Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kompleks Kopernika Kosmiczny Sens Naszego Istnienia We Wszechświecie Planet I Prawdopodobieństw

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kompleks Kopernika Kosmiczny Sens Naszego Istnienia We Wszechświecie Planet I Prawdopodobieństw | Autor: Caleb Scharf

Wybierz opinię:

Sonrisa

Miejsce człowieka we wszechświecie – „Kompleks Kopernika" Caleba Scharfa
Od zarania dziejów kwestie kosmosu, ciał niebieskich, zjawisk astronomicznych pociągały człowieka. Już starożytne kultury, dziś wiemy to na pewno, interesowały się tą tematyką i choć nasi przodkowie mieli ograniczone możliwości technologiczne, jeśli chodzi o obserwowanie tego, co dzieje się we wszechświecie, potrafili dostrzegać i opisywać różnego rodzaju zjawiska. Często przydawano im moc magiczną, często odczytywano je jako znaki, które zwiastowały ważne wydarzenia, jakie miały miejsce lub dopiero będą miały miejsce gdzieś na świecie. Wystarczy choćby sięgnąć do historii Starożytnej Grecji, by przekonać się, jak ważnym zagadnieniem była dla ówczesnych ludzi astronomia. Co ciekawe, mocno łączyła się ona wtedy z filozofią, bo im więcej człowiek dowiadywał się o kosmosie, tym więcej pytań zadawał dotyczących własnej koncepcji w niedającym się ogarnąć ludzką myślą kosmosie.

 

Współcześnie coraz częściej powracamy do tego typu pytań. I choć na temat zjawisk astronomicznych wiemy już znacznie więcej niż starożytni, choć obecnie dysponujemy sprzętem, który pozwala dostrzec zjawiska zachodzące tysiące, miliony lat świetlnych od ziemi, wciąż nie jesteśmy w stanie powiedzieć wszystkiego o wszechświecie. A, paradoksalnie, ciągłe odkrywanie przez astronomów kolejnych planet, kolejnych galaktyk i innych ciał niebieskich sprawia, że współczesny człowiek musi zrewidować swój pielęgnowany od stuleci pogląd, jakoby żył w centrum wszechświata.

 

Nie ulega wątpliwości, że nawet po odkryciu Kopernika, człowiek wciąż miał przeświadczenie swojej wyjątkowości we wszechświecie. W końcu to Ziemia była jedyną planetą, na której rozwinęło się życie i to w tak zaawansowanej formie. Najnowsze odkrycia astronomiczne, w tym odkrycie innych planet skalistych, na których być może również w przeszłości istniało życie lub w przyszłości jakieś życie będzie miało szansę się pojawić, sprawiły, że owo przeświadczenie o swojej wyjątkowości człowiek musi zrewidować. O tym w swojej książce „Kompleks Kopernika" pisze właśnie Caleb Scharf.

 

Autor jest znany w świecie osób interesujących się badaniem kosmosu i astronomią. Scharf jest dyrektorem działającego na Uniwersytecie Columbia Centrum Astrobiologii. Człowiek ten dysponuje ogromną wiedzą z zakresu astronomii, o czym przekonać się można z łatwością, sięgając po „Kompleks Kopernika". Jednak sama książka nie jest tylko i wyłącznie opisem najnowszych odkryć z zakresu badań nad wszechświatem. To raczej próba odpowiedzi na pytanie, jak kształtowała się myśl człowieka na temat Kosmosu i naszego w nim miejsca na przestrzeni wieków i jaki wpływ na takie, a nie inne poglądy, miały najnowsze odkrycia astronomiczne. Książka nie jest jednak także jedynie spojrzeniem historycznym, bo przecież główną jej myśl stanowi to, w jaki sposób dziś musimy spojrzeć na kwestię miejsca człowieka we Wszechświecie.

 

Autor nie opowiada się tutaj za konkretnymi ideami. Raczej pozwala czytelnikowi samemu wyciągać wnioski, prezentując jednocześnie kolejne odkrycia z dziedziny astronomii. Dzięki temu książka jest idealna także dla tych wszystkich, którzy chcą sobie usystematyzować wiedzę na temat astronomii, znanych współczesnemu człowiekowi galaktyk i planet.

 

Dużą zaletą tej pozycji jest to, że choć traktuje o rzeczach skomplikowanych, jest napisana językiem łatwym w odbiorze. To sprawia, że lektura „Kompleksu Kopernika" jest po prostu przyjemna, może stanowić wakacyjny czy weekendowy relaks. Dzięki temu też każdy może po tę książkę sięgnąć bez obaw, czy ją zrozumie. A przyznam, że choć gatunek literatury popularnonaukowej nie należy do moich ulubionych, a tematyka astronomii jest mi kompletnie obca, tę pozycję przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial