Okładka wydania

Baśnie I Legendy Różnych Narodów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Pod Redakcją: Joanna Rodziewicz
 • Tytuł Oryginału: Baśnie I Legendy Różnych Narodów
 • Gatunek: Dziecięce i MłodzieżoweBajki i Baśnie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 190
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235mm
 • ISBN: 9788375687361
 • Wydawca: Siedmioróg
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Wrocław
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Artur Lobus

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 7 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 6 votes

Polecam:


Podziel się!

Baśnie I Legendy Różnych Narodów | Autor:

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Często zastanawiamy się nad prezentem dla naszych dzieci, który z jednej strony ich ucieszy, z drugiej zaś będzie miał na nich korzystny wpływ. I choć wybór opcji i możliwości w dzisiejszym świecie jest naprawdę duży..., to ja jednak nadal wierzę w to, że najlepszym wyborem jest wciąż książka, która przeniesie naszych milusińskich do świata niczym nie ograniczonej wyobraźni...:) Oczywiście dzieci najbardziej kochają bajki i baśnie.., i dlatego też chciałabym polecić wszystkim rodzicom piękną książkę pt. "Baśnie i legendy różnych narodów", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Siedmioróg. Znajdziemy tam najwspanialsze baśnie z całego świata, które swoją opowieścią zachwycą z pewnością każdego młodego czytelnika...:)

 

Książka ta zawiera w sobie blisko 30 wyjątkowych baśni, pochodzących z najodleglejszych zakątków naszego globu. I tak oto przeczytamy tu m.in. opowieści rosyjskie, niemieckie, francuskie, serbskie czy też czeskie, ale także i poznamy niezwykłe historie rodem z dalekiej Japonii, Australii, Ameryki, Indii... To wspaniały przegląd światowej literatury dziecięcej, który ukazuje nie tylko pasjonujące historie, ale także niezwykłe bogactwo kulturowe każdego z tych krajów. I choć bajka zawsze pozostanie bajką.., to książka ta udowadnia ten oto fakt, że baśń i bajką mogą mieć bardzo różne twarze, które z pewnością warto poznać...:)

 

Wyboru tych kilkudziesięciu baśniowych opowieści, jak i również ich opracowania, dokonała Pani Joanna Rodziewicz. I trzeba tutaj przyznać, że lepszego wyboru tutaj dokonać nie było można!:) Otóż w książce tej znajdziemy absolutnie wszystko to, co w światowej baśni najpiękniejsze, najwartościowsze, najbardziej godne poznania przez dziecięcych czytelników. To historie autorstwa takich geniuszy pióra jak m.in. Hans Christian Andersen, Charles Perrault, A. N. Tołstoj, czy też Italo Calvino. Jednocześnie znajdziemy tu wiele niezwykłych baśni, których autorów nie znamy do dnia dzisiejszego, gdyż od wieków opowieści te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako ludowe legendy, mity, bajki... Tytuły części z tych baśni mówią nam bardzo wiele, bo jakże nie pamiętać i nie usłyszeć o takich utworach jak "O jasiu i łodydze fasoli", "Brzydkie kaczątko", "Śpiąca królewna"... Jednocześnie znaczną większość tych baśniowych opowieści tworzą historie mało lub w ogóle nie znane szerszemu gronu odbiorców literatury dziecięcej w naszym kraju. Bynajmniej ja nie poznałam dotąd tak fantastycznych bajkowych historii, jak m.in. pochodząca z Czech baśń pt. "Dwaj sąsiedzi", mówiąca o niegościnności pewnego bogatego człowieka, względem swojego sąsiada; serbska opowieść pt. "O cesarzu zaklętym w węża", mówiąca o zaklętym w przepięknego węża księciu, którego z klątwy uwolnić mogła tylko najprawdziwsza miłość; czy też węgierska opowieść pt. "Żelazny Laczy", w której to głównym bohaterem jest dzielny młodzieniec o imieniu Laczy, wyruszający na poszukiwaniu porwanych sióstr do dalekiej krainy smoków... Poznawanie tych "nowych-starych" baśni, stanowi wspaniałą zabawę i wielką przyjemność nie tylko dla naszych dzieci, ale także i nas - dorosłych miłośników baśniowej literatury...:)

 

Oczywiście wielkie wrażenie wywierają baśniowe opowieści pochodzące z najodleglejszych zakątków świata, które są zupełnie inne, niż nasze polskie, czy nawet europejskie bajki... Bardzo podobała mi się japońska baśń pt. "Kwiat wiśni", opowiadająca o pewnej pięknej i bogatej Pani, która niestety nie mogła mieć własnych dzieci, ale za to kochała wszystkie małe szkraby z okolicy. I gdy jej ulubiona córeczka sąsiadów zapada na tajemnicza chorobę, jest ona gotowa uczynić wszystko, by tylko ją uratować... Nie mniejsze wrażenie wywarła na mnie opowieść indiańska pt. "Piękny, zielony wojownik", mówiąca o dzielnym, małym chłopcu, który pewnego dnia wyruszył na łowy, by uratować głodujących współplemieńców, i podczas owej wyprawy spotkał tajemniczą postać w zielonym futrze... I wreszcie niezwykła baśń perska pt. "Szach Kobad i gadająca papuga", opowiadająca o tajemniczej, zielonej papudze, którą zakupił na targu wielki szach... Owa papuga posiadał dar mowy i każdego wieczoru raczyła wielkiego szacha piękną, baśniową opowieścią... To tylko kilka z tych najbardziej orientalnych baśni, jakie mamy tu okazję poznać, zachwycić się, zakochać w nich bez reszty...:)

 

Silną stroną książki są niezwykle intrygujące, szczegółowe, barwne i piękne dla oka ilustracje, których to autorem jest Pan Artur Lobus. I choć nie są to obrazki kolorowe, lecz czarno-białe, to i tak patrzenie na nie jest niezwykłym doświadczeniem i wielką przyjemnością. Te ilustracje obrazują nam bowiem to, co rysuje się w naszej wyobraźni pod wpływem lektury tych bajkowych historii, a że są to niezwykle ciekawe obrazy, to chyba nikogo przekonywać nie muszę...;) Dzieci będą zauroczone i zachwycone tymi obrazkami, gdyż ilustracje te są z jednej strony ciekawe, a z drugiej niezwykle bajkowe, plastyczne, delikatne w swej formie, przywołujące skojarzenia z najpiękniejszemu filmami animowanymi w historii kina i telewizji:)

 

Baśnie bawią i uczą..., z założenia:) Tak też jest i w przypadku tej książki, która zachwyca tak bardzo różnymi spojrzeniami na bajkę i literaturę, jak i również bardzo inteligentnie i przystępnie zwraca uwagę najmłodszych czytelników na to, jakie wartości w życiu są i powinny być najważniejsze. To tzw. morał, który zawsze wieńczy każdą opowieść, i który to może stanowić doskonały punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem... To także wspaniałe spojrzenie na inne kultury, inne obyczaje, inne literatury, których to najmłodsi czytelnicy nie często mają okazję uświadczyć. I na jeszcze jedną rzecz pragnę zwrócić uwagę, mianowicie na podobieństwo niektórych z tych baśni, do bajek i opowieści znanych nam wszystkim z naszego dzieciństwa, choć pod innymi tytułami. Tak jest np. z żydowską opowieścią pt. "Malutki Bebełe", będącą innym spojrzeniem na "Tomcio Palucha", czy też rosyjską baśnią " Wdzięczność szczupaka", kojarząca się natychmiast z naszą bajką o złotej rybce... To bardzo miłe, ciekawe i zabawne skojarzenia, które także z pewnością zaintrygują i ucieszą dziecko podczas lektury tej pozycji:)

 

"Baśnie i legendy różnych narodów", to wspaniała literacka uczta dla każdego miłośnika bajki i baśni, niezależnie od wieku:) Zbiór najpiękniejszych baśniowych opowieści za całego świata, tak bogaty, różny i intrygujący, iż z pewnością lektura ta przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom:) Polecam i życzę wielu niezapomnianych wrażeń, a o tym że takie staną się udziałem podczas spotkania z tą książką, jestem przekonana...:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial