Okładka wydania

Skazani Na Zagładę? 15 Sierpnia 1944

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Cubała
 • Tytuł Oryginału: Skazani Na Zagładę? 15 Sierpnia 1944. Sen O Wolności A Dramatyczne Realia
 • Gatunek: Historia PowszechnaHistoria Polski
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x240 mm
 • ISBN: 9788311142718
 • Wydawca: Bellona
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Skazani Na Zagładę? 15 Sierpnia 1944 | Autor: Agnieszka Cubała

Wybierz opinię:

Bnioff

„Czekamy ciebie, nasz odwieczny wrogu –
Morderco krwawy tłumów naszych braci,
Czekamy ciebie – nie żeby ci płacić
Lecz chlebem witać na zburzonym progu.
(...)
Legła twa armia zwycięska, czerwona
U stóp, łun jasnych płonącej Warszawy
I ścierwią duszę syci bólem krwawym
Garstka szaleńców, co na gruzach kona.”

 

Zacytowany fragment pochodzi z wiersza „ Czerwona zaraza” powstałego 26 sierpnia 1944 roku, którym jego autor - żołnierz batalionu „Parasol”, strzelec wyborowy Józef Andrzej Szczepański „Zitek” – trafnie wyraził emocje zarówno walczących żołnierzy, jak i wspierających ich cywilnych mieszkańców miasta. Miasta, które po dwóch tygodnia trwania bohaterskiego zrywu, powoli zaczęło uświadamiać sobie swoje faktyczne położenie. Wspomniany w tytule pracy Agnieszki Cubały 15 sierpnia faktycznie okazał się swoistą cezurą, po której romantyczny sen o wolności zaczynał być wypierany przez dramatyczne realia. „Skazani na zagładę?” pyta Cubała i w swojej najnowszej publikacji próbuje zastanowić się, czy jest to tylko retoryczne pytanie. Zacytowany fragment wiersza oraz dokumenty i wypowiedzi świadków i uczestników tamtych wydarzeń, którymi wypełniona jest niniejsza publikacja zdają się tę tezę potwierdzać, ale po raz kolejny podczas lektury ksiązki okaże się, że co prawda historia to nauka oparta na faktach, ale jednak tak pełna niuansów i kontekstów, że dyskusja nad ich wykładnią nigdy chyba się nie skończy. Zwłaszcza gdy chodzi o wydarzenie tak obrosłe w mity i interpretacje, budzące niesłabnące emocje i wciąż oczekujące na pełne odkrycie, jakim niewątpliwie jest Powstanie Warszawskie z 1944 roku.
Niniejsza publikacja nie jest zresztą pierwszą pracą na temat Powstania, jaką popełniła w swojej naukowej karierze Agnieszka Cubała, śmiało można powiedzieć, że wielka pasjonatka historii tego wyjątkowego w naszej historii zrywu niepodległościowego, była także, co szalenie istotne, pracownicą Muzeum Powstania Warszawskiego, udzielała się w charakterze konsultanta historycznego przy wielu projektach. Na potrzeby „Skazani na zagładę?” sama stworzyła unikatowe źródło, jakim są odpowiedzi na ankietę dotyczącą różnorodnych aspektów życia codziennego powstańczej Warszawy, przeprowadzoną przez autorkę niniejszej publikacji w latach 2007 – 2013 wśród uczestników walk.
Pod względem edytorskim i źródłowym praca Cubały naprawdę robi wrażenie. Została bogato opatrzona fotografiami, często wcześniej nigdzie nie publikowanymi, to samo dotyczy wspomnień i listów oraz fragmentów prasy powstańczej (prawie trzydzieści tytułów), ale też cytatów z audycji Polskiego Radia i radiostacji „Błyskawica”. W tym miejscu należy także wyróżnić wkład jaki niniejsza publikacja wniesie w wątki związane z pomocą lotniczą dla walczącej stolicy. Autorka szeroko przytacza wspomnienia marszałka sir Johna Slessora, osoby podejmującej kluczowe i ostateczne decyzje dotyczące zrzutów dla powstańców. Wcześniej jego książka nie była szerzej znana w naszym kraju, być może z tego powodu, że nie przebierał on w słowach jeśli chodzi o Józefa Stalina, nazywając go wprost bezwzględnym zbrodniarzem.
Agnieszce Cubale też nie można odmówić dosadności i szczerości, choć oczywiście w swojej pracy zachowuje stosowny dla naukowca obiektywizm i tak dobiera materiał faktograficzny, by czytelnik stale pamiętał, w jakiej sytuacji i atmosferze podejmowano wtedy decyzje. Stąd pewnie pytajnik w tytule tej szalenie potrzebnej i pouczającej pracy. Pouczającej także ze względu na inspirację do poszerzania swojej wiedzy, do własnych poszukiwań wśród wielu jeszcze nie do końcach wyeksploatowanych źródłach. Bibliografia którą posiłkuję się autorka jest naprawdę imponująca i aż prosi się, by niektóre pozycje sięgnąć samemu.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial