Obok

Autor: Anna Kolut

Okładka wydania

Obok


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Są wakacje. Nie wiem, jak wy, ale ja aktualnie pochłaniam w tempie natychmiastowym wszelakie "babskie" książki. Teraz gustuję w lekkiej literaturze. Kryminały średnio mi podchodzą. Parę dni temu przeczytałam książkę Obok Anny Kolut. Na początku zaczęłam zastanawiać się, czy to dobrze, by świeżo upieczona mężatka czytała o rozwódce mającej problemy z samą sobą, ale postanowiłam zaryzykować. Co z tego wyszło?

 

Główna bohaterka jeszcze całkiem niedawno była szczęśliwą mężatką i szychą w znaczącej firmie. Aktualnie w Holandii szuka swojego miejsca na ziemi. Rozwiodła się, stara się posklejać złamane serce. Jak się okazuje, nie jest to takie proste.

 

Przyznam szczerze i bez bicia, że nie mam pojęcia, co mam myśleć o tej książce. Swoje odczucia w trakcie lektury mogę pokojnie porównać do sinusoidy. Raz śmiałam się, by za moment zastanowić się, co główna bohaterka, będąca jednocześnie narratorką, ma na myśli. Jestem kobietą, ale nie nadążałam za jej tokiem myślenia. Nie umiem odpowiedzieć wam na pytanie, o czym właściwie jest ta książka. Jak pisałam, główna bohaterka jest kobietą po przejściach. Rozwiodła się i próbuje na nowo wszystko posklejać. Przeskakuje od przeszłości do teraźniejszości. Czy robi to chaotycznie? Nie powiedziałabym.

 

W sumie w książce, a właściwie w książeczce, dzieje się niewiele. Nie przewijają się tu całe stada bohaterów, a akcja nie mknie jak szalona. Czy to źle? Nie powiedziałabym. Na swój sposób ta historia mnie ujęła. Czym? Uwierzcie mi, chciałabym wam powiedzieć, ale nie umiem. Komizmem słownym na pewno. Parę razy rechotałam w poduszkę, żeby nie obudzić śpiącego obok męża.

 

Osobliwego uroku nadają książce rysunki. Zabawne, pasujące do treści. Bez nich tej historii czegoś by brakowało. Bohaterka opowiada nie tylko o sobie, ale również o Holandii, o ludziach, którzy w niej mieszkają i o panujących tam zwyczajach. Pokazuje, jak ten kraj różni się od naszej ojczyzny. Szczerze - nawet chciałabym w nim zamieszkać. Miałam wrażenie, że czas płynie tam wolniej, a ludzie są bardziej przyjaźni, mniej problemowi, ale zawsze najlepiej jest tam, gdzie nas nie ma, prawda?

 

Komu mogę polecić tę książkę? Wszystkim kobietom dojrzałym, po przejściach, a także tym, które po prostu chcą przeczytać coś lekkiego. Obok może i nie powala na kolana, nie ma tu niczego odkrywczego, ale ta książka ma niezwykły klimat, którego nie potrafię opisać słowami. Teoretycznie powinnam być przybita po lekturze. Bohaterce w życiu nie bardzo wyszło, ale stało się inaczej. Dostałam zastrzyk pozytywnej energii. Mam co prawda kilka zastrzeżeń, lecz wyjątkowo jestem w stanie na nie przymknąć oko. To aż do mnie niepodobne, przecież ja wiecznie o coś się czepiam.

 

Obawiam się tylko jednej rzeczy, a mianowicie tego, że za rok o tej porze nikt już nie będzie pamiętał o tej historii. Jak wspomniałam, nie ma w niej nic wyjątkowego. Czyta się ją szybko, fakt, ale czy szczególnie zapada w pamięć? Tego nie byłabym taka pewna. To dobra opowieść na jednorazową lekturę, krótki przerywnik od cięższych powieści. Życzę autorce jak najlepiej. Ma potencjał i przyjemnie czyta się to, co wychodzi spod jej pióra, lecz może warto napisać coś dłuższego? Zagłębić się bardziej w szczegóły i dać czytelnikowi do ręki coś, o czym na długo nie zapomni?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!