Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Książka O Czytaniu

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Justyna Sobolewska
 • Tytuł Oryginału: Książka O Czytaniu
 • Gatunek: Literaturoznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 210
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788324404407
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Książka O Czytaniu | Autor: Justyna Sobolewska

Wybierz opinię:

Lucca

O tym jeszcze książki nie był – bo człowiek, który czyta, jest szczęśliwy

 

Bardzo często podkreślam, że bardzo lubię książki (o czym może zaświadczyć ilość książek na mojej półce), a jedną z moich pasji jest czytanie. Dlatego też chętnie sięgnęłam po książkę właśnie o czytaniu.

 

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek.

 

Tak zaczyna się książka Justyny Sobolewskiej, która została zatytułowana Książka o czytaniu. Jest to książka, która traktuje właśnie o czytaniu i wszystkich innych kwestiach z tym związanych. Tak naprawdę nie wiem, czy nie powstała inna książka poruszająca tą tematykę – dla mnie jednak jest to pierwsza, którą miałam okazję przeczytać. Oczywiście książka jest bardzo ciekawa i nie chodzi mi tylko o wybór tematu. Znajdziemy w niej bowiem wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o książkach, autorach, wydawnictwach i innych sprawach związanych z książką.

 

Ta książka składa się więc z głosów wielu czytelników i jest naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. Moja książka jest zachętą do tego, by czytelnicy zrobili sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.

 

W książce autorka porusza wiele spraw dotyczących również czytelnika. Na początku zadaje pytanie, jakim rodzajem czytelnika jesteś. Przedstawia tym samym rodzaje czytelników oraz ich przyzwyczajenia. Dzięki temu ma się niepowtarzalną okazję, aby zastanowić się chociaż przez chwilę, jak to jest w mojej własnej sytuacji.

 

Czytelnicy żarłoczni pochłaniają dużo, ale nawet ci najbardziej żarłoczni nie zdołają przeczytać wszystkiego. A więc czytanie wiąże się często z poczuciem bezradności, ilu rzeczy się jeszcze nie przeczytało. Ale istnieją tez czytelnicy wybredni, którzy odwracają się od mód, nowości, książek, „o których się mówi” i bestsellerów.

 

W mojej opinii jednak najciekawszym fragmentem książki był rozdział poświęcony pisarzom i ich rzeczywistości. Autorka odsłania tutaj kilka tajemnic i jednocześnie demitologizuje pracę pisarza.

 

Siada za biurkiem, a słowa same spływają mu na kartkę lub ekran. Jeśli ktoś tak wyobraża sobie pracę pisarza, to jest daleki od prawdy, bo to zazwyczaj żadna frajda. To monotonna udręka, orka na ugorze, kopanie dołów i wspinaczka po schodach bez końca – powtarzają pisarze.

 

Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa. Brakowało takich na polskim rynku wydawniczym. Jest to świetny przerywnik od różnych innych gatunków literackich. Dzięki niej można na chwilę zostawić swoje ulubione książki, by dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego. Osobiście mogę polecić książkę Justyny Sobolewskiej z czystym sercem, ponieważ mnie się spodobała.

 

Istnieją tez czytelnicy, którzy mają dostęp do nieznanych nam wrażeń podczas czytania – kiedy czytają, nie widzą czarnej czcionki na białym tle, tylko kolory tęczy. Każda litera i każde słowo ma dla nich inny kolor. Tak postrzegają świat syntetycy, których mózg tworzy dodatkowe połączenia między zmysłami. Może to poczucie ciepła też było rodzajem syntetezji – słowa, zdania, same wytwarzały energię.

 

Na zakończenie chciałabym podkreślić, że autorka sama zachęca do sięgnięcia po jej książkę.

 

Moja książka może być zachętą do tego, by czytelnicy zrobili sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem (co nie znaczy, że czytanie jest tylko przyjemnością).

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Comments  

0 # Agnieszka 2016-10-27 11:27
Książka świetna, ale recenzja niestety słabiutka. Liczne powtórzenia, wciąż tylko "moja opinia" "moje zdanie" - mniej tego "moje", a więcej o samej książce poproszę. Do tego ostatnie zdanie (nie cytat) recezji zgrzyta - hm chyba autorka niezbyt właściwie zinterpretowała słowa Justyny Sobolewskiej.
Reply | Reply with quote | Quote | Report to administrator

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial