Wielka Księga Gier I Zabaw. Poradnik Jak Aktywnie Spędzać Czas

Autor: Praca Zbiorowa

Okładka wydania

Wielka Księga Gier I Zabaw. Poradnik Jak Aktywnie Spędzać Czas


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Lolek90

Zapewne niejeden nauczyciel, wychowawca kolonijny, osoba pracująca w świetlicach, czy nawet rodzic miał styczność z sytuacją, kiedy podopieczni nudzili się niesamowicie, zaś jemu samemu brakowało pomysłów na wypełnienie im czasu wolnego. Co prawda w dzisiejszych czasach dzieci najlepiej zajmują się wszelkiego rodzaju urządzeniami elektronicznymi, takimi jak komputery, telewizory, gry wideo, czy choćby telefony komórkowe posiadane właściwie przez każdego z nich, nie od dzisiaj jednak wiadomo, że najlepszym sposobem na integrację są wspólne gry i zabawy. Nie zastąpi ich żadna gra na tablecie, nawet jeżeli jest toczona z realnym przeciwnikiem siedzącym po drugiej stronie ekranu. Jednocześnie prowadzący zabawę musi wykazać się kreatywnością i pomysłowością, aby trafić w gusta młodych uczestników zabawy.
Niestety coraz więcej gier i zabaw ruchowych odchodzi w zapomnienie na rzecz gier komputerowych. To, co niegdyś skupiało na podwórkach całe rzesze dzieciaków, powoli zostaje zatarte przez ząb czasu. Ostatnio jednak na polskim rynku wydawniczym pojawiła się „Wielka księga gier i zabaw” wydana w postaci poradnika nakładem wydawnictwa NOWIK.
Ta praca zbiorowa zawiera ponad 130 propozycji gier i zabaw adresowanych dla dzieci w różnym wieku. Są one na tyle elastyczne, że można je przeprowadzić właściwie wszędzie: w domu, szkole, na wakacjach, czy też świeżym powietrzu. Wiele z nich można zmodyfikować, dzięki czemu można dopasowywać do aktualnych warunków lokalowych, czy też wiekowych.
Całość została podzielona na kilka kategorii, według których możemy odnaleźć interesującą nas zabawę. Wśród kategorii znajdziemy propozycję na zabawy w klasie, zabawy na świeżym powietrzu, wyścigi, sztafety, biegi, polowanie i chowany, zabawy podczas imprez, zgadywanki i zabawy, zabawy manualne, zabawy z użyciem papieru i ołówka, zabawy słowne, gry strategiczne, zabawy stolikowe, zabawy i gry karciane czy też zabawy i gry z wykorzystaniem kostek.
Do każdej kategorii zostało przypisanych po kilka, kilkanaście propozycji gier i zabaw. Wśród nich znajdziemy dobrze znane zabawy takie jak berki, chowane, karcianą wojnę, czy kółko i krzyżyk, ale też wiele takich, o których nie mamy pojęcia. Dużym atutem poradnika jest to, że każda zabawa została dokładnie rozpisana tak, aby prowadzący wiedział, jak ona ma przebiegać. W zasadzie nie spotkałam się z przykładem, który nie zostałby szczegółowo opracowany. Co więcej, w wielu przypadkach(zwłaszcza w grach stolikowych oraz w tych z użyciem kartki i papieru) dołączono ilustracje instruktażowe, które jeszcze bardziej obrazowo wyjaśniają omawianą zabawę. Jest to duży plus, zwłaszcza dla młodszego pokolenia wychowawców, które dorastało już w erze sprzętu elektronicznego. Bardzo mi się podobały informacje zamieszczone na samym początku każdej z zabaw. Znajdziemy tam ilość osób potrzebnych do jej przeprowadzenia, poziom zabawy(łatwy, średni i trudny) oraz potrzebne materiały. Dzięki temu możemy szybko stwierdzić, czy nadaje się ona dla naszych podopiecznych, czy możemy ją przeprowadzić od razu, czy też musimy sobie wcześniej przygotować odpowiednie rzeczy. Do wielu zabaw przypisano też wiele propozycji na różne ścieżki edukacji szkolne jak również porady dla ich uczestników.
Wiele propozycji gier i zabaw wykorzystałam już w praktyce. Sama jestem animatorem czasu wolnego na świetlicy, dzięki czemu często pracuję z dziećmi. Przyznam szczerze, że wielokrotnie brakowało mi już pomysłów na zajęcie czymś moich podopiecznych, a dzięki tej pozycji zyskałam wiele nowych inspiracji. Zdecydowanie jest ona godna polecenia każdemu, kto pracuje z młodymi ludźmi.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: