Kryminały Przedwojennej Warszawy Tom 25 Skok W Otchłań

Autor: Adam Nasielski

Okładka wydania

Kryminały Przedwojennej Warszawy Tom 25 Skok W Otchłań


Dodatkowe informacje

 • Autor: Adam Nasielski
 • Seria: Kryminały Przedwojennej Warszawy Tom 25; Wielkie Gry Bernarda Żbika
 • Gatunek: KryminałSensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 210
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 110x195 mm
 • ISBN: 9788363424916
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

TomG

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku na rynku księgarskim często ukazywały się kieszonkowe wydania kryminałów polskich i nie tylko polskich autorów. Czytywało się klasyczne powieści Raymonda Chandlera, śledziło poczynania bohaterów książek Joe Alexa, popadało w uwielbienie dla twórczości Arthura Conana Doyle'a. Wszystkie te książki łączyło kieszonkowe, bardzo niepozorne wydanie.

 

Skok w otchłań Adama Niesielskiego wydaje się kultywować tradycję kryminału w wydaniu kieszonkowym: niewielkie rozmiary, okładka w bardzo stonowanych, utrzymanych w odcieniach szarości kolorach, zaledwie dwieście kilka stron tekstu. Do tego duszący się dymem papierosowym detektyw, nie obawiający się żadnej sprawy i analizujący skrupulatnie każdy, nawet najmniejszy ślad. Aby było ciekawiej, akcja powieści jest umiejscowiona w latach trzydziestych dwudziestego wieku, w okresie międzywojnia, czasach nie do końca stabilnych, społecznie niespokojnych. Jednakże tło wydarzeń nie odgrywa w powieści aż tak wielkiej roli – ważniejsze jest to, co dzieje się w otoczeniu samego Bernarda Żbika.

 

Doktor Kazimierz Biernacki zostaje zaproszony do wilii rodziny de Saule'ów. Atmosfera w domu okazuje się dość zastanawiająca, a obserwacja zachowań przebywających w nim ludzi budzi w gościu mieszane uczucia. Co ciekawe, dwa dni później dochodzi w willi do tragicznego wydarzenia: syn właściciela posesji, Karol de Saule, zostaje uduszony w swoim pokoju. Bernard Żbik prowadzi śledztwo i gdy okazuje się, że ekipa śledcza nie znajduje żadnych konkretnych śladów, detektyw wie, że stanął przed niełatwym zadaniem schwytania sprytnego nad wyraz mordercy.

 

Fabuła książki przypomina powieści Agathy Christie, w których to Poirot krok po kroku doprowadza do ujawnienia winnego w samym finale powieści. W Skoku w otchłań Bernard Żbik przesłuchuje kolejno wszystkich mieszkańców willi, podczas rozmów z nimi dowiadując się wielu interesujących go rzeczy i wyciągając kolejne wnioski. Jest skrupulatny i niezwykle uważny, jak na dobrego detektywa przystało.

 

Skok w otchłań nie zaoferuje czytelnikowi obeznanemu z klasycznym kryminałem niczego nowego – jest to powieść napisana na znanym schemacie zamkniętego domu, z przebywającymi w nim mieszkańcami i mordercy, który – jak wskazuje logika – musi być jednym z nich. Cała praca detektywa zaangażowanego w sprawę będzie więc polegała wyłącznie na odkryciu, kim jest zabójca. Mimo to książkę czyta się ciekawie, treść intryguje, a autor sprawnie buduje napięcie i wciąga czytelnika w intrygę. Pomimo braku oryginalności Skok w otchłań powinien zadowolić zwolenników kryminału retro. A spodobać może się także fakt, że recenzowane wydanie oparto na wydaniu przedwojennym, pochodzącym z roku 1936. Określenie książki kryminałem retro nabiera w tym kontekście głębszego, bardziej intrygującego znaczenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!