Euforia

Autor: Lily King

Okładka wydania

Euforia


Dodatkowe informacje

 • Autor: Lily King
 • Tytuł Oryginału: Euphoria
 • Gatunek: Powieści I Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Ewa Ledóchowicz
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x215 mm
 • ISBN: 9788378188636
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Na początku proszę wszystkich niepełnoletnich czytelników o to, by poszukali sobie innej recenzji do czytania i zapomnieli o tej książce do swoich 18. urodzin. Dlaczego? Konserwa będę, ale nie mogę namawiać młodzieży do czytania powieści, w której seks się dzieje. Ewentualnie udajcie, że nie widzieliście tego, co wcześniej napisałam. Tylko w razie czego pamiętajcie, że ostrzegałam, że tu są bezeceństwa.

 

Lata 30. XX wieku. Trójka młodych archeologów - Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia - mieszka w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. O tym, co się dzieje, czytelnicy dowiadują się z kilku perspektyw. Nie ma bowiem jednego narratora. Autorka w powieści bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego.

 

Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, na co się piszę, sięgając po tę książkę. Nie szukałam jakoś specjalnie informacji o niej. Zaintrygował mnie opis i postanowiłam, że muszę przeczytać Euforię. Jakie są moje wrażenia? Przede wszystkim trudno mi jednoznacznie ocenić tę powieść. Mam ogromny mętlik w głowie. Jest dobra, tego odmówić jej nie można, ale jest też specyficzna. Nie każdy czytelnik będzie w stanie przez nią przejść.

 

Na początku napisałam, że nastoletni czytelnicy nie powinni interesować się Euforią. Nie chcę wyjść na zrzędliwą ciotkę dobra rada, ale nie sądzę, by ludzie mający naście lat, zachwycili się tą powieścią. Nastoletnia Pani M. uciekłaby z krzykiem po przeczytaniu paru stron. Nie, nie dlatego, że tyle tam gołych pup lata, bo to akurat nie byłoby mojej młodszej wersji straszne, nie takie rzeczy się czytało, ale po prostu nie zrozumiałabym o co w tej książce chodzi. Doszłabym do wniosku, że jest dziwna, odłożyłabym ją na półkę i więcej do niej nie wróciła. Teraz co prawda nie było mi łatwo przejść przez Euforię, ale dałam radę i uważam, że to wartościowa powieść.

 

Nie sądzę, żeby ta książka nadawała się na leniwe popołudnia. To jest powieść, która wymaga od czytelników uwagi i skupienia. Trzeba jej poświęcić więcej czasu. Kilka razy zdarzyło mi się, że musiałam wrócić parę stron, bo gubiłam wątek, ale to akurat moja wina. Jestem czytelnikiem w wiecznych rozjazdach. Zostawiam rozpoczęte książki na później i to często mnie gubi. Nie róbcie sobie tego. Zaplanujcie kilka dni, które będziecie mogli poświęcić Euforii. Kilka dni? Tak, dobrze widzicie. Raczej nie będziecie w stanie przeczytać tej powieści ciągiem. Trzeba czasem od niej chwilę odsapnąć.

 

Nie każdemu zapewne spodoba się sposób, w jaki prowadzona jest narracja. Momentami miałam wrażenie, że jest nieco zbyt poetycka, ale przymykałam na to oko i czytałam dalej. Za bardzo chciałam dowiedzieć się, co będzie działo się dalej, żeby przejmować się narracją. Dialogi były żywe, a to bardzo ważne, nie ma nic gorszego od pisanych na siłę rozmów między bohaterami. Nie mam także żadnych zastrzeżeń odnośnie bohaterów. Nie wszystkich dało się lubić, ale byli realni wielowymiarowi, nie sposób było ich ze sobą pomylić.

 

Euforia na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Nigdy wcześniej nie czytałam czegoś podobnego i jestem oczarowana. Polecam powieść nieco starszym czytelnikom. Jeśli szukacie wymagającej lektury, bardzo dobrze trafiliście.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!