Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Długa Ziemia Tom 4 Długa Utopia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Długa Ziemia Tom 4 Długa Utopia | Autor: Stephen BaxterTerry Pratchett

Wybierz opinię:

Turquiss

Każdy, kto uwielbia serię o Długiej Ziemi autorstwa sir Terry'egoPratchetta i Stephena Baxtera czekał z niecierpliwością na kolejny tom. W nasze ręce trafiła zatem „Długa Utopia", czwarty tom serii. I chociaż trzeba przyznać, że książka jest świetnie napisana i ciekawa, momentami zaczyna się dłużyć.

 

Na „Długą Utopię" składa się kilka opowieści, przecinających się fabularnie. I tak podążamy za Joshuą, który wyrusza na Ziemię Podstawową w poszukiwaniu przodków, rozpoczynamy nowe życie pioniera razem z Lobsangiem, razem z Następnymi tworzymy nową religię oraz razem z SallyLinsey z Długiego Marsa odczuwamy niepokoje związane z niezbyt pewną przyszłością wszystkich światów równoległych.

 

Bohaterowie, z którymi związaliśmy się w poprzednich tomach dalej stanowią bardzo mocną stronę całej opowieści. Są świetnie skonstruowani, bogaci psychologicznie i charakterologicznie, a co najważniejsze – bardzo realni. Razem z rozwojem serii dojrzali i postarzali się i odczuwają co raz wyraźniej nachodzący koniec pewnej epoki – ich epoki. Motyw śmierci i przemijania jest w czwartym tomie bardzo wyraźny – ciężko określić czy ze względu na chorującego Pratchetta czy też z założenia całej serii. Stanowi to nie tylko kolejny etap w rozwoju duchowym bohaterów, ale przygotowuje nas do pożegnania się z całą serią.

 

Kolejny raz mocną stroną całości są opisy. Zarówno Pratchett jak i Baxter są mistrzami słowa, dlatego też zawarte w książce opisy światów równoległych są tak niesamowite. Autorzy, używając prostych wyrazów, sprawiają, że przedstawione światy stają się nam bliższe i piękniejsze. To dla mnie coś co najbardziej uderza w całej serii – opisy, które pozwalają wyobraźni zaszaleć, rozwinąć się. I, chociaż jest ich w części czwartej mniej niż dotychczas, nadal potrafią wywołać u czytelnika gęsią skórkę. A skoro mowa o opisach należy jeszcze poruszyć kwestię językową – książka jest, jak zwykle napisana lekko i z polotem, wątki się zazębiają na tyle, że całość czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Całość napisana jest też bardzo logicznie i konsekwentnie (przynajmniej od drugiej połowy), nie wystarcza to jednak to pełnego usatysfakcjonowania czytelników.

 

Minusem – i to chyba największym – całości jest pewna powtarzalność i przewidywalność. Czytelnik, który sięgnął wcześniej po poprzednie części jest w stanie odgadnąć kolejne wydarzenia i fabularne twisty. Powtarzalność wątków, która nie jest zła (bo same wątki są jak najbardziej ciekawe), bardziej nużąca. I tak zagrożenia świata, poszukiwanie najlepszego rozwiązania, ważne idee oraz nieodłączne poświęcenie dla ludzkości przewijały się w poprzednich tomach. Podobnie jest z pozostałymi wątkami fabularnymi: odkrywaniem nowych Ziem, kulturą pionierów oraz ewolucją ludzkości. Wszystko już było i powoli zaczyna ziać nudą.

 

Kolejną uwagę kierowałabym w stronę uzasadnienia pojawiających się w książce wydarzeń. Odnoszę wrażenie, że autorom brakuje niekiedy pomysłu na logiczne rozwiązanie określonych kwestii, przez co, coraz częściej uciekają się do rozwiązań w stylu: „to jest niezwykłe, bo nie wszystko jeszcze zostało odkryte". W jakiś sposób takie frazy sprawiają, że idea Si-Fi jakoś się rozmywa. Nie jest to rażąca wada, ale w jakiś sposób zaczyna mnie to coraz mocniej razić.

 

Całość jest przyzwoitą kontynuacją serii, która może nie zaskakuje, ale pozwala na sentymentalną podróż po światach równoległych. Jest to ostatni tom napisany przez Pratchetta, „Długi kosmos" pozostawia mnie zatem pełną obaw. Jestem jednak przekonana, że fanów serii – nawet tych nieco znużonych powtarzalnością – autorzy nie pozostawią bez fantastycznego rozwiązania.

 

Fanom serii książkę polecam, natomiast tym którzy dopiero planują po nią sięgnąć polecam po dwakroć! Nie zawiedziecie się!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial