Okładka wydania

Fabryka Pokory

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Schmandt
 • Tytuł Oryginału: Fabryka Pokory
 • Seria: Sprawy Inspektora Brauna
 • Gatunek: SensacjaKryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 394
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 120x195 mm
 • ISBN: 9788364307751
 • Wydawca: Oficynka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Fabryka Pokory | Autor: Piotr Schmandt

Wybierz opinię:

Lucca

Jeżeli lubicie, kiedy akcja książki rozgrywa się w odległych latach w mieście, które znacie lub o nim słyszeliście, to właśnie najnowsza książka Piotra Schmandta pod tytułem Fabryka Pokory jest dla Was. Warto podkreślić, że jest to ostatnia książka z cyklu Sprawy Inspektora Brauna, gdzie kryminalne zagadki rozwiązuje wspomniany Inspektor.

 

Na początek warto kilka słów napisać o samym autorze. Piotr Schmandt to wybitny powieściopisarz, który na swoim literackim „koncie" ma już kilka ciekawych i wartościowych książek. Nie wolno tutaj zapomnieć o wspomniany przeze mnie wyżej cykl kryminałów – Sprawy Inspektora Brauna. W skład tego cyklu wchodzą powieści- Pruska zagadka, Fotografia oraz omawiana dzisiaj Fabryka Pokory. Szczerze przyznam, że lektura wspomnianej książki była moim pierwszym spotkaniem z autorem. Wydaje mi się jednak, że szybko nadrobię zaległości związane z przeczytaniem poprzednich części cyklu, ponieważ moim zdaniem naprawdę warto.

 

A o jakie miasto chodzi? Oczywiście o Wejherowo. Jak już wspomniałam akcja po raz kolejny rozgrywa się w tym mieście. Osią wydarzeń jest tajemnicze zniknięcie dwóch dziewczynek, które są córeczkami jednego z pracowników Pawła Pokory. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on właścicielem fabryki cygar i papierosów- stąd tytuł książki.

 

Berliński policjant, inspektor Ingaz Braun, przyjeżdża na krótki urlop do rodzinnego domu swej żony w Wejherowie. Nie dane jest mu jednak odpoczywać, bo w miasteczku znów dzieje się coś niedobrego. Zniknęły dwie córeczki pracownika fabryki cygar i papierosów należącej do Piotra Pokory. W sprawę zamieszani mogą być członkowie tajemniczej grupy spirytystycznej.

 

W mojej opinii książka jest naprawdę warta przeczytania, ponieważ autor stworzył w niej niesamowitą atmosferę. Akcja rozgrywa się w pierwszej dekadzie XX wieku, czyli czasy, do których "wracam" z sentymentem. Wszystko okraszone jest nutką nostalgii oraz tajemniczości, która otacza Czytelnika niemal do końca. W książce doszukać się możemy także wielu wątków patriotycznych, które świetnie ukazują nam klimat tamtej epoki.

 

Niebywałą zasługą autora jest to, że poza tą warstwą fabularną skupił się on także na przekazaniu Czytelnikowi swoistej dawki historii. Wszystkie miejsca ukazane są zgodnie z ówczesnymi realiami epoki. To co warto pochwalić u autora, to także niezwykła dbałość o detale. Wszystko to było możliwe dzięki wykorzystaniu bogatej dokumentacji historycznej. Dzięki temu niemal czuć atmosferę tamtych lat. Wpływ na to miało także wiele opisów życia codziennego mieszkańców.

 

Co warto zauważyć, to fakt iż główny bohater jest postacią bardzo wyrazistą. Jest to przede wszystkim doświadczony detektyw, ale także człowiek, który w swoim życiu wiele widział. Warto podkreślić, że to z pewnością postać niesztampowa i niepowtarzalna. Na pewno nie nudzi się Czytelnikowi, a wprost przeciwnie – ma się ochotę na więcej.

 

Podsumowując, książka Piotra Schmandta pod tytułem Fabryka Pokory to bardzo dobry kryminał, który zakończeniem wręcz miażdży Czytelnika, ponieważ przynosi zaskoczenie i niedowierzanie, ale o tym to musicie się sami przekonać. Moim zdaniem jest godna polecenia, gdyż jest to świetna gratka dla tych, którzy uwielbiają kryminały retro i powroty do czasów, które współcześnie możemy znać wyłącznie z fotografii, czy podręczników historii. Wydaje mi się, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial