Śledztwa Księcia Setny Tom 1 Przeklęty Grobowiec

Autor: Christian Jacq

Okładka wydania

Śledztwa Księcia Setny Tom 1 Przeklęty Grobowiec


Dodatkowe informacje

 • Autor: Christian Jacq
 • Tytuł Oryginału: La Tombe Maudite
 • Seria: Śledztwa Księcia Setny
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Monika Szewc Osiecka
 • Liczba Stron: 272
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x215 mm
 • ISBN: 9788378188605
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Nie ukrywam, że na polskie tłumaczenie kolejnej powieści Christiana Jacq'a czekałam z niecierpliwością. Francuski pisarz już kilka lat temu ujął mnie bardzo swobodnym podejściem do tematyki starożytnego Egiptu oraz umiejętnością przykucia uwagi czytelnika-laika. Zatem powieść Przeklęty grobowiec była smacznym kąskiem, na który długo czekałam.

 

Autor jest uznanym we Francji pisarzem i egiptologiem, który doskonale łączy obie pasje. Jego poprzednie książki zyskały również sympatię polskich odbiorców, dla których starożytny Egipt wydawał się tematem zamkniętym i nieco skostniałym. Dzięki twórczości Jacq'a można zrewidować swoje poglądy i przekonać się, że był to świat pełen tajemnic, o których istnieniu wielu egiptologów nadal nie ma pojęcia.

 

W swej najnowszej książce autor przenosi czytelnika w czasy panowania Ramzesa II. Zarówno jego rządy, jak i przyszłość całego Egiptu są zagrożone. Dochodzi bowiem do włamania do przeklętego grobowca i wykradzenia dzbana kryjącego tajemnicę życia i śmierci. Aby nie doprowadzić do rozprzestrzenienia się paniki i odzyskać dobre imię władca rozkazuje przeprowadzenie śledztwa. Sprawą mają zająć się synowie władcy- prawowity dziedzic Setna i jego przybrany brat generał Ramesu. Dochodzenie będzie obfitować w różne przeciwności, z których najpoważniejszą jest różnica charakteru braci. Setna jest skromnym i inteligentnym młodzieńcem, który nie pragnie władzy, ani chwały. Z kolei Ramesu na każdym kroku podkreśla swoje zasługi i wykorzystuje zdobytą pozycję. Zawikłane relacje braterskie dodatkowo komplikuje pojawienie się pięknej dziewczyny Sekhet, która jest kapłanką w świątyni bogini Sechmet. Wątek miłosny jest tym bardziej warty uwagi, ponieważ Ramesu nie potrafi pogodzić się z trudnościami i ewentualną przegraną. Czy śledztwo utknie w martwym punkcie z powodu miłosnego trójkąta? Czy jedyny świadek kradzieży okaże się pomocny? Czy bracia pokonają przeciwności i połączą siły w przywróceniu ładu? Jakie były rzeczywiste motywacje złodzieja? O tym przekonacie się podczas lektury Przeklętego grobowca.

 

Cechą charakterystyczną pisarstwa Christiana Jacq'a jest jego nowatorskie podejście do tematu. Autor stara się zarazić czytelnika swoją wiedzą na temat starożytnego Egiptu. Czyni to w umiejętny i przystępny sposób bez nadmiernego naukowego tonu. Przedstawiony przez niego świat wydaje się namacalny i na wyciągnięcie ręki, a opisywane zdarzenia przypominają rzeczywiste wydarzenia historyczne. Autor umiejętne wplata w fabułę także ciekawostki dotyczące codziennego życia Egipcjan. Wiele można dowiedzieć się o ich mentalności i życiu duchowym, dzięki opisom bogów i znaczenia ich kultu na codzienną egzystencję mieszkańców.

 

Dzięki doskonale sportretowanym postaciom czytelnik otrzymuje kalejdoskop postaci z rożnych warstw społecznych. Poznaje także kulisy władzy i otoczenie faraona. Autora należy także pochwalić za ukazanie kontrastu między braćmi oraz kryminalną fabułę. Setna okazuje się doskonałym materiałem na prywatnego detektywa i spokojnie można go umieścić w grupie obok Holmesa i Poirota.

 

Powieść przeczytałam szybko i z dużym zainteresowaniem. Uwagę czytelnika utrzymuje szybko rozwijająca się akcja prowadzona w sposób wartki i zaskakujący. Samozwańczy detektywi zostają poddani licznym próbom i fałszywym śladom, które mają ich zniechęcić do dalszego prowadzenia śledztwa. Jedno jest pewne połączenie malowniczego starożytnego Egiptu z kryminalną zagadką zapewnia czytelniczą ucztę. Przyznam szczerze, że dość szybko zanurzyłam się w historyczny świat boskiego władcy, który pochłoną mnie bez reszty. Polubiłam także Setnę, młodego mężczyznę o czystym sercu i światłym umyśle. Na uwagę zasługuje także polskie wydanie. Wyróżniająca jest na pewno piękna i kolorowa okładka. Uzupełnieniem interesującej fabuły są egipskie ilustracje z prawdziwych wykopalisk.

 

Polecam Przeklęty grobowiec miłośnikom dawnych czasów i zagadek. Ta powieść będzie doskonałym towarzyszem wakacyjnych wycieczek i letniego odpoczynku. Gwarantuję, że nie będziecie się nudzić ani na chwilę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!