Okładka wydania

Rzym I Barbarzyńcy. Wojny, Relacje, Starcie Cywilizacji

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Daniel Gazda
 • Tytuł Oryginału: Rzym I Barbarzyńcy. Wojny, Relacje, Starcie Cywilizacji
 • Gatunek: Historia Powszechna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x240 mm
 • ISBN: 9788311141957
 • Wydawca: Bellona
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Rzym I Barbarzyńcy. Wojny, Relacje, Starcie Cywilizacji | Autor: Daniel Gazda

Wybierz opinię:

Pani M

Dzisiaj przeniesiemy się w czasie do jednej z potęg starożytnego świata, mianowicie do Rzymu, w którym zmierzymy się z barbarzyńcami.

 

Demokracje wojenne, narody pod bronią, czy też hordy półdzikich i bezwzględnych barbarzyńców żądnych krwi. Hunowie, którymi matki straszyły dzieci przez setki lat. Plemiona płowowłosych germanów, walecznych i wytrwałych. I wszystkie ludy, kryjące się po stepach i lasach Europy, które postanowiły nasycić się bogactwami rzymskiego imperium. Walki z tymi narodami doprowadziły do upadku Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie. Autor na tym tle opisuje ewolucje myśli wojskowej, uzbrojenia oraz taktyki. Daje swoim czytelnikom bardzo ważną lekcję historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.

 

Cywilizacja Rzymska wciąż wzbudza wiele emocji. Przypomnijcie sobie, ile powstało o nim filmów i książek. Daniel Gazda jako główny temat swojej publikacji wybrał zmagania wojenne starożytnych Rzymian z barbarzyńcami. By uniknąć nieporozumień, wyjaśnia, kogo ma na myśli poprzez to pojęcie. W Rzymie i barbarzyńcach znajdziemy nie tylko opisy krwawych bitew. Będziemy mogli prześledzić rozwój starożytnych wojsk. To gratka dla fanów militariów.

 

Publikacja jest podzielona na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich opisuje osobny wątek, np. podbój Brytanii czy wojny markomańskie. Dzięki temu w Rzymie panuje porządek. Na końcu znajdują się: spis cesarzy oraz władców Hunów, Wandalów, Wizygotów, Franków i Burgundów oraz obszerna bibliografia i źródła, z których pochodzą ilustracje. Daniel Gazda bardzo sumiennie podszedł do swojego zadania i spisał się na medal. Nie jestem w stanie niczego zarzucić publikacji, której jest autorem.

 

Nieco bałam się tego, że autor zarzuci mnie datami i naukowym słownictwem. Nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej publikacji. Na szczęście zostałam pozytywnie zaskoczona. Daniel Gazda posługuje się bardzo prostym językiem i opowiada w taki sposób, że mogłabym słuchać go godzinami. Dzięki niemu przeniosłam się do brutalnego świata walk. Autor opisuje to, co działo się wieki temu bardzo dokładnie, ze szczegółami, które usatysfakcjonują każdego fana konfliktów zbrojnych. Czytelnicy na własne oczy mogą przekonać się, dlaczego armia rzymska stopniowo przestała tracić swoją potęgę. Jakie błędy popełnili dowódcy wojsk? Które barbarzyńskie cywilizacje okazały się silniejsze od legendarnych Rzymian? Tego przekonacie się w trakcie lektury Rzymu i barbarzyńców.

 

Książka została wydana w bardzo porządny sposób. Strony wyglądają tak, jakby wyjęto je z dawnych ksiąg, dzięki czemu publikacja nabiera niezwykłego klimatu. Dodatkowym plusem są znajdujące się w niej mapy oraz rysunki. Rzym jest bardzo przyjemny dla oka. Spokojnie można go komuś sprezentować z jakiejś okazji. Takiej dawki wiedzy na temat podbojów i klęsk militarnych starożytnego Rzymu nie znajdziecie chyba nigdzie. Nie jestem w stanie porównać tej publikacji do żadnej innej.

 

Jestem oczarowana tą publikacją. Spędziłam z nią bardzo miłe popołudnie i chętnie jeszcze kiedyś wrócę do starożytnego Rzymu, by ponownie przeżyć emocje, które zafundował mi Daniel Gazda. Czy polecam innym czytelnikom Rzym i barbarzyńców? Tak, jak najbardziej. Dla kogo to będzie idealna lektura? Myślę, że przede wszystkim dla uczniów szkół średnich. Oni na pewno uzupełnią dzięki niej swoją wiedzę o militarnych wyczynach starożytnych Rzymian. Czy historycy będą usatysfakcjonowani po lekturze? Podejrzewam, że tak.

 

Jeżeli jesteście fanami kultury starożytnego Rzymu, powinniście zapoznać się z tą publikacją. Na pewno będziecie zadowoleni po lekturze książki Daniela Gazdy.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial