Osobą łączącą ten dość odległy dystans czasowy jest osoba głównego bohatera. Jest nim prywatny detektyw Max Kwietniewski, czarnoskóry Amerykanin polskiego pochodzenia. To właśnie przez pryzmat tej postaci widoczne są wszystkie lęki i przywary Polaków. W tej kwestii autor jest bardzo nieugięty i bezlitośnie piętnuje rasizm i niechęć do obcych, które wciąż są skryte w naszym narodzie. Kwietniewski to nowy i interesujący typ bohatera, choć posiada cechy wcześniejszych fikcyjnych detektywów. Podobnie jak detektywi z amerykańskich kryminałów noir, Max działa na własną rękę i nie zawsze w zgodzie z literą prawa. Smutki zatapia w alkoholu, a najlepiej w polskiej wódce z wizerunkiem Bruce’a Willisa. Nie narzeka także na brak powodzenia wśród pięknych kobiet, ale z powodu traumy przeszłości, jego relacje z paniami są krótkie i raczej powierzchowne.

 

Powieść Dutki, który do tej pory był znany jako autor utworów historycznych, łączy w sobie cechy kryminału i thrillera politycznego. To powiązanie powoduje, że pojawiają się wszystkie możliwe chwyty, tj. podsłuchy, tajne teczki, usuwanie świadków. W grę wchodzą także ogromne pieniądze lokowane w firmach-duchach na całym świecie, które mają zabezpieczyć przyszłość dawnych komunistów i dać im władzę. Wraz z postępami w śledztwie pojawiają się kolejne retrospekcje z życia nie tylko Maxa, ale i oficera SB odpowiedzialnego za wykonanie misji o kryptonimie Lunatyk.

 

Powieść można podzielić na dwie części. Pierwsza jest wprowadzająca, mająca zapoznać czytelnika z najważniejszymi graczami w tej niebezpiecznej rozgrywce. Autor płynnie przeskakuje w historycznych realiach, ale robi to zbyt często, czym wprowadza mniej uważnego czytelnika w zamęt. Mnożą się zatem postaci i wątki, przy których trzeba maksymalnie skupić uwagę. W tej części postawiony jest nacisk na akcję rodem ze szpiegowskich powieści i filmów. Są zatem zakładane w tajemnicy podsłuchy, zabójstwa w białych rękawiczkach, teczki tajnych współpracowników i szantaże.

 

Część druga to bardzo intymna i przesiąknięta emocjami opowieść o Maxie. Czytelnik śledzi jego zmagania z rasizmem i ksenofobią oraz poznaje historię jego życia. Mężczyzna wychował się w Nowym Jorku i z powodu koloru skóry zawsze miał pod górkę. Chciał być policjantem, ale mógł jedynie patrolować okolice Harlemu, więc został pracownikiem Interpolu. W kwestionariuszu napisał, że zna język polski, więc wysłano go do Warszawy. Tam poznał Monikę i się ożenił. Niestety wstrząsające fakty z życia jej ojca wyszył na światło dzienne. W tej sytuacji po namowie szwagra Max zaczął szukać dowodów świadczących o długoletniej współpracy szanowanego lekarza z SB. Wtedy Monika ginie. To właśnie jej śmierć spowoduje, że nasz bohater wyjedzie z Polski i wróci po dwudziestu latach, by odkryć, kto ją zabił.

 

Powieść Lunatyk to dobrze napisane political fiction z elementami kryminału. Czyta się to bardzo dobrze i z uwagą śledzi wydarzenia. W czasie lektury trzeba bardzo się skupić, aby nie pogubić się w gąszczu szpiegowskich intryg rozgrywających się na przestrzeni lat w wielu krajach. Jestem przekonana, że ta książka zainteresuje miłośników skomplikowanych intryg oraz osób lubiących powieści sensacyjne osadzone w historycznych realiach.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial