Pomarańczowa Droga

Autor: Emilia Mieleszko

Okładka wydania

Pomarańczowa Droga


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Słyszeliście kiedykolwiek o chorobie sierocej? Pewnie tak. Ja w sumie wiem o niej niewiele. Gdzieś tam ten termin mi się obił o uszy, ale miałam o nim dość mroczne pojęcie. Wydawało mi się, że choroba sieroca dotyczy wyłącznie dzieci z domu dziecka. Myliłam się. Może ona dotknąć także ludzi dorosłych.

 

Na okładce czytamy: „Pomarańczowa droga" to współczesna opowieść o kilkorgu ludziach doświadczonych przez życie, którzy według właściwego im klucza rozpoznają się i zbliżają do siebie. Spotkania między nimi stają się dla nich impulsem do osobistego rozwoju, umacniają wiarę w dobre życie, dają odwagę do realizowania potrzeb i pragnień, prostują ich indywidualne drogi. Wydarzenia łączą bohaterów na różnych płaszczyznach w scenerii przedwojennej kamienicy mazurskiego miasta. Pierwsza książka podejmująca otwarcie temat tzw. choroby sierocej w dorosłym życiu. Wyjątkowa okazja, by poznać i spróbować zrozumieć to zjawisko, z jego specyfiką emocjonalną i behawioralną, z przykładami charakterystycznej percepcji i wyobraźni.

 

Nie nastawiałam się na nic, sięgając po książkę. Zainteresowała mnie poruszana przez autorkę tematyka. Choroba sieroca w dorosłym życiu. Nie słyszałam o tym wcześniej. Muszę przyznać, że to była bardzo trudna lektura. Było mi bardzo żal Eryka, którego samotnie wychowywała matka. Był bardzo pokrzywdzony przez los i budził we mnie ciepłe uczucia. Nieco inaczej było z drugim bohaterem, którego dopadła ta przypadłość. Józef wydawał mi się skończonym bucem. Jakoś nie umiałam się do niego przekonać. Mojemu sercu bliższy był Eryk. Ujęła mnie jego relacja z Emilią. Parę razy ryczałam jak głupia, czytając o niej.

 

To nie jest lektura na jeden wieczór. Ja co prawda dość szybko się z nią uporałam, ale byłam nią w pewnym momencie zmęczona. Nie, nie dlatego, że była zła, nic z tych rzeczy. Należę po prostu do czytelników, którzy sięgają po powieści psychologiczne raczej rzadko i nie przepadam zbyt specjalnie za tym gatunkiem. To domena mojej przyjaciółki. Po Pomarańczową drogę sięgnęłam z ciekawości. Chciałam sprawdzić, jak do tak trudnego tematu podejdzie autorka. Moim zdaniem odwaliła kawał dobrej roboty. Historia, a właściwie historie, które nam opowiada, wzruszają. Są trudne do przejścia, ale nie pozwalają o sobie zapomnieć. Ta książka otwiera oczy na chorobę sierocą u dorosłych. Aspekt, o istnieniu którego nie miałam pojęcia. Chylę czoła przed autorką i dziękuję jej za tę lekcję życia. Była stosunkowo krótka, ale warto było przez nią przejść i myślę, że każdy z nas powinien ją odrobić.

 

Tę książkę mogą przeczytać nie tylko wielbiciele powieści psychologicznych, choć podejrzewam, że oni znajdą tu dla siebie najwięcej. Polecam Pomarańczową drogę wszystkim pełnoletnim czytelnikom. Nie wiem, czy nadaje się ona dla młodzieży. Nie to, że kogoś dyskryminuję, nic z tych rzeczy, uważam tylko, że do tej opowieści trzeba dorosnąć. Inaczej nie zrozumie się przesłania, jakie ze sobą niesie. Nastoletnia Pani M. cisnęłaby tą książką w kąt, mówiąc, że to bełkot.

 

Proszę was, dajcie szansę tej autorce. Ma ogromny potencjał i w ciekawy sposób mówi o bardzo trudnych rzeczach. Niewiele jest w Polsce takich osób. Nie mam pojęcia, czy autorka znajdzie mój tekst, ale jeśli tak, chcę jej podziękować za Pomarańczową drogę. Była trudna do przebycia, ale nie żałuję ani chwili na niej spędzonej. Wylałam nad nią wiele łez, lecz na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę. Zasługuje na to.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!