Okładka wydania

Bajki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bajki | Autor: Jean de La Fontaine

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Jean de La Fontaine - to bez wątpienia jeden z najważniejszych i największych autorów bajek w historii światowej literatury. Ten XVII- wieczny francuski pisarz, stworzył ponad 250 pięknych, mądrych i niezwykle barwnych krótkich opowieści poetyckich, które to bawiły, bawią i bawić będą kolejne pokolenia najmłodszych czytelników. Jego twórczość to misterne połączenie poezji i bajki, które to wypada nie tylko bardzo ciekawie, ale także i magicznie... Doskonałą okazją ku poznaniu tej wyjątkowej twórczości, jak i również przypomnieniu sobie tych pięknych bajek z naszego dzieciństwa, niechaj będzie sięgnięcie po najnowsze wydanie "Bajek" Jeana de La Fontaine, które to ukazało się nakładem Wydawnictwa Siedmioróg.

 

Książka ta zawiera w sobie ponad 30 pięknych, zabawnych, mądrych i pasjonujących wierszowanych bajek, które poznajemy tu w przekładzie największych i najwybitniejszych polskich mistrzów pióra, m.in. Adama Mickiewicza, Ignacego Krasickiego, Władysława Noskowskiego, Stanisława Trembeckiego, czy też Franciszka Kniaźnina. I tym sposobem przeczytamy tu tak popularne rymowane opowieści jak "Czapla", "Kruk i lis", "Żółw i zając", "Lis i kozioł", jak i również mnóstwo innych pasjonujących historii z morałem. Te bajki bawią, cieszą i uczą o tym, co w życiu jest i powinno być najważniejsze. Zwierzęta obdarzone ludzkim głosem i ludzkimi charakterami, ukazują niczym w krzywym zwierciadle wszelkie nasze wady, przywary i słabostki, które tutaj widzimy jak na dłoni...

 

Lektura tej książki niesie sobą wielką przyjemność, radość i zabawę, którą najpełniej możemy odczuć podczas wspólnego czytania tych bajek z naszymi dziećmi. Choć bajki te są przeznaczone dla najmłodszego czytelnika, to jednak ich poetycki charakter, a także piękno tego dawnego polskiego języka, mogą sprawić pewien kłopot naszym kochanym pociechom. Dlatego też myślę, że pomoc i swoiste "przełożenie" niektórych słów i pojęć na współczesny język, będzie idealnym rozwiązaniem. Jednocześnie jednak lektura ta niesie sobą wielką i niepowtarzalną lekcję dawnej i pięknej polszczyzny, której to dzieci nie miałby szansy nigdzie indziej uświadczyć. Wracając jednak do samego meritum, czyli bajkowych historii, stanowią one literacką zabawę, ale także i doskonały punkt wyjścia do dyskusji o tym, jak należy postępować, czego się wystrzegać, jakie wartości w życiu są naprawdę ważne... To opowieść o przyjaźni, odwadze, miłości, honorze i dobru w każdej postaci, która czyni tę książkę pod względem edukacyjnym, wyjątkową...

 

"Bajki", zaproponowane nam tutaj przez Wydawnictwo Siedmioróg, urzekają nie tylko słowem, ale przede wszystkim także i obrazem. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że piękniejszej dziecięcej pozycji literackiej pod względem graficznym, nie spotkałam w swoim życiu. Ilustracje autorstwa Gauthiera Dosimonta są po prostu cudowne, pod względem realizmu, szczegółowości, pociągnięć kreski i bajkowego charakteru. Zwierzęta widniejąca na tych obrazkach są nie tylko piękne, ale wręcz niemalże żywe, gdy oto patrzymy na ich podobizny. Ale to nie tylko zwierzęcy bohaterowie tych opowieści są tak intrygujący, gdyż zarówno przyroda, kolory nieba, kształty budynków i inne elementy graficzne, zachwycają już od pierwszego spojrzenia. Oczywiście, nie byłoby to możliwe bez decyzji Wydawnictwa Siedmioróg, o zastosowaniu tak bogatej i wyrazistej palety barw podczas składania tej książki. Wielki ukłon zatem w stronę wydawcy:)

 

Zawarte tu bajkowe historie są niezwykłe, wyjątkowe, ponadczasowe. Wszakże jak nie zachwycić się tu np. bajką pt. "Rada szczurów", opowiadającą o debacie szczurzego rodu nad tym, jak pozbyć się groźnego domowego kota - Gryzosława..., i jak oczywiście zazwyczaj na debatach bywa, kończy się ona tym iż szczury nadal muszą umykać przed groźnym kocurkiem;) Równie ciekawą opowieścią jest historia pt. "Człowiek i dwa osły", w której to poznajemy pewnego bogatego człowieka idącego drogą wraz z dwoma osłami, jednym obłóczonym solą, drugim - gąbką. I oto w pewnej chwili dociera ta gromadka do rzeki, którą to następnie decyzją człowieka, jako pierwszy przekracza osioł z workami soli... Nie mogę nie wspomnieć tu także moich dwóch ulubionych opowieści - "Stary kot i młoda myszka", oraz "Żółw i zając". Pierwsza z nich opowiada o spotkaniu starego kota i młodej myszki i ich rozmowie o tym, by koci staruszek darował życie młodemu gryzoniowi...;) Druga historia mówi o wyścigu zająca i żółwia, w którym oczywiście faworyt jest jeden. Jak się jednak okazuje, nie w szybkości nóg tkwi siła, lecz w sprycie...:) To tylko kilka z tych kilkudziesięciu bajkowych opowieści, które tak barwnie i pięknie uczą życia...:)

 

"Bajki" Jeana de La Fontaine to pozycja, która nic nie straciła ze swej atrakcyjności, mimo upływu całych wieków. Jej siła tkwi bowiem w mądrości, pięknie i mocy słowa, oraz w dostrzeganiu tego co jest naprawdę ważne, oczyma dziecka, które jak doskonale wszyscy wiemy, widzą znacznie więcej niż wzrok dorosłych... Wspaniała literatura dziecięca, po którą powinien sięgnąć każdy mały czytelnik, najlepiej wraz ze swoimi ukochanymi rodzicami, dziadkami czy też starszym rodzeństwem, którzy to będą towarzyszyć dziecku w tej literackiej wyprawie po bajkowym świecie zwierząt i ludzkich charakterów...:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial