Okładka wydania

Shakira Bose Stopy, Białe Sny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Pod Redakcją: Salvador Roman Reyes
 • Tytuł Oryginału: Shakira Así Es Su Vida
 • Gatunek: Biografie i AutobiografieMuzyka
 • Język Oryginału: Hiszpański
 • Przekład: Barbara Bardadyn
 • Liczba Stron: 116
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165 x 235 mm
 • ISBN: 9788379660018
 • Wydawca: IUVI
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Shakira Bose Stopy, Białe Sny | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Thalita

Shakira należy (obok Mariah Carey) do ścisłego grona moich ulubionych piosenkarek, dlatego też z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po jedyną dostępną na polskim rynku biografię tej artystki, która ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa IUVI. Co nowego się z niej dowiedziałam?

 

Shakira Isabell Mebarak Ripoll przyszła na świat 2 lutego 1977 roku w kolumbijskim mieście Barranquilla. choć gwiazdy kina i muzyki lubią podkreślać swe trudne dzieciństwo determinujące ich osobowość i potrzebę osiągnięcia międzynarodowego sukcesu, Shakira nie należy do takich osób. Jej najmłodsze lata można nazwać sielanką - wychowywana była przez kochających ją (i siebie nawzajem) rodziców, w dość zamożnym domu. Oczywiście i w tej rodzinie zdarzały się nieszczęścia. (w wieku 18 lat zmarł tragicznie najstarszy brat Shakiry, kilka lat później rodzinny interes Mebaraków zbankrutował, co znacząco wpłynęło na pogorszenie się ich warunków życia), jedna poza tym dziewczyna nie doświadczyła większych dramatów.

 

Trochę mniej szczęścia miała w początkowej fazie swej kariery - chodź bez wątpienia utalentowana i obdarzona mocnym głosem, dość długo nie była doceniana. Jej gruby, nieco chropowaty głos z pogranicza altu i mezzosopranu w niczym nie przypominał delikatnych, słowiczych wręcz sopranów diw muzyki lat 90-tych. Przez to iż nie wpisywała się w ówczesne trendy, młodej Kolumbijce nie wróżono większego powodzenia. Mimo to po raz kolejny w życiu jej się poszczęściło - znalazła osoby, które zdecydowały się dać jej szansę i dzięki nim, ale także- przede wszystkim - dzięki swojemu niekwestionowanemu talentowi, pracowitości, konsekwencji w działaniu i urodzie - należy dziś Shakira do gwiazd pierwszej wielkości.

 

Biografia piosenkarki obejmuje wszystkie najważniejsze fakty z jej życia od dnia narodzin do 2013 roku. Zawiera także jej pełną dyskografię wraz z listą zamieszczonych na płytach piosenek (bez najnowszego krążka zatytułowanego po prostu "Shakira" z 2014 roku) oraz kompletną listę otrzymanych przez nią nagród. Dużo miejsca poświęcono także działalności charytatywnej artystki (podtytuł książki, "Bose stopy, białe sny", jest zarazem nazwą fundacji założonej przez wokalistkę) oraz jej życiu prywatnemu. Publikacja jest ponadto bardzo bogato ilustrowana zdjęciami ze wszystkich etapów kariery piosenkarki oraz epizodów z życia prywatnego, choć mi brakuje trochę fotek z jej dzieciństwa i młodości.

 

Biografię Shakiry wydana przez IUVI można określić jako elementarz wiedzy o tej artystce. Niewielka, koncentrująca się głównie na faktach i sprawdzonych źródłach, stanowi alternatywę dla plotkarskich portali i kolorowych magazynów, w których co drugie zdanie wyssane jest z palca. Mimo to brakuje mi w niej pewnej lekkości charakterystycznej chociażby dla biografii beletryzowanych. Większość utworów Shakiry utrzymana jest w nastroju lekkim i radosnym, podobnym do charakteru samej piosenkarki, tymczasem książka o niej napisana jest dość topornie, sucho, niczym poważny dokument o osiągnięciach jakiegoś naukowca czy polityka, a nie historia o młodej, wesołej dziewczynie. Poza tym Shakira przedstawiona jest tam jako osoba zupełnie bez wad, kryształowa. Zgadzam się z tym, że z pewnością jest ona dobrym człowiekiem, lecz, jak wiemy, ideałów niema, a pojawiające się dość często opinie autorów w stylu "X tak zrobił, Y tak zrobił, ale Shakira nigdy tak nie postąpiła i nie postąpi", są nieco irytujące.

 

Pomimo tych kilku minusów uważam, że ze zrecenzowaną przeze mnie biografią Shakiry powinien zapoznać się każdy jej fan, a także osoby które znają choć niektóre jej piosenki i być może nie są jeszcze zwolennikami jej muzyki. Przekonają się oni, że Shakira nie jest kolejną blond-lalą śpiewającą głupiutkie popowe piosenki, lecz dojrzałą wokalistką chętnie i udanie eksperymentującą z wieloma muzycznymi gatunkami, szczerze i nie na pokaz dzielącą się z tymi, którzy w życiu mieli miej szczęścia niż ona, spełnioną matką dziś już dwojga dzieci i -przede wszystkim - dobrym człowiekiem.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto