Przejście

Autor: Paweł Fedan

Okładka wydania

Przejście


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Michał Lipka

ALTERNATYWA DLA NIEŚMIERTELNOŚCI

 

Właściwie w każdym gatunku literackim powiedziano już niemal wszystko i praktycznie nie ma większych szans, że jeszcze jakikolwiek autor zaprezentuje coś naprawdę oryginalnego. Nawet tak rozległe pole do popisu, jak fantastyka, której nie ograniczają żadne ramy, poza tymi, narzuconymi przez wyobraźnię, powiedziała to, co miała do powiedzenia, a autorom zostało jedno – sklejanie ze znanych schematów nowych opowieści, nieco inne ujmowanie tematów, które zna każdy. Tworzenie nowych układanek ze starych elementów. Co nie oznacza oczywiście, że nie można napisać przy tym znakomitych powieści, które zachwycą. Pytanie, jak stojąc przed takim wyzwaniem poradził sobie debiutujący Paweł Fedan?

 

Świat przyszłości. Zmieniło się wiele, ludzie podróżują windami z Ziemi na orbitalne stacje, setki tysięcy kilometrów pokonując w trzydzieści minutzaledwie, a zrobotyzowani pomocnicy usługują swoim właścicielom, gotując, pilnując i przypominając o istotnych faktach, ale tylko jeden człowiek, miliarder Malcolm Leverley, osiągnął coś, czego nie zdobył jeszcze nikt inny. Stał się bowiem nieśmiertelny. Co to jednak oznacza w praktyce i do czego prowadzi? Wkrótce odpowiedzi na te pytania pozna młoda kobieta, Icka Norek, pracownica Agencji Przyswajania Przestrzeni, która pewnego dnia zostaje zaproszona wraz z kolegą z pracy (a prywatnie kimś, kto jest jej zdecydowanie bliższy, niż według przepisów być powinien znajomy z jednego miejsca zatrudnienia) JanusnymBoremanem, na pokład powietrznego statku Leverleya. Miliarder opowiada kobiecie jak to się stało, że zyskał nieśmiertelność i jak pozytywne skutki miało to dla jego życia. Jakie otworzyło przed nim perspektywy, możliwości i szanse. Wszystko to, co wraz z olbrzymimi pieniędzmi otrzymać może Icka. Wystarczy, że sfałszuje wiadomości o przejściu do alternatywnego wszechświata, kiedy takowe by się pojawiły, natychmiast dając mu o tym znać. Kobieta się waha, ale ostatecznie przekonuje ją możliwość posiadania dziecka z Janusnym, która stała się w ostatnim czasie jej swoistą obsesją. Oczekiwane informacje pojawiają się szybko, Icka nie wie jednak co to wszystko będzie dla niej oznaczać i do czego zdolny jest Leverley, dla którego nieśmiertelność to już zdecydowanie za mało...

 

Czuć w tej powieści rękę debiutanta, na szczęście całość napisana jest w lekki sposób i z całkiem niezłym wyczuciem słowa. „Przejście", co dla mnie osobiście jest ważne, nie epatuje pseudo technologicznym bełkotem, nie ma tu także ciężkości, która tak często odpycha mnie od SF. Owszem, Fedan czasem popada w pewien manieryzm, sprawiając niekiedy wrażenie, jakby chciał aż nazbyt pokazać co literacko potrafi, nie mniej nie drażni przy tym. I chociaż sama tematyka nie jest oryginalna, ani odkrywcza, a w powieści pobrzmiewają co i rusz echa filmów i książek Science Fiction, czyta się to przyjemnie i z zaciekawieniem.

 

Oczywiście nie jest to wielka powieść, nie zestawiłbym jej z gigantami gatunku, jak chociażby Philip K. Dick (czy bardziej swojsko Stanisław Lem), ale jako rozrywkowa lektura zabierająca nas w odległą podróż tak w czasie, jak i przestrzeni sprawdza się bardzo dobrze. Ma swoje świetne momenty, ma porcję scen, w których wizja przyszłości potrafi uwieść (a przynajmniej przywołać miłe wspomnienia, jeśli zna się podobne utwory), minusy? Też, ale z przewagą pozytywnych cech.

 

Jeśli miałbym więc podsumować „Przejście" w jednym tylko zdaniu, powiedziałbym, że to powieść SF od fana dla fanów. Kto więc takie klimaty lubi, śmiało może sięgnąć i spędzić kilka dni nad lekturą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!