Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ballada O Drobnym Karciarzu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ballada O Drobnym Karciarzu | Autor: Lawrence Osborne

Wybierz opinię:

Pani M

W zeszłym roku miałam okazję zapoznać się z Przebaczeniem Lawrence'a Osborne'a. Przypadła mi do gustu, dlatego bez wahania sięgnęłam po Balladę o drobnym karciarzu.

 

Na okładce czytamy: „Makau, miasto ekskluzywnych kasyn, zostało stworzone dla ludzi takich jak lord Doyle. Outsiderów, wyrzutków, utracjuszy w chińskiej stolicy hazardu poszukujących ucieczki i zapomnienia. Doyle noce spędza na grze w bakarat i piciu, dnie przesypia w eleganckim hotelu. Topniejąca gotówka ma dla niego coraz mniejsze znaczenie, liczy się jedynie gra, w której można się zatracić, szukając satysfakcji zarówno w zwycięstwie, jak i w gorzkiej przegranej. Młoda call girl, zapoznana przypadkiem w jednym z kasyn, niespodziewanie dla samego Doyle'a stanie się osobą, z którą połączy go nić porozumienia i która jako pierwsza usłyszy prawdę o jego przeszłości. Prawdziwa relacja między nimi wyda się obojgu obietnicą odkupienia. Jednak w świecie pozorów i sztuczności zaufanie nie może być niczym trwałym". Więcej na temat tego, co działo się w książce nie powiem, żeby nie zdradzić jakiś ważnych szczegółów.

 

Ballada o drobnym karciarzu jest zupełnie inna niż Przebaczenie. Nie sposób zestawiać ze sobą tych dwóch książek. W tej, o której piszę, wszystko dzieje się powoli. Momentami miałam nawet wrażenie, że w sumie nic się nie dzieje. Nie zrozumcie mnie źle, to nie znaczy, że macie omijać tę powieść z daleka. Tego nie powiedziałam i nie powiem.

 

Lawrence Osborne zabiera czytelników w podróż w głąb ludzkiej psychiki. Pokazuje, jak zachowuje się uzależniony od hazardu człowiek, notoryczny kłamca. Przyznam szczerze, że na początku myślałam, że w tej powieści będzie roiło się od kontrowersji. Tak wcale nie było.

 

Nie przypuszczałam, że ten autor będzie w stanie posługiwać się tak pięknym językiem. Jestem absolutnie oczarowana tym, co przeczytałam, choć muszę wam powiedzieć, że spędziłam z Balladą o drobnym karciarzu kilka dni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to nie jest książka, którą czyta się jednym tchem. Ona wymaga od czytelnika tego, by na chwilę się nad nią zatrzymał, pomyślał o tym, co przeczytał. Lawrence Osborne mnie zaskoczył. Bardzo pozytywnie. Powtórzę raz jeszcze, tego się po nim nie spodziewałam. Widać inspiracje Dostojewskim, ale jakoś specjalnie mi to nie przeszkadzało.

 

Trudno było mi patrzeć na to, co działo się z głównym bohaterem. Po raz kolejny uświadomiłam sobie, jak zgubne w skutkach są nałogi. Najbardziej przejmujące jest to, że taka historia mogła wydarzyć się naprawdę. Osborne nie pisze o kosmitach, tylko o ludziach, którzy nie są w stanie oprzeć się swoim słabościom. Tę opowieść można, a nawet trzeba traktować jako przestrogę.

 

Nie wszystkim przypadnie do gustu ta książka. Dlaczego? Nie wszyscy lubią poetycki język narracji. Mnie na początku też przeszkadzał, ale później przestałam zwracać na to uwagę. Dałam się porwać tej opowieści i byłam ciekawa tego, co wydarzy się na kolejnych stronach.

 

Komu mogę polecić tę powieść? Wszystkim fanom twórczości Fiodora Dostojewskiego. Na pewno nie będą rozczarowani Balladą o drobnym karciarzu. Myślę, że czytelnicy, którzy znają Przebaczenie też powinni przeczytać tę książkę, by przekonać się, jak duży postęp poczynił Osborne. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem. Lubię czytać powieści, które zmuszają mnie do myślenia. Ta właśnie taka była.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial