Poznać Wroga

Autor: Sophie Elizabeth Johns

Okładka wydania

Poznać Wroga


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

Czasami zamawiając książki do recenzji, nie sprawdzam, do jakiej kategorii należą. Jeżeli zainteresuje mnie opis, po prostu biorę tę publikację pod swoje skrzydła. W przypadku Poznać wroga tak właśnie było. Nie sprawdziłam, czy nie jestem za stara na lekturę i kiedy zobaczyłam książkę, moja mina nieco zrzedła. Powieść dla młodzieży... Do tej grupy wiekowej należałam wieki temu, ale postanowiłam jednak dać tej historii szansę. Co z tego wyszło?

 

Trójka gimnazjalistów zafascynowanych kryminałami zostaje wplątana w niebezpieczną grę, w której stawką jest życie mieszkańców ich miasta. Tajemniczy nieznajomy dostarcza im skrzyneczkę z dziwnymi przedmiotami, które na pierwszy rzut oka nie mają z niczym związku. Tymczasem są to niezwykle cenne wskazówki...

 

Wspomniałam wcześniej, że nie miałam pojęcia, że jest to powieść dla młodzieży. Muszę przyznać, że nieco mnie to zgubiło. Nie sądzę, że ta historia jest zła, tego nie mam na myśli, ale dla mnie była zbyt oczywista. Byłam w stanie przewidzieć, co będzie się po kolei działo. Mało tego, wydawało mi się, że akcja toczy się za szybko. Nie przepadam za czymś takim. Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że lubię powieści, które trzymają mnie od początku do końca w napięciu. Tu o czymś takim nie było mowy.

 

Mam bardzo mieszane odczucia wobec bohaterów. Raczej nie zaprzyjaźnilibyśmy się. Jestem dla nich za stara, nie zawsze nadążałam za ich tokiem rozumowania. Wybaczcie, wiek robi swoje, nie mam już nastu lat i nie kumam dzisiejszej młodzieży. Podejrzewam, że gdyby tę książkę przeczytała nastoletnia Pani M., byłaby nią zachwycona, starsza wersja nie czuje się nią porwana. Nie tego wymagam od literatury. Jestem po prostu na Poznać wroga za stara, nie bójmy się tego powiedzieć.

 

Z tego, co się orientuję, ta książka to literacki debiut autorki. Dla mnie było to bardzo wyraźnie widać. Miałam wrażenie, że dialogi były nieco naciągane. Niektóre opisy też miejscami pozostawiały trochę do życzenia. Nie skreślam, chcę, żebyście byli wszyscy tego świadomi. Widzę w niej potencjał, ale ma przed sobą sporo pracy, jeśli myśli o tym, by kontynuować swoją literacką przygodę. Nie chcę być pesymistką, ale na chwilę obecną boję się tego, że zaniknie w tłumie innych pisarzy. Nie jest w stanie przebić się na polskim rynku wydawniczym. W każdym razie takie jest moje zdanie, z którym możecie się nie zgodzić. To, że mnie Poznać wroga nie rzuciło na kolana nie znaczy, że i wam musi się nie spodobać.

 

Książka jest cienka i czyta się ją bardzo szybko. To akurat należy zaliczyć w jej przypadku na plus. Obawiam się jednak tego, że nie pozostanie na długo w mojej pamięci. Nie znalazłam w niej nic wyjątkowego, co piszę z przykrością. Liczyłam na coś więcej i jestem rozczarowana.

 

Po Poznać wroga powinni sięgnąć raczej młodzi czytelnicy. Najlepiej uczniowie gimnazjum. To, przynajmniej tak mi się wydaje, najodpowiedniejsi odbiorcy tej historii. Podejrzewam, że najlepiej zrozumieją bohaterów i będą się w stanie z nimi identyfikować. Ja, stara dupa, nie byłam w stanie tego zrobić. Przyznaję, że momentami nieco się nudziłam. Jeżeli jednak jesteście młodsi ode mnie, chodzicie do gimnazjum, olejcie to, co napisałam i sięgnijcie po tę książkę. Nie powinniście być zawiedzeni.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!