Poza Horyzont Polscy Podróżnicy

Autor: Joanna Łenyk BarszczPrzemysław Barszcz

Okładka wydania

Poza Horyzont Polscy Podróżnicy


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Dzisiaj porozmawiamy trochę o podróżnikach. Nie o Wojciechowskiej, Pawlikowskiej czy Czechowskim. Przeniesiemy się nieco w czasie. Plecaki w dłoń, ahoj przygodo!

 

Nie będę Wam streszczać każdego z 12 rozdziałów, nie ma to większego sensu. Zatrzymam się na opowieści, która przypadła mi najbardziej do gustu. Słyszeliście o Świętosławie, siostrze Bolesława Chrobrego? Jeśli nie, niespecjalnie mnie to zdziwi. Na lekcjach historii niewiele się o niej mówi. Była królową Danii, Norwegii i Szwecji. Autorzy prześledzili jej losy. Życie nie zawsze było dla niej łaskawe. W pewnym momencie jej pozycja jako królowej była zagrożona. Na szczęście Świętosława nie należała do strachliwych osób i nie poddała się. Na trwałe zapisała się na kartach historii skandynawskich krajów. W sumie niewiele o wiedziałam na temat Świętosławy, zawsze spychałam ją w cień brata i nie podejrzewałam, że była tak odważną kobietą. Plus dla autorów za zaskoczenie mnie. Reszta historii już nie przypadła mi tak bardzo do gustu, co nie znaczy, że książka była nudna, tego nie powiem.

 

Wydawca wykonał kawał dobrej roboty, publikacja ma niezwykły klimat. Pożółkłe strony, brązowa czcionka – to robi wrażenie. Znajdziemy tu także wkładki z kolorowymi zdjęciami. Trochę irytował mnie brak konsekwencji w opisywaniu fotek. Niektóre z nich były ponumerowane, inne zaś nie. Dlaczego? Tego nie wiem, ale wolałabym, żeby zapis był ujednolicony.

 

Autorzy mieli dobry pomysł, by opisać życiorysy podróżników w formie powieści fabularnej z dialogami. Trochę bałam się tego, że dostanę do ręki toporny kawał encyklopedycznych informacji, z których niewiele pozostanie w mojej pamięci. Na szczęście Joanna Łenyk-Barszczi Przemysław Barszcz tego nie zrobili. Opowiedzieli historie w ciekawy sposób, chociaż nie ustrzegli się jednej rzeczy. W tej publikacji widać, że pisały ją dwie osoby. Styl wypowiedzi różni się. Niektórym osobom może to przeszkadzać. Ja w sumie dość szybko się do tego przyzwyczaiłam i przestałam zwracać na to większą uwagę.

 

W książce panuje porządek. Wszystkie historie są ułożone chronologicznie. Nie ma czegoś takiego, że ze średniowiecza przenosimy się do czasów współczesnych, by za moment znaleźć się w renesansie. Za to należy się autorom kolejny plus.

 

Zupełnie nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej książce. Niesłusznie oceniłam, że będzie nudna, a połknęłam ją w ciągu paru godzin. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz zaskoczyli mnie paroma faktami, choć myślałam, że mnie, siostrę historyczki, nic już zaskoczyć nie może. Jak to dobrze, że się myliłam.

 

Wiem, że nie każdy będzie zainteresowany tą publikacją. Jestem tego świadoma. Nie wszystkich interesują podróże, jeśli jednak lubicie badać nieznane tereny, możecie rozejrzeć się za Poza horyzont. Polscy podróżnicy. Czegoś takiego jeszcze na naszym rynku wydawniczym nie było. Czeka was niezapomniana podróż w czasie. Ja bawiłam się przy niej w miarę dobrze, mam nadzieję, że i z wami tak będzie. Nie obiecuję, że wszystkie opowieści będą interesujące. Historia Benedykta Polaka mnie na przykład nie wciągnęła. Nie do końca wiem dlaczego. Może spowodował to fakt, że byłam maltretowana jego postacią podczas studiów i mam do niego nieco uraz.

 

Drodzy podróżnicy, jeśli nie jest wam straszne przedarcie się przez gąszcz historii starych jak świat – ta książka na pewno jest dla was. Nie będziecie się z nią nudzić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!