O Chłopcu, Który Wpadł Do Książki

Autor: Carnavas Peter

Okładka wydania

O Chłopcu, Który Wpadł Do Książki


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Bajka to zdecydowanie coś więcej, aniżeli tylko opowiadana bądź też spisana historia dla dzieci, która bawi, raduje, przenosi do magicznych miejsc i pozwala poznawać niezwykłych bohaterów. Bajka tak naprawdę stanowi bowiem pierwsze lekcje życia, uczy poznawania otaczającego nas świata, wybierania pomiędzy tym co dobre, a tym co złe... Sama pamiętam doskonale bajki z mojego dzieciństwa, które czytała mi babcia i mama, i które to stanowiły dla mnie nieodkrytą skarbnicę wiedzy o życiu i świecie... I dlatego też z wielką radością pragnę podzielić się tutaj moimi wrażeniami i przemyśleniami z lektury niezwykle mądrej, ciepłej i bardzo wartościowej bajki pt. "O chłopcu, który wpadł do książki", autorstwa Petera Carnavasa, która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada.

 

Książka ta opowiada historię małego chłopca, który zgodnie z treścią tytułu tej pozycji, pewnego dnia wpadł na stronę książki:) Początkowo na owej stronie istniał jedynie nasz mały bohater, ale wkrótce zaczęły pojawiać się tam inne kolory, przedmioty, miejsca, postacie....- cały otaczający go bajkowy świat... I tylko jedno pytanie przyświecało owemu chłopcu - Skąd i po co ja się tu znalazłem? Czas mijał, chłopiec dorastał, a przy tym doskonale bawił się na stronach tej książki, korzystając w pełni z życia... Poznawał świat, rozwijał swoje zainteresowania i pasje, pokochał drugą osobę i założył własny dom... I gdy już był naprawdę "bardzo" dorosły..., to wtedy zrozumiał skąd się tutaj wziął i z jakiego powodu znalazł się na kartach tej książki...:)

 

Bajkowa opowieść Petera Carnavasa chwyta za serce już od pierwszej swojej strony, ponieważ już wtedy wiemy, że jest to historia niezwykła, mądra, ciepła i przede wszystkim prawdziwa... I choć w przypadku bajki to określenie może brzmieć dziwnie, to jednak książka ta jest jedną z najinteligentniejszych i najtrafniejszych definicji ludzkiego życia, jakie tylko miałam okazję poznać:) Te krótkie zdania i piękne ilustracje oddają w najlepszy możliwy sposób sens naszego istnienia, a do tego czynią to w tak prosty, lekki, barwny i przestępny również dla dzieci, sposób... Ta książka zachwyca podczas czasu lektury, ale także i zostaje chyba już na zawsze w naszej pamięci, głowie, sercu... Uśmiech, wzruszenie i bardzo ciepłe poruszenie, oto moje doznania płynące z czasu spędzonego przy tym wyjątkowym dziele Petera Carnavasa:)

 

Na wielkie słowa uznania zasługuje już sam pomysł autora na tę opowieść. Oto bowiem poprzez prostą i nieskomplikowaną historyjkę, ukazuje on tutaj tak naprawdę bajkową metaforę ludzkiego życia, w którym to pojawienie się na pustej kartce oznacza narodziny, a następnie zapełnienia owej strony innymi obrazkami, symbolizuje poznawanie świata przez małe dziecko, jego dorastanie, wreszcie dorosłość i wcielenie się w rolę męża i ojca... Pomysł tak prosty, oczywisty, naturalny w swym wyobrażeniu, a jednocześnie jakże niesamowity, odkrywczy, wyjątkowy:) I tak sobie myślę, że każde dziecko które pozna, przeczyta i obejrzy tę książeczkę, będzie po prostu bogatszym człowiekiem, wiedzącym więcej o świecie i życiu, i któremu to chyba także łatwiej będzie cieszyć się dzieciństwem i następującą po nim dorosłością...:)

 

Książka ta nie byłaby tak wyjątkowa i wspaniała, gdyby nie jej niepowtarzalne ilustracje! Zachwycają one nie tylko swymi kolorami, pociągnięciami kreski, płynnymi i zarazem wyrazistymi kształtami, ale także i swoją wielką inteligencją, objawiającą się chociażby w tym, że są one najbardziej kolorowe, najbardziej szczegółowe i najpiękniejsze właśnie tam, gdzie nasz bohater czuje się najszczęśliwszy, natomiast pierwsze strony i fragment ilustrujący opuszczenie tego książkowego świata przez naszego bohatera, znamionuje głównie biel i nic ponad to... To kolejne symboliczne i metaforyczne ujęcie ludzkiego życia, tym razem za pomocą barw i kształtów, które stworzył tu dla nas Peter Carnavas. I jestem w pełni przekonana co do tego, że każde dziecko będzie zauroczone tymi ilustracjami, tak doskonale i trafnie oddającymi mądrość i wyjątkowość tej opowieści...

 

Walory edukacyjne tej historii są nie do przecenienia. Otóż wraz z kolejnymi stronami tej lektury, dziecko poznaje prawdę o życiu, o dobrym życiu. Ukazano tu je poprzez najzwyklejsze i codzienne czynności, jak chociażby zasadzenie drzewka, jazdę na hulajnodze, złowienie srebrnej rybki, grę na instrumencie, zbudowanie domku, wytresowanie psa, czy też zdmuchnięcie urodzinowego tortu...:) To kwintesencja życia, jego smak, niepowtarzalna wartość... I jeśli np. dziecko czyta tę książkę wraz ze swoimi rodzicami, dziadkami, czy też starszym rodzeństwem, to pojawia się tutaj idealna sposobność i okazja ku podjęcia dyskusji o tym, jak wielkiego odkrycia dokonał bohater tej historii wraz z finałem lektury:) A morał płynący z tej opowieści jest piękny i wspaniały nie tylko dla dziecięcego czytelnika, ale także i dla nas dorosłych, którzy zbyt często zapominamy o tym, jak wielkim darem jest życie...:)

 

Książka ta została wydana w iście królewskim stylu, z pięknymi, barwnymi i twardymi okładkami, na wysokiej jakości papierze, przy użyciu doskonałej farby drukarskiej. Duży format, trwałość okładki, oraz przejrzystość tekstu i ilustracji są gwarancją tego, że książka ta nie tylko spodoba się najmłodszym czytelnikom, ale także i przetrwa przez bardzo długi czas w posiadaniu nawet największych łobuziaków;) Ponadto nie sposób nie wspomnieć o urzekającej ilustracji na okładce, ukazującej małego chłopca w otoczeniu zwierząt, spoglądającego na nocne, gwiezdne niebo...:) Jest w tym jakaś symbolika, tajemnica, piękno, które każą natychmiast sięgnąć po tę książkę i zatopić się w jej lekturze...:)

 

Bajka Petera Carnavasa jest jedną z najmądrzejszych, najcieplejszych i najbardziej intrygujących pozycji spod znaku literatury dziecięcej, jaką poznałam w swoim życiu. To książka która bawi, ciekawi, sprawia przyjemność, a jednocześnie uczy dzieci tego, czym jest życie i jak powinno się je przeżyć, by było ono życiem dobrym i szczęśliwym:) Dorosłym zaś pomaga dostrzec to, czego na co dzień nie widzimy albo o czym zapominamy w naszym nieustannym biegu, a co jest niezwykle ważne... Tym czymś są nasze małe szczęścia, które są udziałem każdego z nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy...:) Polecam z całego serca, bo to naprawdę porcja wspaniałej literatury!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.