Śledztwo Prowadzi Porucznik Szczęsny

Autor: Anna Kłodzińska

Okładka wydania

Śledztwo Prowadzi Porucznik Szczęsny


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Kłodzińska
 • Tytuł Oryginału: Śledztwo Prowadzi Porucznik Szczęsny
 • Seria: Najlepsze Kryminały PRL
 • Gatunek: ThrillerSensacjaKryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 140
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788363424947
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

Kiedy wziąłem do ręki książkę Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny Anny Kłodzińskiej i z czystej ciekawości sprawdziłem informacje o autorce dostępne w sieci, poczułem się naprawdę mocno zaskoczony. Dowiedziałem się, że autorka tego bardzo niepozornego, bo obejmującego zaledwie sto czterdzieści stron kryminału, już nie żyje, że zmarła w wieku dziewięćdziesięciu trzech lat, a za życia była nie tylko pisarką, ale i dziennikarką Kuriera Polskiego, Ilustrowanego Kuriera Polskiego oraz Życia Warszawy. Jakby tego było mało, Anna Kłodzińska ma na koncie ponad trzy dziesiątki napisanych książek, a to znaczy, że niewiedza w zakresie jej twórczości stanowi poważne braki, jeśli chodzi o przedstawicieli naszego rodzimego kryminału.

 

Warszawskie wydawnictwo CM raczy swoich czytelników ciekawymi seriami wydawniczymi. Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny jest kryminałem otwierającym serię Najlepsze kryminały PRL, ale poza nią ukazują się także Kryminały przedwojennej Warszawy, seria Unikaty oraz Klasyka angielskiego kryminału. Wszystkie te cykle wydawnicze są bardzo intrygujące już ze względu na fakt, że prezentują sobą twórczość zanikającą, przypominają autorów poprzednich epok i prezentują nam Polskę taką, jaka była dla twórców ubiegłego stulecia dziesiątki lat temu. Cieszy fakt, że to, co polskie, jest przypominane młodszym czytelnikom, że nie daje się zaniknąć utworom należnym do minionych dziesięcioleci.

 

Ale skupmy się już na kryminale Anny Kłodzińskiej. Kryminale w wydaniu kieszonkowym, bardzo niepozornym, ze stronami wypełnionymi małą czcionką. Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny przeczytacie tak szybko, że ledwie zauważycie upływ kolejnych stron. W tej niepozornej książeczce wiele się dzieje, i choć może ówczesny czytelnik odwykł już od słownictwa w rodzaju „zaszedł" i „obaczył", to jednak szybko można się do tych archaizmów językowych przyzwyczaić.

 

Cała rzecz dzieje się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Warszawie. W piwnicy jednego z bloków znajdujących się przy ulicy Złotej znaleziono zwłoki młodej kobiety. Stan ich rozkładu wskazuje na to, że śmierć nastąpiła przed kilkoma miesiącami, a na miejsce zbrodni zostaje wezwany młody porucznik milicji, Szczęsny. Szybko okazuje się, że po długim czasie, jaki minął od śmierci kobiety, wszelkie ślady mogące wnieść nowe informacje do śledztwa zostały zatarte, więc odnalezienie i schwytanie winnego zabójstwa nie będzie łatwe. Szczęsny jednak nie poddaje się.

 

Książka Anny Kłodzińskiej z pewnością nie wnosi niczego szczególnie odkrywczego do literatury kryminalnej, ale na uwagę zasługuje kreacja tła fabularnego. Sama zagadka nie będzie łatwa do rozwikłania, więc swoją rolę Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny spełnia – dla zwolenników kryminałów z pewnością będzie książką ciekawą, odróżniającą się w pewnym stopniu od tych obecnie wydawanych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!