Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sukienka Z Mgieł

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Joanna M. Chmielewska
 • Tytuł Oryginału: Sukienka Z Mgieł
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 240
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: II
 • ISBN: 9788377793848
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sukienka Z Mgieł | Autor: Joanna M. Chmielewska

Wybierz opinię:

Pani M

Jakiś czas temu po raz pierwszy miałam okazję spotkać się z twórczością Joanny Marii Chmielewskiej, o której sporo czytałam na studiach. Bez wahania zdecydowałam się więc na lekturę Sukienki z mgieł. Jakie są moje wrażenia po tym literackim spotkaniu?

 

Witajcie w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. To miejsce niezwykłe. Nie może być zresztą inaczej, skoro prowadzi je Weronika, która potrafi odpowiedzieć na pytanie, zanim rozmówca zdąży je zadać, przeczuwa, co się wydarzy, widzi więcej niż inni... I wie, że ludzie przychodzą do kawiarni niekoniecznie po to, żeby się napić dobrej kawy, a ich oczekiwania czasami mają niewiele wspólnego z tym, co figuruje w menu. Czego więc szukają i co odnajdują w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem jej goście? Małomówny, który nie rozstaje się ze swoim laptopem, zasłaniająca rękawem siniak Krycha Karpieluk, autystyczna Kora i jej mama, Mateusz zamawiający zawsze kawę Monsooned Malabar, Ala o wyglądzie grzecznej dziewczynki i obgryzający paznokcie Andrzejek... I co może zmienić czasami z pozoru niewiele znaczące zdarzenie?

 

Po raz kolejny zostałam oczarowana przez autorkę. Jej powieść ma niezwykły klimat. Nie umiem tego ubrać w słowa (tak, pisze to kobieta po polonistyce), ale książki Chmielewskiej mają w sobie coś magicznego. Przenoszą mnie do zupełnie innego świata i sprawiają, że nie chcę z niego wyjść. Żałuję jednak jednej rzeczy, nie czytałam wcześniej Poduszki w różowe słonie i mam wrażenie, że parę wątków byłoby dla mnie bardziej zrozumiałych, gdybym to zrobiła. Nie czułam się co prawda jakoś bardzo zagubiona w trakcie lektury, lecz wolałabym znać niektórych bohaterów z wcześniejszej książki.

 

Od samego początku było mi żal Weroniki. Jej rodzice, lekarze, nie mieli dla niej czasu, więc dziewczynka wychowywała się wśród niań i kotów. Czytała dużo książek i marzyła o tym, by otworzyć własną kawiarnię. Spadek, który otrzymała, pozwolił na zrealizowanie celu. Stworzyła niezwykłe miejsce, gdzie każdy gość znajdzie kąt dla siebie. Odwiedźcie Piwnicę pod Liliowym Kapeluszem, na pewno się wam tam spodoba.

 

Autorka ma niezwykły dar do przelewania uczuć bohaterów na papier. Stworzyła całą gamę bohaterów, którzy borykają się z takimi samymi problemami jak my. Wielokrotnie przyłapywałam się na tym, że się z nimi identyfikowałam. Nie ze wszystkimi rzecz jasna. Umiem rozstać się z laptopem i nie obgryzam paznokci. Nie pijam też kawy Monsooned Malabar. Chmielewska pokazuje w tej opowieści przede wszystkim to, że warto walczyć o swoje marzenia. Nie wolno ich porzucać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się spełnią. Sukienka nie tylko zmusza do przemyśleń, ale także daje pozytywnego kopa. Czegoś takiego mi właśnie brakowało.

 

Nie każdemu pewnie spodoba się poetycki momentami język narracji, ale ja jestem nim oczarowana. Muszę nadrobić zaległości i przeczytać Poduszkę w różowe słonie. Ciekawa jestem co mnie ominęło. Mam nadzieję, że i ta książka jest równie magiczna. Obym się na niej nie zawiodła.

 

Komu mogę polecić książkę? Wielbicielom Joanny Marii Chmielewskiej nie muszę. Oni pewnie przeczytali ją, zanim ja o niej usłyszałam. Jeżeli szukacie powieści, która ma swój wyjątkowy klimat i przenosi do zupełnie innej rzeczywistości – bardzo dobrze trafiliście. Ta książka na pewno spełni wasze wymagania i nie będziecie nią rozczarowani. Oby wam spodobała się tak bardzo, jak mnie.

LadyBoleyn

Doskonale pamiętam debiutancką powieść Joanny M. Chmielewskiej, „Poduszka w różowe słonie", która zrobiła na mnie wręcz fenomenalne wrażenie. Autorka wówczas wspaniale ukazała emocje i uczucia bohaterów, sprawiając, że czytelnik razem z postaciami przeżywał wszystkie ich lęki i problemy. Dlatego też z miłą chęcią sięgnęłam po kolejną książkę tejże pisarki, „Sukienka z mgieł", której okładka niemal od razu mnie zauroczyła. Utrzymana w delikatnie zielonych kolorach ilustracja ukazuje kobietę z kotem, która wydaje się być zamyślona, nieco oddalona od szalonego świata, co też doskonale pasuje do natury głównej bohaterki tego utworu. Tym razem pisarka zaprasza nas w magiczną podróż do niezwykłej kawiarni, Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem, gdzie ludzie odnajdują upragnioną ciszę i chwilę wyłącznie dla siebie.

 

Weronika zawsze różniła się od swoich rodziców, którzy byli wziętymi lekarzami, skupiającymi się głównie na swojej pracy. Dziewczyna nie miała zbyt rodzinnego życia, wśród wiecznie zapracowanych rodzicieli, a jej ukochanymi towarzyszami stały koty, które traktowała z ogromną czułością. Gdy poszła do szkoły poznała Marcelę, dzięki której poznała smak rodzinnej egzystencji, mogąc razem z jej bliskimi spędzać czas, piec kuchenne wypieki czy też słuchać kawałów. Kiedy dorosła postanowiła otworzyć własną kawiarnię, co spotkało się ze sprzeciwem jej rodziców, pragnących, aby ich córka poszła w ich ślady. Lecz Weronika postawiła na swoim, czego efektem była Piwnica pod Liliowym Kapeluszem, która szybko zyskała swoich stałych klientów. To miejsce należy do niezwykłych, bowiem ludzie znajdują w nim chwilę wytchnienia od codziennych spraw, mogąc na sekundę zatrzymać się w miejscu. Również Weronika zawsze służy pomocą, potrafiąc dotrzeć do każdego człowieka i domyśleć się jego problemów. To właśnie tutaj wiecznie swój czas spędza ze swoim laptopem Małomówny, skrywający tajemnicę, Krycha Karpieluk, bita przez męża kobieta, która powoli przeradza się w Anastazję, autystyczna Kora i jej mama, pragnąca, aby jej córka powiedziała choć jedno słowo czy też Andrzejek, nastolatek, próbujący rozwikłać matematyczne wariacje... W Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem dzieje się mnóstwo rzeczy za sprawą magicznego zapachu kawy, wielu ciepłych słów czy też szalonych zdarzeń, niosących wspaniałe myśli o przyszłości.

 

Joanna M. Chmielewska po raz kolejny bardzo miło mnie zaskoczyła. Ponownie dałam wciągnąć się do wykreowanego przez nią świata, gdzie bohaterzy muszą stawić czoła własnym słabością, jak i też niekiedy wałczyć z całym otoczeniem o lepsze jutro. Autorka stworzyła wspaniałych bohaterów, posiadających bardzo autentyczne uczucia i emocje, przez co czytelnik doskonale rozumie ich postępowanie oraz lęki. „Sukienka z mgieł" to nie tylko historia zwykłego lokalu i jego właścicielki, borykającej się z problemami rodzinnymi i zdrowotnymi, lecz przede wszystkim miejsca, w którym czytelnicy poznają losy ludzi, którzy pogubili się na drodze swojego życia. Zamieszczone w tej książce zdarzenia i wybory postaci sprawiają, że odbiorca może poczuć się tak, jakby był jednym z nich. Przecież co chwilę słyszy się o tym, że nagle ktoś dowiaduje się o poważnej chorobie, kobiety postanawiają mówić o horrorze, jaki przeżyły ze swoimi mężami, dwie osoby, które dotychczas nawet nie miały odwagi na siebie spojrzeć, okazują się być bratnimi duszami... Z tej lektury bije naturalność i realność, dzięki czemu łatwo zanurzyć się w otchłani Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem, gdzie ludzie nabierają pewności siebie i wiary w to, że dadzą radę zmienić swoją egzystencję. Pani Chmielewska po raz kolejny zaskakuje lekkim i przyjemnym stylem oraz wyjątkową umiejętnością oddania wewnętrznych rozterek bohaterów.

 

„Sukienka z mgieł" to zaproszenie na kawę bądź też i herbatę do magicznej Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Postacie tejże lektury skrywają wiele tajemnic, o których niekiedy boją się mówic, bojąc się, że nie znajdą akceptacji. Jednakże wszystkich bohaterów wspiera niesamowicie pozytywna Weronika, która oprócz ciepłych napojów w swojej kawiarni podaje również nutkę wsparcia i uśmiechu. Zachęcam do przeczytania drugiej książki Joanny M. Chmielewskiej, która na pewno wywoła bardzo dobre wrażenia u niejednego czytelnika, poszukującego tak jak Weronika czy też Anastazja przede wszystkim szczęścia i spokoju.

Anena

Ostatnio coraz częściej sięgam po literaturę obyczajową pisaną przez kobiety i dla kobiet. Za jedną z ciekawszych współczesnych autorek uważam Joannę M. Chmielewską (nie mylić z autorką kryminałów!). Z jej twórczością miałam możliwość zapoznać się podczas czytania na poły autobiograficznej opowieści z malowniczą Szklarską Porębą w tle Pod Wędrownym Aniołem.
Tym razem przeczytałam powieść Sukienka z mgieł i jestem nią wprost oczarowana. Już dawno nie miałam okazji tak dobrze bawić się podczas czytania. Bardzo polubiłam bohaterów, którzy zyskali szczególne miejsce w moim sercu. Poza tym powieść przepełniona jest swoistym klimatem- trochę magicznym i pełnym uroku.

 

Sukienka z mgieł przedstawia losy Weroniki, niezwykłej młodej kobiety, która wbrew woli rodziców postanowiła otworzyć kawiarnię. Z czasem jej Piwnica pod Liliowym Kapeluszem staje się miejscem niezwykle klimatycznym i pełnym pozytywnego nastroju. Odwiedzający ją ludzie przeżywają w niej niezwykłe chwile przy aromacie specjalnie wyselekcjonowanej kawy. Goście, którzy wychodzą z kawiarni, nie są już tymi samymi ludźmi. Podczas kolejnych wizyt zawierają przyjaźnie i zawsze mogą liczyć na uśmiech właścicielki. Z zapartym tchem czytelnik śledzi losy kilku z nich, których losy zostały złączone dzięki przypadkowi. Bo co mogłoby łączyć nierozstającego się z laptopem Małomównego, sprzątaczkę Krychę, która zakrywa kolejny siniak, małą Korę chorą na autyzm, Mateusza miłośnika Monsooned Malabar, wyglądającą na panienkę z dobrego domu Alę i niesfornego, ale pracowitego Andrzejka? Otóż ich losy są silnie splecione z magicznym miejscem będącym ostoją dla każdej zbłąkanej duszyczki.

 

Podczas, gdy nasi bohaterowie przechodzą przemianę, Weronika ulega fascynacji pewnym Brazylijczykiem. Niestety znaczna odległość skutecznie uniemożliwia rozkwit miłości. Czy kobiecie uda się przezwyciężyć przeciwności? Jaką rolę odegra w jej życiu przystojny sąsiad? Koniecznie sięgnijcie po tę zachwycającą książkę.

 

,,Piwnica Pod Liliowym Kapeluszem ... Miejsce, gdzie dobre myśli łatwiej odnajdują człowieka" (cytat z książki, s. 228).

 

Na pierwszy plan wysuwa się rodzinna historia Weroniki, która czuła się niekochana przez wiecznie zapracowanych rodziców. Jej jedynymi przyjaciółmi były koty, które do tej pory uważa za powierników sekretów. Kochająca przyrodę marzycielka była całkowicie niezrozumiana przez rodziców-lekarzy, którzy zawsze ufali nauce i badaniom. Jedyną osobą, która wspierała Weronikę była ciotka Dora- kobieta eteryczna, wielbicielka egzotycznych podróży i mężczyzn. Mimo, że widziały się bardzo rzadko, to ciotka stała się najbliższą osobą, której ufała i która ją rozumiała.
Pod pozorem nieco naiwnej historii autorka przemyca ważne tematy, tj. przemoc domowa, stereotypy dotyczące chorych dzieci, depresja lekarza po śmierci pacjenta, czy siła przyjaźni. Dzięki doskonale ukazanym charakterom bohaterów, którzy przypominają osoby z krwi i kości, autorka zaskakuje czytelnika połączeniem powieści obyczajowej z romansem z nutką baśniowej atmosfery Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Kawiarnia jest ostoją, miejscem magicznym, w którym bohaterowie przechodzą wewnętrzną przemianę i zyskują ochotę do zmiany dotychczasowego, szarego i nudnego życia. Urok ślicznej kawiarni, wesoła atmosfera i szczery uśmiech Weroniki skutecznie poprawiają nastrój i tworzą aurę magiczności. W ogóle sama Weronika ma w sobie coś z czarodziejki, bo posiada niezwykłe umiejętności, które wyzwalają w każdym kto ją spotka pozytywne emocje.

 

Powieść polecam miłośnikom niebanalnych opowieści połączonych magiczną atmosferą. Sukienka z mgieł to książka interesująca, poruszającą ważne tematy i dająca nadzieję na lpsze jutro. Zawiera w sobie wiele pozytywnej energii, która wprost spływa na czytelnika. To jedna z tych powieści, do których chce się często wracać. Naprawdę warto!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial