Krytyka I Kryzys Studium Patogenezy Świata Mieszczańskiego

Autor: Reinhart Koselleck

Okładka wydania

Krytyka I Kryzys Studium Patogenezy Świata Mieszczańskiego


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Bnioff

Tytułowe pojęcia kryzysu i krytyki nie nastręczają raczej większego kłopotu przy próbie ich zdefiniowania. Są oczywiście szalenie pojemne znaczeniowo i by wyjaśnić je dokładnie potrzebny byłby kontekst w jakich się pojawiają. Zasugerowany on zostaje w podtytule omawianego dzieła i odsyła skojarzenia czytelnika do świata mieszczańskiego. Pojawia się jednak problem w postaci pojęcia patogenezy, które samo w sobie jest łatwo definiowalne, oznacza bowiem mechanizm powstawania choroby, ale w samym tekście pojęcie literalnie się nie pojawia. Podczas lektury „Krytyki i kryzysu" czuć jednak ewidentnie, że to ono właśnie jest spoiwem łączącym w całość trzy obszerne rozdziały książki, opowiadające historię rozciągającą się od wojen religijnych w Europie, aż do wybuchu rewolucji francuskiej. Oczywiście chodzi bardziej o tak zwaną historię idei, historię intelektualną bardziej niż klasyczną historię wydarzeniową. Należy jednak podkreślić, że w obu tych dziedzinach autor ma ogromną kompetencję. Reinhart Koselleck należy do najwybitniejszych historyków niemieckich XX wieku (1923-2006) i najbardziej wpływowych filozofów historii na świecie. Był profesorem nauk politycznych na uniwersytecie w Buchum, profesorem historii nowożytnej w Heidelbergu oraz profesorem teorii historii w Bielefeld. Omawiana praca ukazała się po raz pierwszy w 1959 roku i została przetłumaczona na kilkanaście języków i trudno odmówić jej aktualności, zwłaszcza dzisiaj, w kontekście kryzysu z jakim boryka się przedsięwzięcie zwane Unią Europejską. Pracę tę można odbierać także w mniejszej skali, znajdując w niej odniesienia także do wewnętrznych napięć w naszym kraju po ostatniej zmianie na scenie politycznej, która do historii przejdzie po nazwą tak zwanej „dobrej zmiany". Jej ocenę pozostawmy jednak przyszłym historykom, tymczasem wróćmy to tego co w latach pięćdziesiątych minionego wieku pisał Koselleck.

 

„Patogeneza – twierdzą we wstępie do „Krytyki i kryzysu" Marcin Moskalewicz i Jakub Duraj – objaśnia powstanie w obszarze tkanki społeczeństwa sytuacji historycznie i statystycznie nienormalnej, która z czasem przeradza się w normę. Tą sytuacją jest doświadczenie nowoczesności. Przenosząc metaforę medyczną na obszar życia psychicznego, można powiedzieć, że książka prezentuje patogenezę nerwicy, w którą zachodnioeuropejskie mieszczaństwo popadło już w momencie swojego powstania. Nerwica ta polega na wewnętrznym konflikcie polityki i moralności (legalnego państwa i półjawnego społeczeństwa), a objawia się kompulsywnym dążeniem do zmiany, która w swojej w pełni rozwiniętej, patologicznej postaci zmierza wprost do utopii."

 

Praca ta, choć szalenie fascynująca i inspirująca nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. To nie jest lekka filozoficzna powiastka w stylu Rousseau, choć do tego oświeceniowego filozofa Koselleck często się odwołuje, ale styl i metodologia dowodzenia swoich tez z pewnością bliższa jest tutaj Kantowi czy Heglowi. Z pewnością jednak warto jest zagłębić się w tę pracę, by bardziej świadomie oceniać rzeczywistość, by łatwiej mierzyć się nie tylko z historią, ale przede wszystkim z jej powtarzalnością. Dzięki tej wiedzy, łatwiej nam będzie stawiać przyszłe diagnozy, wszak nie bez kozery w podtytule dzieła pojawia się wspomniane wyżej wybitnie lekarskie z pochodzenia pojęcie. Skoro mowa o patogenezie, trudno oczekiwać, że stawiane diagnozy będą napawały optymizmem. Już bowiem nawet starożytni lekarze twierdzili, że nawet jeśli uda się doprowadzić do wyleczenie, że należy spodziewać się nawrotu choroby. Z tego wniosek, że kryzysy są powtarzalne, a każdy kolejny może być jeszcze gorszy od poprzedniego. Można się oczywiście z tym nie zgadzać, udawać, że problem nie istnieje, ale można też starać się na ów nawrót choroby, jakakolwiek by nie była, jakoś przygotować. „Krytyka i kryzys" może w tych przygotowaniach być pomocną, dlatego warto podjąć wyzwanie, jakie stawia przed czytelnikiem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.