Okładka wydania

Poza Czasem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Poza Czasem | Autor: Katarzyna Hordyniec

Wybierz opinię:

Pani M

Kiedy spojrzałam na okładkę tej powieści, postanowiłam, że muszę ją przeczytać. Ta rudowłosa pani mnie zahipnotyzowała. Co prawda powinnam się zastanowić, czytając opis, ale dałam się ponieść emocjom. Co z tego wyszło?

 

Helena, zwana Leną to piękna i inteligentna kobieta. Wszystkim wydaje się, że wiedzie idealne życie. Ale czy na pewno? Bohaterka postanawia dokonać radykalnych zmian. Zostawia dotychczasowego faceta, pakuje walizki i wyjeżdża z rodzinnego Koszalina do Warszawy. Wszystkim wydaje się, że Lena postradała zmysły. Ona jednak myśli inaczej i próbuje odnaleźć się w stolicy. W majowe popołudnie poznaje Juliusza, zwanego Julem. Z pozoru nic ich nie łączyło, może jedynie upodobanie do poezji. A jednak wystarczyło jedno spojrzenie, żeby znaleźli się poza czasem i przestrzenią, gdzie ważna była tylko jego atencja, jej dotyk, jego zapach, jej czułość, i żar, którego nie potrafili ogarnąć rozumem. Nie szukali – ani on chciał, ani ona była gotowa, a jednak sześć upalnych dni zmieniło w nich wszystko. Tylko czy to wystarczy, żeby jeszcze raz pokusić los?

 

Uwierzcie mi, pierwsza moja myśl po przeczytaniu lektury to było „matko kochana, co ja właśnie przeczytałam?!". Liczyłam na coś zupełnie innego. Czuję się trochę tak, jakbym dostała w twarz. Dlaczego? Już tłumaczę. Jak pewnie zauważyliście, napisałam, że Helena to piękna i inteligentna kobieta. Powtórzyłam to za wydawcą. Czy tak było w rzeczywistości? Pomyślmy... Nie... Miałam wrażenie, że gdybym puknęła ją w głowę, odpowiedziałoby mi echo. Zbyt ostro ją oceniam? Nie powiedziałabym. Najpierw zerwijcie z niej tapetę, potraktujcie elektrowstrząsami, żeby przestała myśleć o makijażu i wtedy będziemy mogli porozmawiać. Juliusz, a właściwie Jul, jak go nazywano, niewiele jej ustępował. Znaczy się, malować się nie malował, ale inteligencją też nie grzeszył.

 

Poza czasem szukaj to literacki debiut autorki. Moim zdaniem nie jest udany. Dialogi były sztuczne, czytając je, czułam się momentami zażenowana i siedziałam ze skwaszoną miną. Przy niektórych dostawałam cukrzycy od nadmiaru słodyczy. To nie jest na moją psychikę. Nie przemawiały do mnie także sceny, w których miał być erotyczny podtekst. Drogie panie, czy uważacie, że wsadzanie sobie ołówka między piersi jest sexy? Różne rzeczy widziałam i robiłam, ale na takie szaleństwo się nie zdecydowałam. Boję się, żeby Pan M. nie zabił mnie śmiechem, ewentualnie powiedziałbym, żebym go wyjęła, bo sobie krzywdę zrobię. Erotyczny romans w wykonaniu autorki kompletnie do mnie nie przemówił.

 

Jestem rozczarowana tym, co przeczytałam. Okropnie się męczyłam i szczerze wątpiłam w to, czy uda mi się dobrnąć do końca. Po takim literackim debiucie chyba podziękuję za kolejne spotkania z autorką. To, co mi oferuje, nie odpowiada mi. Nie tego oczekuję od literatury.

 

Nie wiem, jakie plany literackie ma Katarzyna Hordyniec, ale jeśli myśli na poważnie o tym, by zająć się pisaniem powieści, które mają się wybić na naszym rynku wydawniczym, czeka ją bardzo długa droga. Musi popracować nad warsztatem, inaczej sięganie po to, co napisała, nie będzie przyjemnością. Bardzo trudno jest napisać powieść z wątkami erotycznymi i nie popłynąć w stronę żenujących opisów i kiczu. Autorka niestety podążyła tą drogą, co nie jest zbyt dobre. Może fanki Greya ją pokochają, ja zdecydowanie poczekam na jej lepsze czasy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial