Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Nieistotne

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nieistotne | Autor: Aleksander Cieśla

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Po literaturę science-fiction jeśli mam okazję to sięgam, jednak nie jest to mój najukochańszy gatunek literacki. Biorąc do ręki nowy dla mnie tytuł często sugeruję się opisem na okładce, tak też było w przypadku książki Aleksandra Cieśli Nieistotne. Czy autor uwiódł mnie swoją historią, czy sięgnę po jego kolejne tytuły, jeśli się ukażą?

 

Przenosimy się do przyszłości, drugiej połowy XXII wieku kiedy to Anna została naczelnikiem więzienia w Nanterre, a wcześniej zarządzał nim jej ojciec. Wydarzenie które wbiło się w jej umysł z dzieciństwa, a które próbuje rozwikłać teraz, gdy ma większy dostęp do pomieszczeń więzienia to tajemniczy człowiek, którego spotkała w piwnicach budynku. Człowiek, który przebywał w odosobnieniu, w całkiem oddalonej części więzienia, gdzie tylko nieliczni mieli dostęp. Kim jest ten człowiek, który za swoją odmienność płaci tak wysoką cenę? Czy jeszcze żyje, czy Annie uda się z nim porozmawiać?

 

Byłaś w miarę dobrze działającym trybem. A teraz jesteś trybem zepsutym. Teraz zegarmistrzowie cię wymontują i zutylizują.

 

Nieistotne to historia w trzech aktach. Pierwsza część jest pięknym zarysem akcji, dowiadujemy się np. że dzieci odbywają praktyki w więzieniach, jak to później wpływa na ich postrzeganie. To również wprowadzenie w życie głównej bohaterki, jej początkowe dni pracy w więzieniu i ciągła obawa, że jest prześladowana, oglądana na każdym kroku. To również ukazanie życia innych ludzi, które znamy z filmów przyszłości z totalitaryzmem, kontrolą na każdym kroku, czy różnicach pomiędzy społeczeństwem.

Druga część, to nawiązanie do wydarzeń z poprzedniej, jednak nie ma tu akcji, a są raczej opisy przemyśleń, rozważań, analiz jest również dziennik zmarłej babci, który bardzo dużo wnosi w lekturę książki.
Trzecia część natomiast to spięcie klamrą wydarzeń poprzednich wydarzeń i w końcu zrozumienie postępowania bohaterów. To również sporo elementów SF, technologicznych, korzystanie ze zdobyczy astronomii.

 

Aleksander Cieśla stworzył niesamowicie ciekawą lekturę. Tak jak nie do końca przepadam za SF, gdy przesycona jest słownictwem, którego nie rozumiem, tak tu tego zabiegu nie ma, a pomimo to fabuła ładnie wpisuje się w gatunek.
Autor skupił się na nad konsumpcyjnym społeczeństwie nieliczącym się z dobrami naturalnymi.

 

Pracuj, kupuj, żryj, umieraj. Pozwól wzbierać tej wewnętrznej frustracji, ale udawaj, że ona nie istnieje. Pozwól się przerobić. Pracuj więcej, kupuj droższe i lepsze rzeczy, bądź przykładnym konsumentem. Jeśli coś w twym domu nosi ślady starości w postaci kilku rys lub zmatowienia - wyrzuć to i kup nowe, lepsze. Kup drugą generację sprzętu, która od pierwszej różni się kolorem i napisem: "druga generacja". Kup drugą generację papieru toaletowego; pierwsza jest dla ludzi biedniejszych od ciebie. Nie pozwól innym pomyśleć, że jesteś biedniejszy - zdobądź lepszą pracę i pracuj więcej. Wtedy będzie cię stać na to, co lepsze. Z nikim nie dziel się swoimi rzeczami. Dziel się z innymi tylko twoją obecnością w zatłoczonym świecie, ponieważ to, co zdobyłeś należy tylko do ciebie. A potem umrzyj; niech narodzi się z twoich zwłok druga generacja idealnych konsumentów.

 

Aleksander Cieśla rocznik 83. Od wielu lat pasjonuje się astronomią i udziela w środowisku miłośników astronomii. Od młodzieńczych lat zafascynowany dobrym kinem science-fiction i postapokalipsą.
Często łączy swoje zamiłowania, czego wyrazem są prace graficzne 2D i 3D. Jak do tej pory jego największą inspiracją są ludzie i ludzkie zachowania. Całe grupy i pojedyncze charaktery.
Zdarza mu się też całkowicie zatracić podczas słuchania muzyki, zwłaszcza filmowej.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial