Okładka wydania

Vernon Subutex Tom 1

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Vernon Subutex Tom 1 | Autor: Virginie Despentes

Wybierz opinię:

Pani M

Przyznaję szczerze i bez bicia: nie słyszałam nigdy wcześniej o Virginie Despentes, która, jak się okazało, jest dość znaną postacią we Francji. Zadebiutowała na rynku powieścią „Baise-moi". Na jej podstawie powstał film, który dość szybko został zakazany, wywołując przy okazji skandal na światową skalę. Musiałam przespać ten moment. Postanowiłam nadrobić zaległości i sięgnąć po „najlepszą francuską powieść 2015 roku". Jakie są moje wrażenia?

 

Na okładce czytamy: „Vernon Subutex zostaje wyrzucony na bruk, z jedną walizką. W poszukiwaniu dachu nad głową błąka się po mieszkaniach bliższych i dalszych znajomych, byłych kochanek i zupełnie przypadkowych osób. Tymczasem zwartość walizki Vernona budzi niepokój kilku wpływowych osób... Powieść Despentes jest jak lustro odbijające współczesny Paryż i jego mieszkańców: od producentów telewizyjnych, bogatych mieszczan, politycznych i religijnych radykałów po emigrantów, przestępców, narkomanów i byłe gwiazdy porno. Autorka skanuje społeczeństwo balansujące na krawędzi śmierci. Vernon Subutex to przejmujący dreszczem obraz świata, który stworzyliśmy, w którym żyjemy i który coraz mniej nadaje się do życia".

 

Mam bardzo mieszane uczucia odnośnie tej książki. Nie bardzo umiałam się przy niej skupić. Nie dostałam jej w formie papierowej, ale jako audiobooka. To był błąd. Przynajmniej moim zdaniem. To specyficzna książka, z którą lepiej usiąść w ręku, w domowym zaciszu. Wtedy pewnie więcej bym z niej wyniosła.

 

Virginie Despentes to specyficzna autorka. Nie boi się o niczym pisać, balansuje na granicy. Kobiety w tej książki nie były bezbronne i ciche. Miałam wrażenie, że nieco nawet górują nad mężczyznami. Były pyskate i nie pozwalały się wmieszać do tłumu. Autorka powołuje do życia bardzo różnorodnych bohaterów. Jedni gonią za pieniądzem i robią dla niego wszystko, inni zaś są biedni. Niektórzy wyznają zasadę „miejcie wyrąbane, a będzie wam dane". Nie przypominam sobie, czy w jakiejkolwiek innej powieści znalazłam taki przekrój wielobarwnych postaci. Despentes pokazuje czytelnikom, że pozycja społeczna człowieka w gruncie rzeczy nie jest ważna, bo każdy z nas może zostać zjedzony przez narastającą frustrację.

 

Nie wszyscy będą w stanie przejść przez tę książkę. Mnie jakoś specjalnie nie porwała. Nie należę do konserw, niejedno w swoim życiu czytałam i słuchałam, ale VernonSubutex mnie przerósł. Raczej nie zdecyduję się na kontynuację przygody z tą autorką. Było tu dla mnie zbyt wulgarnie. Słuchanie tej powieści stało się dla mnie w pewnym momencie katorgą i gdyby nie to, że Pan M. obiecał mi duży słoik Nutelli, jeśli dobrnę do końca, zakopałabym gdzieś płytę i nie wysłuchałabym jej. Wiem jednak, że chętnie ja komuś oddam, w moim mieszkaniu niespecjalnie jest dla niej miejsce.

 

Nie mogę odmówić powieści ekspresji. Działo się sporo, ale to nie jest mój typ literatury. Nie mówię, że książka jest zła. Jeżeli lubicie rock'n'rollową literaturę, śmiało możecie rozejrzeć się za tą książką. Tylko błagam, nie załatwiajcie sobie audiobooków. To może być jedna z gorszych rzeczy, jakie będziecie mogli zrobić. Przez tych kilka godzin, które spędziłam przy słuchaniu Vernona, byłam niezwykle rozkojarzona i musiałam powracać do niektórych plików, bo chwilę po wysłuchaniu ich, nie bardzo pamiętałam, co się działo.

 

Jeśli nie lubicie wulgarnej narracji i niegrzecznych opisów, lepiej poszukajcie sobie czegoś innego do czytania. Ta powieść na pewno nie przypadnie wam do gustu. To raczej propozycja dla tych, którzy lubią jazdę bez trzymanki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial