Okładka wydania

Liliowe Dziewczyny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Liliowe Dziewczyny | Autor: Martha Hall Kelly

Wybierz opinię:

Pani M

Kiedy myślę o obozie koncentracyjnym, od razu na myśl przychodzą mi Oświęcim i Brzezinka. Jakiś czas po nich Majdanek. Ze wstydem przyznam, że o Ravensbrück wiem niewiele. Dość długo nawet nie wiedziałam o jego istnieniu. Dlaczego wspominam akurat o tym obozie? To w nim dzieje się akcja Liliowych dziewczyn. Opowieści o kobietach połączonych przez koszmar Ravensbrück.

 

Mamy rok 1939. Właśnie wybuchła II wojna światowa. Los wielu ludzi zmienił się. Dla niektórych z nich był to koniec świata i pożegnanie z wolnością. Polka, Kasia Kuśmierczyk jest działaczką podziemia. Nie siedzi z założonymi rękami i nie czeka na to, aż mężczyźni wygrają tę wojnę. Wykonuje niebezpieczne zadania dla Szarych Szeregów. Niestety, zostaje schwytana przez nazistów. Wraz z matką, siostrą i przyjaciółką zostaje osadzona w obozie w Ravensbrück, gdzie jako lekarka pracuje Herta Oberheuser, Niemka. Kobieta początkowo nie ma pojęcia o tym, co właściwie dzieje się na świecie i przeżywa szok, gdy trafia do obozu. Nie chce jednak zaprzestać pracy w nim. Kiedy wojenny pył opada, Caroline Ferriday, Amerykanka, pomaga byłym więźniarkom w powrocie do rzeczywistości. Martha Hall Kelly przedstawia czytelnikom trzy różne kobiety. Historie każdej z nich różnią się od siebie. Łączy je jeden mianownik: Ravensbrück. Obóz połączył je na zawsze.

 

Tego typu opowieści zawsze wzbudzają we mnie bardzo silne emocje. Chyba nigdy nie będę w stanie zrozumieć, jak jeden człowiek mógł drugiemu zrobić coś takiego. Jak można było bez mrugnięcia okiem mordować tysiące ludzi? Nie umiem ze spokojem czytać o tym bestialstwie. W trakcie lektury czułam wstręt i gniew.

 

Książka Marthy Hall Kelly porusza tematy związane z koszmarem życia obozowego, ale różni się od tych, które do tej pory czytałam. Nie miałam do tej pory okazji, by przeczytać o tym piekle z perspektywy lekarza i więźnia. Przeważnie stykałam się z relacjami więźniów. To było dla mnie niezwykłe przeżycie. Herta podbiła moje serce, chociaż autorka nie wyidealizowała jej. Myślę, że w tym właśnie tkwiła siła tej bohaterki. Nie wiem, czy przemówiłaby do mnie, gdyby była dobrą Niemką, która postanowiła walczyć z nazistami. Ona po prostu robiła swoje i dzięki temu mogłam przekonać się, jak mogło wyglądać życie obozowych lekarzy.

 

Herta i Caroline to autentyczne postacie historyczne. Za ich pośrednictwem przeniosłam się w czasie. Mogłam przekonać się, jak wyglądało życie ludzi podczas II wojny światowej i niedługo po niej. Dziękuję autorce za taką lekcję historii.

 

Martha Hall Kelly oczarowała mnie swoją debiutancką powieścią. Wykonała kawał dobrej roboty. Zapoznała się z życiorysami bohaterek, które przeniosła na karty Liliowych dziewczyn. Sprawiła, że idealnie wkomponowały się w opowieść. Wyrazy uznania za zbadanie tamtejszych polskich realiów. Autorka starannie odrobiła zadanie domowe. Nie potrafię znaleźć ani jednej rzeczy, do której mogłabym się przyczepić. Życzyłabym sobie i innym czytelnikom jak najwięcej tego typu debiutów literackich.

 

To mocna, ale bardzo dobra powieść. Autorka przenosi czytelników w czasie. Dzięki niej możemy przekonać się, jak wyglądało życie w Ravensbrück oraz próba powrotu do rzeczywistości po opuszczeniu jego murów. Wiem, że nie każdemu z was ta powieść przypadnie do gustu, ale zastanówcie się dobrze nad lekturą. To niezwykła lekcja historii. Warto się z nią zapoznać.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial