Kanada Uskrzydlona Polskością

Autor: Krystyna Starczak Kozłowska

Okładka wydania

Kanada Uskrzydlona Polskością


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Turquiss

„Kanada uskrzydlona polskością..." to książka Krystyny Starczak-Kozłowskiej. To książka bardzo ciekawa: jej założeniem jest przedstawienie mieszkających w Kanadzie emigrantów z Polski, którzy aktywnie włączają się w życie polonii. Jest to publikacja tym ważniejsza, że o polonii kanadyjskiej mówi się bardzo niewiele, a jest to bardzo duża - trzynasta co do wielkości - grupa etniczna w Kraju Klonowego Liścia.

 

Autorka w swojej książce zapisuje i publikuje wspomnienia emigrantów, często przyjmując formę wywiadu. I chociaż całość ma odrobinę zbeletryzowaną formę, książka wpisuje się doskonale w tzw. oralhistory. Prawiekażdy z bohaterów (a jest ich ponad 30) przedstawia swoje doświadczenia, które w całości dają obraz życia społeczności emigracyjnej. To dzięki nim możemy stworzyć sobie wyobrażenie o życiu i organizacji polonii w Kanadzie. Każdy wywiad stanowi cegiełkę budującą obraz trudu asymilacji i akulturacji oraz pozwala na wyrobienie sobie opinii zarówno o Kraju Klonowego Liścia jak i o stosunku Kanadyjczyków do polskich emigrantów. A wyłaniający się obraz jest niejednolity: znajdziemy wywiady pełne optymizmu, obejmujące nie tylko własną samorealizację, ale i budowanie społeczności, a także rozmowy w których nie brakuje opowieści o konfliktach i problemach, z jakimi każdego dnia boryka się emigrant.

 

Wybierając rozmówców autorka uwzględniła bardzo wiele aspektów, ciężko jest zatem znaleźć dla nich wspólny mianownik (po za działalnością polonijną, rzecz jasna). Do Kanady trafili w różnych okresach historycznych i z różnych przyczyn. Prowadzą bardzo różnorodną działalność: od artystycznej, poprzez wychowawczą aż po biznesową. Każdy z nich patrzy na swoją rolę inaczej, każdy inaczej przedstawia swoje doświadczenia. Są to jednak postaci wyjątkowe, nieszablonowe i na pewno warte poznania.

 

Bardzo widoczny jest też osobisty stosunek autorki do jej rozmówców. Sama napisała: „wybrałam do mojej książki tylko ludzi, których w ciągu 20 lat pracy publicystycznej w Kanadzie mogłam poznać bliżej i sama zaobserwować". Dzięki temu wywiad ma charakter bardziej indywidualny, nie polega tylko na uzyskaniu prostych odpowiedzi, odtworzenia życiorysu. Autorka znając każdego z bohaterów potrafi tak sformułować pytanie, aby osiągnąć jak najwięcej, od każdego wydobyć to, co najpełniej buduje obraz kanadyjskiej polonii. Wie też kiedy zamilknąć i oddać rolę prowadzącego swoim rozmówcom.

 

Każda postać jest postacią wyjątkową i wartą poznania. Bohaterowie książki Krystyny Starczak – Kozłowskiej tworzą nie tylko polonię, ale stworzyli także Polskę – walczyli o jej niepodległość, budowali jej renomę i kształtowali ją swoją twórczością. Bardzo poruszające są wspomnienia Krystyny Orłowskiej i Jerzego Czartoryskiego z okresu Powstania Warszawskiego. Wzruszająco opowiedział też o szpilkach żony Kazimierz Braun. Każda z tych historii, tak bardzo indywidualna, traktująca o rzeczach poważnych i ważnych pozbawiona jest jednak zbędnego patosu. Autorka nadała doskonałą formę, która potrafi zainteresować i zaintrygować.

 

Książka ma układ alfabetyczny. Zbiór rozmów poprzedzony jest wstępem, wprowadzeniem Kanadyjsko-Polskiego Instytutu Badawczego w Toronto oraz notką biograficzną dotyczącą autorki. Każdy wywiad jest odpowiednio datowany i okraszony zdjęciami bohaterów. Całość jest bardzo ładnie wydana, mimo że format publikacji (A4) jest dosyć nieporęczny. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby podzielenie książki na dwa tomy i sprawienie, że format byłby bardziej przystępny – książkę można by zabrać ze sobą i czytać np. w pociągu.

 

To bardzo ważna publikacja, nie tylko dla polonii kanadyjskiej. Wydaje mi się, że każda z zamieszczonych historii może mieć wpływ na czytelnika: wskazać wartość tradycji, patriotyzmu i kultury w kształtowaniu się społeczności. Wszystkie wartości wydają się bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych – ponownie nastawionych na emigrację – czasach. „Kanadę uskrzydloną polskością..." serdecznie polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.