Okładka wydania

Spowiedź Hitlera. Szczera Rozmowa Z Żydem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Christopher Macht
 • Tytuł Oryginału: Spowiedź Hitlera. Szczera Rozmowa Z Żydem
 • Gatunek: Historia Powszechna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 250
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788311141667
 • Wydawca: Bellona
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Spowiedź Hitlera. Szczera Rozmowa Z Żydem | Autor: Christopher Macht

Wybierz opinię:

Michał Lipka

Adolf Hitler. Chyba nie ma na tym świecie człowieka, który nie znałby tego nazwiska. Nazwiska budzącego lęk i grozę. Wódz Trzeciej Rzeszy, obłąkany dyktator, który uwiódł miliony i miliony także skazał na okrutną, nieludzką śmierć w imię chorej „czystości rasy". Od kilkudziesięciu lat powstają różne opracowania i różne wizerunki Hitlera, kolejne autorytety odkrywają nowe fakty, odpowiadają na pytania, snują przypuszczenia. Ale gdzie leży prawda? Jaki był ten człowiek gdzieś poza wizerunkiem, który tworzył? Jaki był, gdy nie patrzyli na niego ci, przed którymi musiał udawać? Jak znaleźć odpowiedzi na te pytania? W prosty sposób, wysłuchać samego Hitlera.

 

Odpowiedź o tyle prosta, ile kontrowersyjna i rodząca od razu pytanie – dobrze, ale jak? Hitler nie żyje przecież od 1945 roku, a wszystko co stworzył – od wystąpień po książkę „Mein Kampf" – służyło poparciu konkretnego, kreowanego wizerunku. Ale istnieje pozycja, która może pokazać nam prawdę. W kwietniu roku 1945, zaledwie na kilka dni przed samobójczą śmiercią Hitlera, sprowadzono Eduarda Blocha, lekarza, który leczył niegdyś matkę wodza Trzeciej Rzeszy. Eduard był Żydem, ale Żydem Szlachetnym, jak określał go sam Hitler, który wezwał go żeby spisał z nim swoisty wywiad-rzekę. Miała to być podstawa dla pośmiertnej książki. Dopiero lata potem na notatki z tych rozmów natknął się Niemiec z polskimi korzeniami, dzięki któremu mamy okazję poznać nie tylko to, co Hitler chciał by w publikacji się znalazło, ale też i wszystko to, co wolał by zostało przemilczane. Poznać przejmujący, wstrząsający portret zbrodniarza, jego szaleństwa i całego życia...

 

„Pewne mity trzeba pielęgnować", mówi w pewnym momencie Hitler do Blocha, kiedy ten pyta go o kobiety życia i to najlepiej pokazuje jaka jest ta książka. Wódz chce zostać uwieczniony tak, jak to sobie wymyślił, jego lekarz-kronikarz spisuje wszystko, co słyszy. Na korektę nie ma tu miejsca, nadchodzący koniec wojny okazuje się prawdziwym redaktorem. Prawda zostaje zachowana, a obraz, jaki się wyłania przeraża.

 

Hitler piszący wiersze? Hitler nominowany do pokojowej nagrody Nobla? Hitler chcący zostać kapłanem? Kobiety popełniające samobójstwo z miłości do niego? Wiele faktów może zdumiewać, szokować, wywoływać niedowierzanie, a jednak pozostaje faktami. Hitler ukazany na stronach książki nie jest dumnym przywódcą, którego charyzma porywa tłumy, a pełnym nienawiści i kompleksów frustratem, którego uczucia do rodziców są równie specyficzne, jak traktowanie kobiet, a poglądy stanowiły wypaczenie wszystkiego, co ludzkie.

 

„Spowiedź Hitlera" nie jest więc książką łatwą, ale to pozycja ważna. Warta poznania, warta przeczytania. A przy tym ładnie wydana, bo wzbogacona o dużą ilość zdjęć i dodatkowe smaczki, jak np. wiersze Hitlera. Może nie dla wszystkich, może nie do przeczytania na raz – jej prawdziwość i przejmująca dosadność aż proszą się o choćby chwilę przerwy – ale publikacja tego typu powinna trafić w ręce każdego czytelnika. Żeby się dowiedział. Żeby zrozumiał.

 

Żeby świat nie powtórzył więcej takich błędów, a ludzie zaczęli się wystrzegać charyzmatycznych person potrafiących porwać tłumy nawet wbrew ich przekonaniom. Jesteśmy w końcu stworzeniami stadnymi, większość z nas idzie tam, gdzie idą inni, warto więc wiedzieć gdzie się idzie i pamiętać do czego może to doprowadzić.

 

Lucca

Trochę inaczej o największym zbrodniarzu świata

 

Adolf Hitler to jedna z tych postaci w dziejach świata, która zapisała się w jego dziejach. Wszyscy wiemy dlaczego. To właśnie jego możemy obarczać za II wojnę światową oraz cierpienie wielu milionów ludzi. Jego ambicje kosztowały wiele – nie tylko mieszkańców Europy, ale i pozostałych kontynentów.

 

Dzisiaj postanowiłam przekazać Wam moją opinię na temat książki, która pojawiła się jakiś czas temu na rynku wydawniczym. Mowa tutaj o książce autorstwa Christophera Machta zatytułowanej Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem.

 

Rewelacja, jakiej nie było od lat! W książce zostaje ujawniony – nieznany do tej pory historykom w Polsce i na świecie – zapis z wywiadu rzeki, jakiego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią „szlachetnemu Żydowi”. Wódz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy świata, tłumaczy się z tego, dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym, jak się upił do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu. Mocna, a zarazem szczera rozmowa! Lektura tekstu budzi emocje już od pierwszych stron! Dzięki tej „spowiedzi” będziemy mogli bliżej poznać zbrodniarza, który zmienił bieg dziejów na wiele lat.

 

Na samym początku warto kilka słów poświęcić jej autorowi. Trzeba podkreślić, że jest to niemiecki pisarz i tutaj ciekawostka – Macht ma polskie korzenie, które sięgają Pomorza Zachodniego oraz żonę Polkę. Jest uznawany za odkrywcę ostatnich rozmów Adolfa Hitlera. Jest miłośnikiem historii, a od wielu lat interesuje się tematyką drugiej wojny światowej oraz postacią wodza Rzeszy.

 

Książkę czyta się bardzo dobrze, ma ona bowiem formę wywiadu, rozmowy – zresztą na to wskazuje sam jej tytuł. Jednakże jej minus polega na tym, że czasami zapomina się, że jest to fikcja literacka – co powtarzałam sobie kilkakrotnie podczas lektury książki. Nie wolno jednak zapominać, że to fikcja, która opiera się na prawdzie.

 

Adolf Hitler na kartach książki Christophera Machta jawi się jako człowiek pełen sprzeczności. Wynika to z tego, że z jednej strony poznajemy go jako osobę wrażliwą na sztukę, literaturę oraz muzykę, jako miłośnika zwierząt, a także człowieka obdarzonego niezwykłą pamięcią. Z drugiej jednak strony ukazuje się nam jako nieobliczalny zbrodniarz, na którego rękach jest krew milionów ludzi. W swoich poglądach za wszystko obarczył naród żydowski, przez co uważał, że należy zmieść go niejako z powierzchni ziemi.

 

Kolejną rzeczą, która wpływa na wartość dodaną książki Spowiedź Hitlera jest wykorzystanie dużej ilości zdjęć, które pokazują prawdziwe wydarzenia z życia Hitlera. Warto także zwrócić uwagę na liczne tabelki z danymi, wykresy oraz schematy. Warto też zaznaczyć, że autor w swojej powieści wykorzystał tez fragmenty z innych źródeł. Dzięki czemu mamy – jako czytelnicy – szerszy obraz na opisywane kwestie.

 

Warto zaznaczyć, że książka stanowi swoistą próbę ukazania charakteru oraz motywów, którymi kierował się w swoim życiu. Według mnie jest to wyjątkowa pozycja, ponieważ brakuje takich książek na rynku wydawniczym.

 

W mojej opinii warto sięgnąć po książę Christophera Machta, ponieważ dzięki niej można ujrzeć postać współcześnie kontrowersyjnego przywódcy Rzeszy w zupełnie innym świetle. Pomimo iż jest to fikcja literacka, to nie zmienia to faktu, że opiera się w dużej mierze na autentycznych wydarzeniach. Co moim zdaniem działa tylko na plus tej książce.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial