Układy Prawie Idealne

Autor: Beata Kiecana

Okładka wydania

Układy Prawie Idealne


Dodatkowe informacje

 • Autor: Beata Kiecana
 • Tytuł Oryginału: Układy Prawie Idealne
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 252
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x195 mm
 • ISBN: 9788380830578
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Ostatnio bardzo często sięgam po tzw. literaturę kobiecą. Dawniej miałam o niej bardzo konserwatywne i nieprzychylne przekonanie, że to taki typ literatury, który poprzez wykorzystywanie sprawdzonych i bardzo wtórnych schematów fabularnych, przekazuje fałszywy obraz rzeczywistości. Obecnie zdaję sobie sprawę, że istnieją książki bardzo dobre i niestety bardzo złe, które stanowią większość. Dla wielbicielek ciekawej i wymagającej lektury mam dobrą wiadomość: przeczytajcie powieść Beaty Kiecany Układy prawie idealne.
Beata Kiecana ukończyła polonistykę na UMCS i współpracowała z lokalnymi czasopismami. W 2013 roku debiutowała powieścią Stosunki mega przerywane.

 

Najnowsza książka autorki to fragment życiowej historii samotnej matki. Beti uważa się za życiową nieudaczniczkę. Ma spore problemy finansowe, nieciekawą pracę i czeka na wydanie swojej powieści. Codziennie zmaga się z różnymi problemami- z ojcem jej córki doradcą finansowym, który ciągle nie ma pieniędzy na alimenty lub nieco despotyczną i wiecznie niezadowoloną matką. Wraz z przyjaciółką Doris zapijają smutki alkoholem i wikłają się w nieudane związki z niewłaściwymi mężczyznami. Gdy Beti przypadkowo spotyka Mario jest pewna, że jej zła passa minęła. Mężczyzna jest czuły i opiekuńczy, a nawet dogaduje się z jej córką. Niestety posiada jedną wadę- byłą dziewczynę, która oznajmia mu, że jest w ciąży. Beti popada w impas i nie wie, co zrobić- czy utrzymać sekretny związek, czy pozwolić ukochanemu mężczyźnie odejść.

 

Beti przeżywa wiele zabawnych perypetii. Jej pobyt w wymarzonym Egipcie wcale nie przebiega w sposób jaki sobie założyła. Zamiast do pięciogwiazdkowego hotelu, trafia w miejsce obskurne z grzybem na ścianach. Z powodu klimatu jej włosy wyglądają fatalnie i zaczyna chorować na ,,zemstę faraona". Oczywiście, gdy ,,wakacje" dobiegają końca to okazuje się, że biuro podróży zbankrutowało i nieprędko wróci do domu.

 

Główna bohaterka to taka współczesna wersja antyMatki Polki i Bridget Jones w jednej osobie. Zdana na własną siłę i determinację samodzielnie zajmuje się wychowywaniem córki, którą często odwozi do dziadków. Stara się wiązać koniec z końcem, choć nie jest to łatwe. Żyje od wypłaty do wypłaty i często pożycza pieniądze od rodziny i znajomych, by móc zapłacić kolejne raty kredytów. Dzięki urodzie czasami pozwala nieznajomym na uregulowanie płatności w sklepie, gdy okazuje się, ze jedyną gotówką jaką posiada to czterdzieści osiem gorszy, a karta debetowa została ponownie zablokowana przez bank. Beti wbrew pozorom nie jest ideałem, ale przedstawicielką kobiet, o których się raczej głośno nie mówi. Media kreują wizerunek osiągającej sukcesy bizneswoman, która znajduje czas na bycie supermamą, perfekcyjną panią domu i kreatywną kochanką rodem z ,,50 twarzy Greya". Kobieta, która nie spełnia tego schematu uważana jest za nieudaczniczkę. I taką zdawać się może czytelniczce Beti, która nie dość, że ma bałagan w domu (który jest powodem jej scysji z matka), niezbyt często opiekuje się własną córką, to przesiaduje z koleżanką i upija niemalże do nieprzytomności.

 

Zachowanie Beti i Doris może czasami wzbudzać uśmiech czytelnika, jednakże to tylko ich próby poradzenia sobie z problemami życia codziennego. Obie są niepoprawnymi romantyczkami marzącymi o księciu z bajki, który uratuje je i sprawi, że problemy znikną. Jednakże przyjaciółki dostatecznie zawiodły się na mężczyznach, że nawet, gdy znajdują wartościowego partnera to nie potrafią utrzymać takiego związku. Doris woli wikłać się w przygodowe relacje na jedną noc niż dopuścić do siebie mężczyznę, który po jakimś czasie może porzucić ją i jej synka. Podobnie zachowuje się Beti, choć jej relacja z Mariem od początku skazana jest na niepowodzenie.

 

Powieść jest zbiorem luźno powiązanych scen, które zwracają na siebie uwagę ze względu na brak tzw. otoczki ozdobnej w postaci opisów miejsc zdarzeń itp. Można zatem powiedzieć, ze autorka zbudowała bardzo ascetyczne sceny oparte jedynie na dialogach między postaciami. To na nieco zabawne i ironiczne w wydźwięku wymiany zdań między przyjaciółkami i pozostałymi postaciami zwraca uwagę czytelnik.

 

Polecam najnowszą powieść Beaty Kiecany miłośnikom literatury nieco przewrotnej skłaniającej ku głębszym refleksjom. Perypetie Beti i jej przyjaciółki ukazują problemy współczesnych samotnych matek, ich nadzieje i codzienne porażki. Książka jest warta przeczytania, do czego gorąco zachęcam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.