Okładka wydania

A Oni Wciąż Mnie Szukają

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

A Oni Wciąż Mnie Szukają | Autor: Manuela MorescoMaria Stefanelli

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Nie sięgam po tego typu literaturę, nie interesują mnie książki poruszające zagadnienie funkcjonowania mafii. Jednak gdy w tym roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka A oni wciąż mnie szukają opisująca losy kobiety, która przeciwstawiła się 'ndranghecie pomyślałam, że sięgnę po nią, bo to może być całkiem ciekawa lektura.

 

Maria nie miała możliwości zaplanowania swojego życia, już od urodzenia tkwiła w mafii, bo 'ndrangheta nie przyjmuje w swoje kręgi ludzi z zewnątrz, tu wszyscy są ze sobą spokrewnieni w większym lub mniejszym stopniu. Maria urodziła się wśród przestępców, wśród nich dorastała i za przestępcę wyszła za mąż. Był on wysoko postawionym członkiem organizacji, w efekcie czego Maria była całkowicie jemu podporządkowana. Na porządku dziennym był handel bronią, narkotykami czy porachunki, które nie raz kończyły się śmiercią. Gdy w porachunkach między klanami ginie jej mąż, kobieta postanawia uchronić swoja córkę przed losem jaki spotkał ją samą i zaczyna współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Od tej pory razem z nią przybierają fałszywe nazwisko, jednak i tak, że pomimo całodobowej ochrony jako, że jest świadkiem koronnym 'ndrangheta ją dopadnie, bo mafii się nie zdradza.

 

Początkowo ciężko było mi się „wczytać" w książkę, jednak gdy w końcu podłapałam wątek, to była bolesna lektura od której ciężko się oderwać. Czytając historie przedstawioną przez Marię, ma się wrażenie, ze opowiada ona jakiś włoski film i sycylijskiej mafii. Niestety szybko przychodzi otrzeźwienie i wiemy, że to nie bajka, że to prawdziwe życie. Maria nie bawi się w sentymenty, od razu rzuca czytelnika na głęboką wodę, stawia go pod ścianę i zasypuje faktami. Non stop wraca do przeszłości, jej opisy są bardzo realistyczne, brutalne, bo tak je zapamiętała, bo takie miała życie i jest świadoma, że jutra może nie dożyć.

 

A oni wciąż mnie szukają to historia w całości oparta na faktach, tu nie ma lukrowania rzeczywistości, bo życie z mafia takie nie jest. Mafii nie można się przeciwstawić, wystarczy jedno złe spojrzenie i po tobie.

 

Naprawdę trudno uwierzyć w to, że przedstawiona historia jest prawdziwa, gdyż żyjemy w całkiem innym kraju, innym otoczeniu. Ta historia mocno szokuje i takie było zamierzenie. Marii i Manueli Mareso zależało na tym aby jak najlepiej przedstawić organizację jaka jest mafia, która kontroluje, poniża i uzależnia od siebie kobiety.

 

Maria Stefanelli urodziła się w Opido Mamertina, ale wychowywała się w Varazze w Ligurii. W 1990 roku wyszła za mąż za bossa potężnego klanu działającego w Piemoncie. W 1998 roku została świadkiem koronnym, wypowiadając ndranghecie wojnę i przystąpiła do programu ochrony świadków.
Manuela Maresco, dziennikarka, od 2003 roku kieruje miesięcznikiem „Narcomafie". Od wielu lat bada rozprzestrzenianie się mafijnych klanów na północy Włoch oraz rolę kobiet w organizacjach przestępczych.

 

'Ndrangheta' (od greckiego słowa andragathía (ἀνδραγαθία) oznaczającego bohaterstwo, męstwo i cnotę) – włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii, stanowiącej jej główny teren działań. Mimo iż nie jest tak znana jak sycylijska cosa nostra i często bywa uważana za podrzędną w stosunku do neapolitańskiej camorry czyapulijskiej Sacra Corona Unita to w latach 90. XX wieku i na początku XXI stulecia stała się najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech[1]. Rozpowszechniony pogląd iż 'ndrangheta stanowi część mafii sycylijskiej jest błędny - organizacje te działają niezależnie od siebie, chociaż często współpracują co podyktowane jest między innymi bliskością geograficzną Sycylii i Kalabrii. (Wikipedia)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial