Okładka wydania

Przez Polskie Góry Przewodnik Biegacza

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Natalia TomasiakMarcin Świerc
 • Tytuł Oryginału: Przez Polskie Góry Przewodnik Biegacza
 • Gatunek: Przewodniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 184
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 123 x 190 Mm
 • ISBN: 9788328322219
 • Wydawca: Bezdroża
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przez Polskie Góry Przewodnik Biegacza | Autor: Natalia TomasiakMarcin Świerc

Wybierz opinię:

Pani M

Należę do osób, które wybierają morze zamiast gór. Górski klimat jest dla mnie zbyt ostry. Mam problemy z oddychaniem i nie czuję się tam zbyt dobrze. Postanowiłam jednak zapoznać się z poradnikiem dla biegaczy, którzy mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z górskimi przebieżkami. Zrobiłam to z czystej ciekawości. Jakie są moje wrażenia?

 

Nie będę wam streszczać tego, o czym w książce piszą Natalia Tomasiak i Marcin Świerc. Nie ma to większego sensu. Jeśli chcecie zacząć biegać w górach, lepiej przeczytajcie o tym sami. Znajdziecie tam informacje na temat górskich szlaków i tego, jaki trzeba mieć stopień zaawansowania, by przez nie przebiec. Dowiecie się także tego, co należy ze sobą zabrać, jak się ubrać i co zrobić, by nie doznać kontuzji oraz jak zachować się, gdy do niej dojdzie.

 

Patrząc na przygotowane przez autorów trasy, czułam respekt dla wszystkich biegaczy, którzy zdecydują się na przebiegnięcie się tym szlakiem. Ja w życiu bym się na to nie zdecydowała. Jestem zbyt leniwym człowiekiem. Nie biegam, ale dużo chodzę. Nie chciałabym jednak zmierzyć się z tymi trasami. Wolę potuptać wzdłuż brzegu morza.

 

Autorzy dokładnie przemyśleli swoją publikację. Najpierw dają rady, co trzeba zrobić, by zacząć biegać w górach. Nikogo nie rzucają na głęboką wodę. Nie mówią, że to będzie łatwe i przyjemne. Pokazują, jaki to dla biegaczy wysiłek fizyczny. Po raz kolejny powtórzę: podziwiam każdego, kto się na to zdecyduje. W poradniku znajduje się przygotowanie dla osób na każdą ewentualność: udaru, skręcenia kostki itd. Prawdziwe kompendium wiedzy. Nieco bałam się tego, że mogę się nudzić w trakcie lektury. Zwątpiłam nawet na moment, gdy zobaczyłam ją w swojej ręce, ale nie żałuję ani chwili, którą nad nią spędziłam.

 

Góry są piękne, ale również niebezpieczne. Nie każda osoba będzie w stanie pokonywać górskie szlaki biegiem. To nie jest tak, że ktoś sobie postanowi: „a, jestem w Tatrach, pobiegnę sobie". Nic z tego. Bez odpowiedniego przygotowania takie wesołe hasanie może się bardzo źle skończyć. I nie, nie demonizuję, by nadać swojemu tekstowi podniosłego wydźwięku. Z naturą nie ma żartów. Przekonacie się o tym, czytając tę książkę.

 

Ostatnią część publikacji stanowią wybrane przez autorów trasy dla biegaczy. Dostosowano je do stopnia zaawansowania, obliczono także czas, jaki powinno zająć przebiegnięcie tego szlaku. Patrząc na te cyferki, czułam, że dostaję palpitacji serca. Nie mam zdrowia, żeby aż tak długo biegać. Padłabym po kilku metrach i mąż musiałby mnie ciągnąć za nogę, bo sama nie zrobiłabym już ani kroku. Przyszli biegacze spokojnie mogą prześledzić sobie te trasy i zdecydować, czy są w stanie je pokonać, czy nie.

 

Ta publikacja nie jest gruba. Jeśli dobrze pamiętam, liczy sobie nieco ponad 180 stron. Napisano ją jednak w taki sposób, że czyta się ją błyskawicznie. Można spokojnie odłożyć książkę na półkę i wrócić do niej za parę dni. Nic się nie straci, a nabyta wiedza zostaje w głowie. Autorzy w pełni wykorzystali potencjał tego poradnika. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Jest nie tylko ciekawie napisany, ale i praktyczny.

 

Jeśli chcecie zacząć biegać w górach, rozejrzyjcie się za tą książką. Z nią na pewno dobrze przygotujecie się do pokonania długich tras.

Candidus Corvus

Niezaprzeczalnie bieganie jest w ostatnim czasie dyscypliną, która nie tylko urosła do rangi swoistego trendu, ale i stała się dla wielu osób wyzwaniem pozwalającym na zmierzenie się z własnymi słabościami. Początkowo jest to wyjście zza biurka delikatnym truchtem, co jest już dużo bardziej godne nazywania się biegaczem niż jedynie podbiegi do autobusu w ciągu dnia. Kiedy już w szaleńczym pędzie zaczynamy wyprzedzać spacerowe rowery, wówczas pasja staje się nieodłączną częścią naszego życia.

 

Tak było w przypadku Autorki „(...)przewodnika biegacza”, posiadającej niewielki staż w przeliczeniu na lata, ale już posiadającej nieoficjalny rekord Polski kobiet w akcji Bieg na Rysy.Więcej o Natalii Tomasik oraz współautorze Marcinie Świercu, multimedaliście w Mistrzostwach Polski w biegach górskich, czytelnik znajdzie jeszcze na okładce książki. Zapoznanie się z twórcami poradnika jest nie tylko przeświadczeniem o profesjonalizmie publikacji, ale też na dzień dobry motywuje, najlepszym możliwym sposobem – przykładem – objaśniając, że wcale nie trzeba tego robić od zawsze, aby robić to dobrze.

 

Lektura, a nawet szybkie spojrzenie do środka, pozwala stwierdzić, że „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza” poprowadzi przede wszystkim tych, co dopiero zaczynają swą przygodę lub nie czują się jeszcze najpewniej w terenie o licznych przewyższeniach i czasem bardzo wymagających odcinkach. Opis tras i ich charakterystyka poprzedzone są odrobiną teorii. Dla początkujących znajduje się tam świetne przypomnienie najważniejszych zasad poruszania się po szlakach szybciej niż wskazania zawarte na tabliczkach przy schroniskach tak, aby po tym wszystkim wyjść z uśmiechem, a nie niechcianą kontuzją. Zaczynając od koncepcji biegu górskiego, poprzez stosowny ubiór na szlak i odpowiednią dietę, aż po planowanie niezamierzonego – czyli coś na co narażeni są wszyscy miłośnicy gór. Osoby średniozaawansowane raczej zainteresuje druga, przeważająca część przewodnika. Ponad 140 stron zawiera trasy ze wszystkich pasm polskich gór, jakie tylko można sobie wyobrazić. Każda z nich opisana jest na dokładnie dwóch stronach, z czego jedna stanowi dobrej jakości mapkę hipsometryczną, druga zaś przekrój profilu wysokości na całej długości trasy z uwzględnieniem rodzaju trasy i najważniejszych punktów charakterystycznych oraz bardzo krótkie streszczenie dotyczące poziomu trudności, długości, czy potrzebnego nawodnienia. Jest tam również zwięzły opis drogi do pokonania i jej okolic, co nadaje całości charakter krajoznawczy.

 

Właśnie ten specyficzny ton opowiadający o czekającym na czytelnika-biegacza wyczynie, tworzy niepowtarzalny klimat przewodnika. Widać wówczas nastawienie na odbiorcę, ale także udzielające się zaangażowanie Autorów. Warto również zauważyć, iż w dobie niekończących się „poradników wszystkiego”, tutaj mamy do czynienia z „przewodnikiem”. Dowodem jest właśnie przewaga części do użytku w terenie, czyli map i ich interpretacji.

 

Ponadto należy docenić mały, można powiedzieć kieszonkowy format książki. Wydana jest w formie luźnych stronic spiętych na spirali i obleczonych w wytrzymałą, ale lekką okładkę. Nadaje się więc świetnie do zabrania na wycieczkę biegową, umożliwiając szybką kontrolę trasy także w bardziej ekstremalnych warunkach. Przejrzystość wskazówek pozwoli cieszyć się z eskapady, a zamieszczona od czasu do czasu uwaga o najbliższych parkingach pozwoli uniknąć frustracji także tym, którzy wyjazd planują bardziej spontanicznie. Autorzy zadali sobie trudu zdefiniowania dużego obszaru, w związku z czym zakupiony przewodnik posłuży wytrwałym podróżnikom biegowym na długo. „Przez polskie góry(...)” można przetruchtać amatorsko, jak i z zacięciem sportowym.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto