Okładka wydania

Twórcza Partnerka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Linda Dillow
 • Tytuł Oryginału: Creative Counterpart
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Elżbieta Kopocz
 • Liczba Stron: 228
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x205 mm
 • ISBN: 9788360124895
 • Wydawca: Koinonia
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  4/6

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Twórcza Partnerka | Autor: Linda Dillow

Wybierz opinię:

Pani M

Kiedy szykowaliśmy się do ślubu, Pan M. nieustannie słyszał, że powinien się dobrze zastanowić, bo po ślubie skończy się jego życie. Wiecie, obrączka to kajdanki, ja będę miła tylko przy wypłacie, etc. Co zrobić, by być dla męża partnerką, a nie utrapieniem?

 

Czy da się być w związku małżeńskim i czerpać z tego frajdę? Jak stać się dla męża nie tylko przyjaciółką, wsparciem, ale też niezastąpioną pomocą, nie rezygnując jednocześnie ze spełniania się w życiu zawodowym? Czy to w ogóle jest możliwe? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Linda Dillow, prywatnie szczęśliwa żona, matka czwórki dzieci i babcia dziewięciorga wnucząt.

 

Dziś małżeństw jest nieco przereklamowane, niemodne. Liczba par, które się rozwodzą, jest zatrważająca. Dlaczego tak się dzieje? Trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Patrząc na moich znajomych, którzy są w bardzo młodym wieku po rozwodzie, widzę, że wielu z nich rozstało się, bo miało inną wizję małżeństwa niż druga połówka. Linda Dillow stara się pokazać, jak stworzyć udany związek. Nie robi z siebie alfy i omegi. Opowiada o tym, jak wygląda jej małżeństwo. Doradza, lecz nie narzuca swojego zdania. Czy będę korzystała z jej rad? W tym momencie tego nie wiem, czas wszystko pokaże.

 

Nie każda czytelniczka będzie w stanie przeczytać tę książkę. Dlaczego? Nie wszyscy muszą lubić poradniki, to raz. Dwa, zdecydowaną część tej publikacji zajmują teksty poświęcone Bogu i temu, że bez Niego wszystko, co robiła Linda, byłoby bez sensu. Przyznam szczerze, że w pewnym momencie odwołania do Biblii zaczęły mnie po prostu męczyć. Czytanie kolejnego studium biblijnego mnie przerosło. Bez bicia przyznaję, że wiele takich fragmentów ominęłam. Nie byłam w stanie się z nimi zmierzyć.

 

Spodobała mi się jedna rzecz. W całej tej Bożej otoczce, autorka nie pozwoliła sobie na zdemonizowanie seksu. Pokazała, że nie ma w nim nic złego. Bliskość między małżonkami jest zupełnie naturalna. Odczuwanie przyjemności płynącej z seksu nie jest grzechem. Linda Dillow pisze, że kobiety powinny zmienić swoje podejście do tych spraw. Z zamykania się na nie nie wyniknie nic dobrego, wręcz przeciwnie, między małżonkami zacznie tworzyć się przepaść. Chwała autorce za te słowa. Czytając ten rozdział, byłam nawet w stanie przymknąć oko na to, że Pan Bóg został wmieszany w małżeńskie pożycie. Z całym szacunkiem, ale nie wyobrażam sobie seksu z mężem tuż po kontemplacji Słowa Bożego. To zdecydowanie przekracza granice mojej wyobraźni.

 

Mam wrażenie, że jeszcze nie dorosłam do lektury tej książki. Może wyniosłabym z niej więcej, gdybym sięgnęła po nią w wieku 40 lat, mając 15-letni staż małżeński. Teraz większość kwestii poruszanych w tej publikacji powodowała, że uśmiechałam się pod nosem, kiwając z politowaniem głową. Po Twórczą Partnerkę powinny sięgnąć raczej głęboko wierzące czytelniczki, które mają zdecydowanie dłuższy staż małżeński niż ja. Dlaczego tak zawężam grupę odbiorców? Uwierzcie mi, nie robię tego bezcelowo. Dziewczętom w moim wieku odradzam raczej tę lekturę. Nie mówię, że jest zła, bo tak nie jest. Po prostu my, młode i jeszcze niedoświadczone czytelniczki, nie wyniesiemy z opowieści Lindy Dillow tyle, co nasze mamy. Będzie dla nas niezrozumiała i wiele potencjalnych czytelniczek rzuci ją w kąt.

Elzbietan20

Książka pisana w formie poradnika – pamiętnika przywołuje wiele wydarzeń z życia autorki. Linda Dillow zaznacza, że każda kobieta wychodząc za mąż chce być szczęśliwa, a źródła późniejszych problemów można upatrywać w trzech zasadniczych kwestiach: mąż – najlepiej, gdyby był inny, miał inne cechy, zachowywał się inaczej, sytuacja – najlepiej, gdyby warunki były inne, inny dom, inna praca, więcej lub mniej dzieci, i wreszcie ja sama – najlepiej gdybym była inna, niższa, wyższa, ładniejsza, odważniejsza itd., itp.... Autorka pokazuje, jak wybrnąć z każdej z tych sytuacji bez szwanku dla małżeństwa, własnego rozwoju czy pasji. Całość poradnika jest bardzo mocno oparta na Biblii, znajdziemy tu wiele odniesień, cytatów czy przykładów biblijnych wzorców kobiet. Na końcu każdego rozdziału znajduje się studium biblijne – do samodzielnego opracowania, lub też – w przypadku grup – do pracy w grupach religijnych. Rozdziały są swoim dopełnieniem, tworzą logiczny ciąg, dlatego też lepiej czytać je po kolei, niż przeskakiwać na wybrane tematy, gdyż można się wtedy trochę pogubić, bądź nie zrozumieć wszystkich zagadnień.

 

Wiele miejsca autorka poświęca podkreśleniu, że to kobieta powinna pracować nad sobą i się zmieniać, gdyż przy takiej partnerce zmienić się może również jej mąż. Żona zawsze powinna stać po stronie męża, nie mówić o jego wadach w towarzystwie innych osób, a jeśli potrzebuje porady, w jaki sposób sobie poradzić z problemami małżeńskimi – powinna mówić raczej o swoich reakcjach na zachowanie męża i próbować je zrozumieć i w razie potrzeby zmienić. Oczywiście ważna jest też hierarchia ważności – na pierwszym miejscu zawsze powinien być Bóg.

 

W książce można znaleźć wiele cennych rad dotyczących tego, jak zmienić swoją relację z mężem nawet gdy w rodzinie pojawią się dzieci i gdy para ma mniej czasu dla siebie. Nikt nie lubi być pomijany i traktowany jak „coś oczywistego”, czasami, gdy w rodzinie są dzieci, małżonkowie starają się ze wszystkich sił robić wszystko dla ich dobra, często zapominając o sobie, jest to szczególnie widoczne w przypadku kobiet – matek. Święta, urodziny czy inne uroczystości pokazują, że dla dzieci możemy zrobić wszystko, a dla męża – jeśli już o nim pamiętamy – kupujemy coś ot tak na odczepnego, żeby nie było, że nie było... Poradnik ten pokazuje, że w rzeczywistości taki drobiazg, jak prezent na urodziny czy święta ma duże znaczenie, o ile nie jest czymś kupionym z obowiązku, a naprawdę z miłości – i wcale nie chodzi tu o jego wartość materialną, a emocjonalną. Linda Dillow dużo miejsca poświęca zagadnieniu rozmowy – jako pierwszego czynnika w kierunku lepszego poznania swojego własnego męża. Równie ważne są również: wspólne dzielenie pasji (lub chociaż interesowanie się pasją męża), słuchanie, zachęcanie do rozmowy i poprawne jej prowadzenie – nieprzerywanie i niepoprawianie, brak krytyki. Ważne jest również, by skupić się na chwili obecnej, nie wypominać błędów z przeszłości, pozwolić mężowi marzyć – nawet, jeśli nam się te marzenia wydają nierealne – i być konkretną – mężczyźni lubią proste, jasne komunikaty, nie lubią domyślać się o co chodzi kobiecie, gdyż to może często prowadzić do nieporozumienia.
Autorka zwraca również uwagę na kwestie natury seksualnej, pokazuje, jak w prosty sposób być twórczą kochanką.

 

Książka mnie zaskoczyła – jest bardzo mocno oparta na wierze chrześcijańskiej, Biblii, w każdym rozdziale znajdziemy mnóstwo cytatów biblijnych. Czytając czułam się trochę jak na kazaniu skierowanym tylko do kobiet. Niestety, nie zgadzam się ze wszystkimi poradami, stwierdzeniami i założeniami z poradnika, gdyż ciągłe podkreślanie, że to kobieta powinna się starać/zmieniać/dbać/pamiętać/być uległa – nie przemawia do mnie, a nawet trochę irytuje.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial