Pokolenie Dżihadu

Autor: Petra Ramsauer

Okładka wydania

Pokolenie Dżihadu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Nie wiem, jak wy, ale ja, patrząc na te wszystkie zamachy terrorystyczne, nie mogę uwierzyć, że dożyłam czasów, gdy ludzie boją się wyjeżdżać za granicę, bo nie chcą zginąć z rąk fanatyków religijnych. Gdy w tym roku jechałam do Wiednia, pożegnałam się ze wszystkimi. Na wszelki wypadek. Kto wie, co mogło się stać. Na szczęście wróciłam cała, ale za granicę się prędko nie wybiorę.

 

„Duży nóż nam wystarczy!" woła Mohammed Mahmoud do swoich zwolenników w Austrii w przesłaniu nagranym na video.
„Kto nie może przybyć do państwa islamskiego, ten powinien dokonywać zamachów we własnym kraju".
Tysiące młodych ludzi wyjechało z Europy do Syrii, aby włączyć się do dżihadu. Co ich motywuje, aby wejść w szeregi barbarzyńskiej milicji terroru państwa islamskiego i walczyć w krwawej wojnie domowej?
Do państwa terroru przybywają także setki kobiet. Obok pełnienia stereotypowej roli posłusznej „narzeczonej dżihadu", wiele z nich uczestniczy aktywnie w zbrodniach „kalifatu".
Wyniki śledztwa dziennikarskiego Petry Ramsauer, ekspertki od spraw bliskowschodnich umożliwiają wyjątkowy wgląd w struktury tego ruchu terrorystycznego, który uważany jest za jeszcze bardziej niebezpieczny niż al-Kaida.

 

Przyszło nam żyć w niebezpiecznych czasach. Co do tego nie ma wątpliwości. Oglądając wiadomości, zastanawiam się, gdzie tym razem wybuchnie bomba. To jest przerażające. Równie straszna jest opowieść Petry Ramsauer, pisana przecież przez samo życie. Ten reportaż nie daje w nocy spać, budzi niepokój.

 

Autorka pokazuje, w jaki sposób ludzie są werbowani w szeregi fanatyków religijnych. Ich przywódcy są mistrzami manipulacji. Wykorzystują słabości swoich potencjalnych uczniów i robią im wodę z mózgu. Patrzyłam na to, jak nastoletni chłopak staje się terrorystą, szczycąc się tym, że trzymał w ręku dużą i groźną broń. Co mu z tego przyszło? Zaczynając dorosłe życie, ma na swoim koncie wyrok, a jego organizm już zawsze będzie odczuwał skutki akcji, których dokonał.

 

Ci ludzie mordują innych tak, jakby zabijali muchę. Niewierni dla nich nic nie znaczą. Im więcej się ich pozbędą – tym lepiej. Dobrze jest jeszcze pokazać to w Sieci. To wzbudzi strach i zasieje panikę, a przecież o to właśnie chodzi. Trzeba udowodnić, kto trzyma władzę i kogo należy się bać. Najbardziej przerażające jest to, że w szeregi terrorystów wchodzi coraz więcej młodych ludzi, którzy nawracają się na islam.

 

Petra Ramsauer wykonała kawał dobrej dziennikarskiej roboty. Przedstawia czytelnikom daty i fakty. Robi to w ciekawy sposób, nie rzuca suchymi stwierdzeniami, które za parę godzin wywietrzeją z głowy. Wszystko popiera zeznaniami naocznych świadków tych wydarzeń. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, co fascynuje młodych ludzi w Państwie Islamskim. Chce otworzyć nam oczy na to, że dżihad wcale nie jest taki fajny, jak to nam się obiecuje i przestrzec przed pakowaniem się w kłopoty.

 

To mocny reportaż. Czyta się go jednym tchem. W trakcie lektury czułam na rękach gęsią skórkę. To, o czym czytałam, dzieje się naprawdę. zamachy terrorystyczne stały się dla nas chlebem powszednim. Zamordowany ksiądz, kobieta pocięta maczetą, niewinni ludzie rozstrzelani przez szaleńca – takimi rewelacjami jesteśmy ciągle karmieni. Dlaczego? Przeczytajcie tę książkę. Autorka wytłumaczy wam to lepiej ode mnie. Ostrzegam tylko, że w tej publikacji pojawiają się dość drastyczne sceny, więc jeśli jesteście wrażliwi, może lepiej ominąć ją z daleka.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!