Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przeznaczenie, Traf, Przypadek Opowiadania

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Jacek Cygan
 • Tytuł Oryginału: Przeznaczenie, Traf, Przypadek. Opowiadania
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 256
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788324035892
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Przeznaczenie, Traf, Przypadek Opowiadania | Autor: Jacek Cygan

Wybierz opinię:

Lucca

Jacek Cygan jakiego nie znamy

 

Jacek Cygan kojarzy nam się przede wszystkim jako wybitny tekściarz, którego piosenki śpiewają największe gwiazdy polskiej muzyki – Edyta Górniak, czy Maryla Rodowicz. Któż z nas nie zna piosenki Dumka na dwa serca, czy To nie ja. Mało kto jednak wie, że Jacek Cygan wydał w tym roku książkę pod wiele znaczącym tytułem Przeznaczenie, traf, przypadek.

 

Trzeba podkreślić, że jest to zbiór dwudziestu sześciu opowiadań, w których przewija się motyw przeznaczenia, przypadku i trafu. W każdym z nich mamy do czynienia z innymi bohaterami a co za tym idzie opowiedziane historie również są bardzo różne. Jednakże łączy je wspólny mianownik, którym jest kluczowe pytanie o to, co rządzi naszym życiem. Czy ludźmi kieruje przeznaczenie, a może traf, czy przypadek?

 

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii", co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

 

Warto zaznaczyć, że wszystkie opowiadania są niezwykle poruszające i w pewien sposób skłaniają do refleksji. W pewien sposób zmuszają Czytelnika do tego, aby zastanowił się nad własnym życiem. Ponadto pozostawiają ślad w pamięci Czytelnika, jego wyobraźni i emocjach. Opowiadania mają niezwykły klimat. Według mnie jest to spowodowane tym, że są do bólu prawdziwe, ponieważ wynikają z obserwowania codzienności.

 

Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.

 

Wszystko to sprawia, że zbiór opowiadań Jacka Cygana jest książką niezwykłą i nietuzinkową. Autor chciał nam tym samym coś przekazać i wydaje mi się, że każdy Czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie. Prawdy zawarte w książce są uniwersalne i ponadczasowe.

 

Na szczególną uwagę zasługuje także okładka, ponieważ jak dla mnie jest bardzo klimatyczna i wyjątkowa. Wydaje mi się, że jest to odbicie w tafli wody – może kałuży – budynków. Jak dla mnie takie wykorzystanie fotografii na okładce zmusza do przemyśleń. Okładka jest tak niesamowita, że w pierwszej kolejności przyciągnęła moją uwagę. Bardzo zaskakująca i nietypowa, ale tym samym prowokująca do swoistej refleksji i przemyśleń.

 

Wszystkie wymienione przeze mnie cechy książki Jacka Cygana łączą się w niezwykłą i klimatyczną całość. Dzięki temu książkę się niemal chłonie. Przyznam się, że dzięki niej miałam okazję zatrzymać się w codziennym biegu i chwilę zastanowić się nad tym, że być może coś mi umyka, coś przede mną ucieka i że za krótki moment mogę coś bezpowrotnie utracić.

 

Moim zdaniem książka Przeznaczenie, traf, przypadek jest godna polecenia. Nie chodzi mi tutaj tylko o niezwykłe plastyczny styl Jacka Cygana, ale także na treści, które przekazuje. Wydaje mi się, że jest to książka pozwalająca na zatrzymanie się w codziennym życiu i refleksję nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Moim zdaniem książka ta świetnie nadaje się na prezent, ale nie tylko. Polecam z całego serca!

 

Za możliwość przeczytania książki Jacka Cygana pod tytułem Przeznaczenie, traf, przypadek chciałabym serdecznie podziękować Wydawnictwu Znak.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial