Granice W Randkowaniu

Autor: Henry CloudJohn Townsend

Okładka wydania

Granice W Randkowaniu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Henry CloudJohn Townsend
 • Tytuł Oryginału: Boundaries In Dating
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 336
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788378291978
 • Wydawca: Vocatio
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4.5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Agraaafka

Randkowanie przede wszystkim kojarzy się z zabawą, przyjemną formą spędzenia czasu w towarzystwie płci przeciwnej. W tej książce jednak Czytelnik przekona się, że randkowanie pełni też wiele innych, naprawdę przydatnych funkcji, z których to też niekoniecznie zdajemy sobie sprawę. Randkowanie to coś więcej aniżeli głębokie wpatrywanie się w oczy, rzucanie filuternych spojrzeń, czy delikatne muskanie opuszkami palców dłoni partnerki. Nie powinniśmy traktować spotkań z płcią przeciwną wyłącznie jako coś zobowiązującego, poważnego, ale należy pamiętać także, że mamy do czynienia z drugą osobą, która ma uczucia, posiada poglądy na wiele spraw, itp. Często bywa, że już na samym początku popełniamy błędy, nie uświadamiając jak one rzutują na naszą przyszłość.

 

Warto, więc przed tym ważnym wyjściem uświadomić sobie kilka podstawowych, ale w gruncie rzeczy ważnych faktów. Czy Drogi Czytelniku, zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, że randkowanie uczy nas budowania więzi z drugą osobą? Spotykanie się z nowymi, nieznanymi nam ludźmi kształtuje nasze preferencje, upodobania w relacjach interpersonalnych. Randkowanie winno też stwarzać przestrzeń naszego osobistego rozwoju oraz wzrastania. Odkrywamy pożądane przez nas cechy u drugiej osoby, którą chcielibyśmy cenić. Co ważne, spotykanie się z płcią przeciwną (choć nie tylko!) pokazuje nasze prawdziwe oblicze; poznajemy siebie w oczach innych. Doświadczamy nowych emocji, uczuć, potrzeb. Tworzymy nowy wymiar, warto więc dobrze przygotować się do wyzwania, pierwszego spotkania, które niekoniecznie musi zakończyć się z żalem, smutkiem, goryczą albo jeszcze gorszą katastrofą, jakiej nie pożyczylibyśmy nikomu.

 

Autorzy w swoim poradniku dzielą się z Czytelnikami wieloma przemyśleniami na podstawie własnych doświadczeń, obserwacji, na podstawie przeprowadzonych rozmów z klientami. Dzięki temu, Czytelnik ma pełniejszy obraz przedstawionej sytuacji, w której zapewne nie raz mógł znaleźć się, ale też nie wiedząc, jak wybrnąć z tarapatów. Nie zawsze, przy pierwszym nadarzającym się konflikcie trzeba odcinać się od połówki, czy w zupełności zrywać znajomość. Wiele zależy od nas, naszego charakteru, podejścia, osobowości, nad którą warto pracować. A randkowanie daję nam tę możliwość, rozwoju, wówczas ma ona sens, właściwą treść. Randkowanie ma sens, kiedy pozostajemy stali wobec wyznawanych przez nas wartości.

 

Autorzy poradnika przedstawiają wiele ścieżek randkowania. W swoich treściach rozważają nad tym, czym są granice w relacjach, dlaczego należy mieć świadomość ich istnienia, dlaczego okazują się w życiu przydatne, rozważają nad ich zaletami oraz przywarami.

 

Zaskakujące jest to, że podczas lektury coraz to bardziej odkrywałam siebie na nowo, w innym spojrzeniu. Zupełnie inaczej jest, kiedy nad czymś rozważam w swojej głowie, ale nie wypowiadam tych refleksji na głos. Autorzy odważnie postawili krok. Nie wygarniają ludzkich błędów po to, aby zniechęcić się do nawiązywania relacji, głębszych więzi. Wręcz przeciwnie. Na swój sposób wystawiają pomocną do Nas dłoń.

 

Randkowanie bywa głębokim skokiem w wodę. Wiele ryzykujemy spotykając się z kimś nieznajomym twarzą w twarz. Autorzy, więc przedstawiają granice, aby zminimalizować ewentualne poczucie straty, pewnego niedosytu, czy cierpienia. Granice istnieją po to, aby zachować wyznawane przez Nas wartości niezależnie z kim będziemy mieć przyjemność spotkania się. Co więcej, granice te wyznaczają nam i wskazują tych ludzi, dzięki którym my sami stajemy się lepszymi ludźmi. Randkowanie nie ma tylko dawać przyjemność, obopólną satysfakcję. Jej zadania poszerzają się o kilka kroków więcej - uczy, kształtuje, modeluje nas samych, nasze osobowości, poglądy na wiele spraw.

 

O czym więcej możemy dowiedzieć się z proponowanej lektury? O tym, że randkowanie pod żadnym pozorem nie powinno być ucieczką od naszych problemów, z którymi nie potrafimy się zmierzyć, a co więcej, nie obrzucajmy nimi naszego partnera. Bądźmy uczciwi oraz prawdziwi pod każdym możliwym względem. Prawda, która wyjdzie na jaw może być naprawdę nieprzyjemną w konsekwencjach dla obu stron. Samotność nie jest ostatecznością, dlatego warto wokół siebie roztaczać pozytywną aurę oraz nawiązywać koleżeńskie stosunki. Dążmy do szczęścia, nie bójmy się drugiego człowieka, ponieważ nie wiemy, czy ta druga stron wiele przykrego wcześniej nie doświadczyła. Nie oceniajmy też po okładce, po tym, co widzimy; po naszych domniemaniach. Warto o tym porozmawiać, o naszych wątpliwościach zanim na dobre zaangażujemy się w związek. Randkowanie nie jest wyrokiem, nie zawsze musi prowadzić do ołtarza. W międzyczasie jeszcze wiele może się zdarzyć, dlatego uczmy się, obserwujmy i wynośmy z każdego spotkania z człowiekiem dobrą i właściwą dla nas lekcję.

 

Nie powtarzajmy błędów z przeszłości. W ten sposób skutecznie zamykamy się w sobie, ale też skutecznie nie dopuszczamy do siebie innych ludzi, a nuż którzy mogą okazać się naprawdę wartościowymi, wspaniałymi i wiele wnoszącego w nasze życie. Istotne jest, więc to, abyśmy wynieśli z przeszłości istotne wnioski. Przeszłość ma nam pomóc w rozwijaniu się, a nie w uwstecznianiu. Nie poddajmy się manipulacji ze strony odniesionych przez nas porażek, ale też znowu nie pobłażajmy dawnym wydarzeniom, bowiem w jakimś celu miały one swoje miejsce.

 

Często wychodząc na randkę żywimy nadzieję, że w końcu spotkamy tę jedną, jedyną na świecie osobę dla nas oczywiście odpowiednią. Tylko warto uświadomić sobie, że nikt nie jest doskonały, my również, więc nie oczekujmy zmian z drugiej strony, kiedy to w nas może tkwić drobna usterka, nad którą należy popracować. Nie zniechęcajmy się prędko tymi drobnymi niedoskonałościami, a jeśli permanentnie zaczynają nam one dokuczać, warto wspólnie poruszyć temat. Jeśli druga połówka nie zniechęci się do nas, nie obrazi, oznacza to, że znajdujemy się na właściwej ścieżce budowania dojrzałej relacji, więc warto poczynić kolejne kroki w tym kierunku. Tylko spokojnie, nie na wszystkie wady zgadzajmy się, nie pobłażajmy im. Mamy prawo do wolności, niezależności oraz spokoju. Skoro ktoś natrętnie ignoruje nasze prośby, słowa, warto zastanowić się nad kontynuowaniem znajomości.

 

Bądźmy świadomi swojej osoby, naszych wartości. Randkowanie jak najbardziej może być przyjemną sprawą, perspektywiczną, z szansą na lepsze, nowe jutro. Jednakże autorzy ostrzegają nas przed różnymi sytuacjami, jakie mogą po drodze się nam przydarzyć. Dlatego nie odtrącajmy dobrych przyjaciół, którzy w odpowiednim momencie przybędą do nas z poradą, uwagą na temat osoby, z którą zaczęliśmy się spotykać. Nie odtrącajmy bliskich, ponieważ nie raz okazuje się, że to właśnie oni mają rację, a nie my. Randkowanie ma rozwijać przyjaźń, zacieśniać więzi, a nie rzadko, prowadzi pod sam ołtarz. Po to, więc randkujemy, aby poznać drugą osobę. Warto etapami powoli ją poznawać i przekonywać się, czy chcemy z nią spędzić kolejne dni, miesiące, nawet lata.

 

Poradnik „Granice w randkowaniu" skierowany jest dla każdego, zarówno dla początkujących, pragnących zaczerpnąć przydatnej wiedzy na drodze, w którą pragnie wyruszyć, ale również dla doświadczonych, z przeżyciami.

 

Słowa autorów nie tylko dodają odwagi, wsparcia, ale konkretnych informacji, które pomijamy, uważamy za nieważne oraz niepotrzebne. Czasami nie dostrzegamy tych drobnych sygnałów, a co więcej, dalej brniemy w toksyczną relację, nie będąc świadomym, że schematycznie popełniamy te same gafy, których naprawdę można uniknąć.

 

Z owej książki można wiele wyłuskać dla siebie ważnych informacji, które mogą odmienić nasze życie, relacje z innymi na lepsze, już nie tylko w kontekście budowania związków partnerskich, ale ogólnie w życiu. Konkretnie, treściwie, na pewno na temat. Szybko się czyta, choć bywa, że trudno przerzucić kartkę na kolejną stronę, kiedy sumienie podpowiada nam „no tak, nad tym muszę popracować/ to warto zmienić, aby przyszłościowo zbudować zdrową, opartą na uczciwości, szacunku i prawdzie relacji".

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!