Okładka wydania

Wspomnienie O Cecylii Smutnej Królowej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wspomnienie O Cecylii Smutnej Królowej | Autor: Janina Lesiak

Wybierz opinię:

Dizzy

Bardzo lubię czytać o zbeletryzowanych portretach kobiet, przede wszystkim tych zapomnianych i rzadko wspominanych, pojawiających się jedynie niekiedy na kartach książek stricte historycznych. Dzięki stopniowemu odkrywaniu ich życia pielęgnuję na swój sposób pamięć o nich i nie ma dla mnie tutaj znaczenia, czy dana publikacja ma w sobie mniej czy więcej fikcji. Za pomocą takich powieści jestem w stanie w niebanalny sposób poznać nie tylko samą postać, ale także zrozumieć lepiej dany okres w historii, dawne tradycje i etykietę wówczas obowiązującą. Wbrew pozorom beletrystyka historyczna jest niezwykle pouczająca.

 

Nigdy wcześniej nie miałam przyjemności z postacią Cecylii Renaty, żony Władysława IV, jedynie jej imię przewinęło mi się przed oczami w czasach szkoły średniej, nie obarczone nawet zbytnim komentarzem podręcznika do historii. Poza tym, że była królową Polski i Habsburżanką, nie wiedziałam o niej nic. Dla pasjonatki historii to dość żenujący poziom wiedzy, dlatego z otwartymi ramionami powitałam Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej, opis trzech ostatnich dni z życia żony Władysława IV. Zaintrygowała mnie nie tylko tematyka tej powieści, ale i okładka przedstawiająca królową Cecylię skrytą za wachlarzem. Ten szczegół był dla mnie oczywistym znakiem, że dzięki tej książce poznam niejeden sekret owej Habsburżanki!

 

Nie spodziewałam się jednak, że te sekrety zdradzi mi „osobiście", ponieważ narratorką powieści okazała się w dużej mierze sama Cecylia Renata. Królowa ze szczegółami opisuje swoje życie, dzięki czemu poznajemy ją krok po kroku. Dowiadujemy się o jej cierpieniu spowodowanym nieprzyjemnymi plotkami na temat jej nieszczęśliwego małżeństwa, kompleksami odnośnie wyglądu, o samotności, ale i bardziej jasnych stronach życia, jak choćby o miłości do sukienek, polowania, psów i o oddaniu Bogu.

 

Cecylia Renata stworzona przez Janinę Lesiak jest królową smutną, wrażliwą i odrzuconą. W swym życiu nie spotkała wielu życzliwych osób, nie ma komu zwierzyć się z trosk. Nawet w swoich ostatnich dniach nie może liczyć na wizytę męża, który przed ołtarzem ślubował jej miłość do śmierci. Bardzo żal mi tej Habsburżanki, która nie mogła liczyć na wsparcie nawet w tak ciężkich chwilach, gdy straciła dziecko i zaczęła obumierać. Z pomocą przychodzą jej zjawy, inne Habsburżanki, m.in. Katarina von Habsburg, które pomagają jej z godnością znieść ostatnie chwile i odejść z tego świata z honorem. Jest to mało prawdopodobne wyobrażenie, ale niezwykle krzepiące, nie tylko dla bohaterki, ale i czytelnika, który swoiście zaprzyjaźnia się z królową Cecylią.

 

Poza smutnym żywotem Cecylii Renaty powieść ta ukazuje okrutną prawdę o związkach wysoko urodzonych kobiet z królami. Autorka z werwą opisuje losy Habsburżanek zmuszonych do małżeństwa, wręcz przehandlowanych dla dobra kraju. Królowe były często przez mężów zdradzane, upokarzane, ośmieszane, ich rola sprowadzała się jedynie do urodzenia następcy tronu. Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jakie musiały być nieszczęśliwe!

 

„Dobry Boże – myśli królowa – co to za świat, w którym robią z nami, co tylko chcą? Niedźwiedzica, wilczyca, łania, a mogą wybierać ze stada, a my... Władczyni czy zwykła szlachcianka musi iść za tego, który znaczniejszy, albo bogatszy. Dwory, rody, dynastie, korony są ważniejsze niż serce i dusza kobiety. Grają nami, jak chcą. Mają za nic nasze potrzeby i chęci, ani nasz śmiech, ani płacz ich nie obchodzą!"

 

Muszę przyznać, że to dość przygnębiająca powieść, ukazująca nie tylko samą Habsburżankę, ale także bezwzględne realia dawnej epoki. Na zaledwie 124 stronach autorka zdołała ukazać rolę i sytuację większości ówczesnych królowych, przedstawić kawałek historii naszego kraju, a także wspaniale odmalować tradycje i stroje XVII wieku. Jednocześnie książka przepełniona jest wspomnieniami, myślami i zwierzeniami kobiety na łożu śmierci, bardzo emocjonalnymi swoją drogą. Nie mam pojęcia jakim cudem Janina Lesiak pomieściła to wszystko i jakim cudem zrobiła to tak dobrze... Może pewnego dnia odwiedził ją duch Cecylii Renaty i królowa osobiście jej wszystko zdradziła?

 

„Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej" to wspaniała powieść historyczna, będąca równocześnie intrygującym portretem niezrozumianej i okrutnie odrzuconej władczyni. Myślę, że w tej książce zakochają się przede wszystkim miłośniczki historii i biografii, choć nie wątpię, że może zaciekawić i męskiego pasjonata dawnych dziejów. W mojej pamięci pozostanie na długo. Z niecierpliwością będę oczekiwać kolejnych książek Janiny Lesiak, ponieważ krótka notka o autorce daje nadzieje na kolejne portrety niezwykłych kobiet...

Anena

W ciągu ostatnich miesięcy zauważyć można wzrost zainteresowania polskiego rynku wydawniczego książkami z serii biography fiction. Ten nurt dotyczy sposobu przedstawienia losów znanych i lubianych postaci historycznych i jest bardzo popularny na całym świecie. W Polsce miałam okazję go poznać dzięki powieści Wieniawski autorstwa Katarzyny Marii Bodziachowskiej. Za kolejną przedstawicielkę nowego nurtu literatury można uznać Janinę Lesiak, która zadebiutowała książką Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej.

 

Autorka stara się przybliżyć czytelnikowi postać królowej Cecylii Renaty Habsburżanki. Fabuła utworu trwa zaledwie trzy dni, podczas których dowiadujemy się o wielu znaczących faktów z życia drugiej żony Władysława IV Wazy.

 

Z okładki spogląda na czytelnika kobieta, w imponującej kunsztownym wykonaniem sukni, która skrywa twarz za przepięknym wachlarzem. Królowa Cecylia zdaje się tajemnicza, skromna i nieco zalotna. Jednakże kobieta nie zakrywa uroczego i tajemniczego uśmiechu Mona Lisy, lecz smutek, o czym dowiadujemy się już z tytułu książki.

 

Zbeletryzowana forma opowiadania o historii dawnej bardzo przypadła mi do gustu. Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić opowiedziane losy królowej, autorka oddała głos bohaterce, dzięki czemu historia zyskała dzięki temu nowy i pełniejszy wymiar. Czytelnik zyskuje zatem dostęp do alkowy Cecylii, która w ciągu kilku dni dokonuje rewizji własnego życia. Wspomina radosne i pełne smutku chwile, których doświadczyła. Dokonuje swoistej spowiedzi duszy, rytuału oczyszczającego, ale i bardzo intymnego, którego niemym świadkiem zostaje czytelnik. Z przemyśleń królowej dowiadujemy się wiele szczegółów z jej życia prywatnego. Wbrew pozorom i stereotypom królowa nie była kobietą szczęśliwą. W bardzo młodym wieku została przymuszona do poślubienia Władysława. Mimo, że przyszło jej żyć w otoczeniu przepychu, to nigdy nie czuła się jak kobieta szczęśliwa i spełniona. Jej małżeństwo było transakcją polityczną, która przynosiła korzyści jej rodzinie, ale nigdy nie sprawiła szczęścia Cecylii.

 

W trakcie tych trzech dni, którym poświęcona jest powieść, czytelnik dokładnie poznaje najgłębsze uczucia targające główną bohaterką. Dzieli z nią radości i smutki, współczuje jej i zdaje sobie z nieszczęścia i smutku, którego ofiarą się stała. Królowa stara się uporać z utratą dziecka, które nosiła. Jej cierpienie jest ukratkowe, skrywane za ścianami alkowy. Nie może liczyć na małżonka, który woli jej nie odwiedzać, ani na przyjaciółkę, bo żadnej nie posiada.

 

Cecylia wypowiada się na ważne dla niej jako kobiety tematy. Z nostalgią wspomina nieudane małżeństwo oraz liczną krytykę związaną z jej wyglądem. Jedyną rozrywkę w paśmie cierpień, jakich zaznała, były zamiłowanie do sukien, polowania i psy. Ulgę przynosiła jej wiara i praktycznie tylko Bogu mogła opowiedzieć o niedoli.

 

Losy Cecylii to studium psychologiczne kobiety, które pozwala poznać zakamarki jej duszy i uczucia, które chowa przed całym światem. Książka Joanny Lesiak to powieść znacząca, obok której nie powinno się przejść obok. Jest to utwór, który można przypisać do feministycznego nurtu literatury. Przedstawiona niedola Cecylii i problemy, których nie szczędziło jej życie, są bardzo aktualne nawet teraz. Żywot smutnej królowej ukazuje przedmiotowe traktowanie kobiet w kulturze wiecznego patriarchatu. Cecylia starała się wpasować w ramy, które jej narzucano, jednakże jej się to nie udało. Nie mogła być szczęśliwą żoną, ani spełnioną matką. W bardzo brutalny sposób została wyrwana z grona rodzinnego i poślubiona obcemu mężczyźnie, który zniechęcony jej urodą, nawet nie przekraczał progu jej komnaty. W obliczu śmierci Cecylię pozostawiono samą sobie, jednakże mimo nieszczęść, które ją spotkały, zdołała odejść z tego świata z honorem. Honorem, który przywróciły jej widmowe wyobrażenia innych kobiet z dynastii Habsburgów.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial