Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

I Nie Mów Do Mnie Dżordżyk

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

I Nie Mów Do Mnie Dżordżyk | Autor: Magdalena Tarasiuk

Wybierz opinię:

JoKo

Długo się zabierałam do napisania recenzji/opinii o książce, którą właśnie mam przed sobą. Jakoś nie mogłam się za to zabrać, gdyż nie potrafiłam się od niej oderwać i przeczytałam ją kilkukrotnie. Dziwne, prawda? Dla mnie również... Nie wiem dlaczego, ale „I nie mów do mnie Dżordżyk" ma w sobie coś, co poruszyło mną do głębi. Jeszcze w tej chwili, po raz nie wiadomo który, przeglądam całość i czytam zaznaczone wcześniej fragmenty. Głupia romantyczka jestem? Być może... ale kto mi zabroni?

 

Powieść Magdaleny Tarasiuk dość długo stała na mojej półce i czekała na swoją kolej, wśród wielu innych książek do przeczytania. Teraz zastanawiam się, dlaczego nie chwyciłam jej wcześniej...

 

„I nie mów do mnie Dżordżyk" została wydana w 2014 roku dzięki mecenatowi Miasta Gdańska. Magdalena Tarasiuk została w ten sposób nagrodzona w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca. Moim skromnym zdaniem autorka zasłużyła na tytuł laureatki.

 

„I nie mów do mnie Dżordżyk" ma specyficzną formę. Jest to powieść o pisaniu powieści. Akcja toczy się dwutorowo, gdyż mamy dwójkę pisarzy – Michalinę i Jerzego, którzy zmagają się z zadaniem napisania powieści i powołują do życia swoich bohaterów – Kalinę i Jaromira, którzy ze względu na wiek kojarzą mi się ze „Spóźnionymi kochankami" Williama Whartona. Jednak nasi bohaterowie są jak najbardziej współcześni i na potęgę korzystają z dóbr współczesnej techniki, czyli telefonu i internetu.

 

„Tęsknię za Twoim głosem, zakochałam się w nim od pierwszego słyszenia. Jestem zdumiona – tak na wdechu głębokim do trzewi. Nie boję się nazwać energii, która we mnie wstępuje. Wiem, jak ma na imię. Jutro Ci powiem prosto do ucha. Czuję się jak balonik napełniony helem. A Ty trzymasz koniec sznurka."

 

Powieść Magdaleny Tarasiuk dobrze się czyta. Jest napisana bezpretensjonalnym i żywym językiem. Na uwagę, moim zdaniem, zasługuje również fakt, iż autorka zrezygnowała ze zwyczajowej narracji, oddając głos bohaterom w postaci monologów, korespondencji mailowej oraz rozmów telefonicznych.

 

„Czekam, tak się przyzwyczaiłam mówić Ci „dobranoc", że ledwo się hamuję, żeby nie zadzwonić. Oczywiście, nie zrobię tego. Jestem odpowiedzialna i rozsądna."

 

Powieść Magdaleny Tarasiuk ujęła mnie piękną polszczyzną oraz niezwykłym poczuciem humoru, jakim emanują rozmowy telefoniczne Michaliny i Jerzego. Poza tym temat, który podjęła autorka jest niezwykle ciekawy – miłość na odległość. We współczesnym świecie i w dobie Internetu nie jest to rzadkie zjawisko. Słyszałam historie ludzi, którzy poznali się dzięki portalom lub forom Internetowym, w czasie korespondencji i rozmów przed monitorem zakwitło uczucie, a zainteresowani połączyli się w pary w realnym życiu i są szczęśliwi. Mój przyjaciel stwierdził, że to takie „science fiction"... Ja nie jestem jednak tak do końca przekonana, czy to tylko science fiction... Życie pisze różne scenariusze... los jest przewrotny i czasem potrafi spłatać nam figla... wszystko więc jest możliwe. Co ciekawe, autorka, posunęła się w tej tematyce trochę dalej i w roli internetowych kochanków postawiła ludzi dojrzałych, doświadczonych życiowo.

 

Podsumowując, powieść Magdaleny Tarasiuk zasługuje na uwagę z kilku względów. Przede wszystkim zdobyła nagrodę w konkursie literackim, co jest bardzo ważne. Kolejne to niebanalny język, jakim jest napisana, niespotykany sposób narracji, niesztampowe poczucie humoru oraz tematyka. Powieść „I nie mów do mnie Dżordżyk" całkowicie mną zawładnęła, skradła moje serce... Polecam! Polecam! I jeszcze raz polecam!

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial