Okładka wydania

Wojna W Eterze 1914-1945 Wywiad I Kontrwywiad Radiowy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wojna W Eterze 1914-1945 Wywiad I Kontrwywiad Radiowy | Autor: Peter Matthews

Wybierz opinię:

Pani M

Jako siostra historyczki od samego początku byłam otoczona przeróżnymi historycznymi książkami. Często też po nie sięgam. Jakiś czas temu zdecydowałam się na lekturę Wojny w eterze 1919-1945. Co wyniosłam z tej publikacji?

 

Peter Mathews o dziennikarz, który specjalizuje się w historii nowożytnej Europy. Tym razem pochylił się nad kwestią łączności radiowej podczas wojen światowych. Wraz z jej rozwojem, pojawili się nowi szpiedzy i wywiadowcy. Ich zadaniem było szyfrowanie i łamanie kodów oraz analizowanie radiowych meldunków. „Radiooperatorzy i kryptolodzy ze sławnego ośrodka wywiadowczego brytyjskiej Admiralicji, znanego jako Room 40, położyli podwaliny pod osiągnięcia kryptoanalityków z Bletchley Park z lat drugiej wojny światowej. Podczas tej wojny zmagania wywiadów sygnałowych, znanych też pod angielską nazwą Sigint (od signals intelligence) wiązały się z wykorzystaniem różnych maszyn szyfrujących, a agenci i kryptolodzy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, ZSRR, USA i Japonii starali się wzajemnie przechytrzyć, stosując coraz bardziej złożone kody. Ta książka odkrywa tajemnice historii wywiadu sygnałowego podczas obu wojen światowych. Dopuszcza do głosu bezpośrednich uczestników zdarzeń: niemieckich kryptologów pracujących po wojnie dla aliantów, brytyjskich specjalistów od łamania szyfrów, a z także amerykańskich i rosyjskich krypto analityków".

 

Opisywana w publikacji tematyka nie jest autorowi obca. Mężczyzna zetknął się z nią podczas odbywania służby wojskowej w powojennym Berlinie. To bardzo dobrze opracowane kompendium wiedzy na temat wywiadu i kontrwywiadu radiowego, choć muszę ostrzec, że narracja jest raczej akademicka, daleko jej do powieści szpiegowskiej. Na początku nieco mi to przeszkadzało, ale gdy się nad tym zastanowiłam, doszłam do wniosku, że o niektórych rzeczach ciężko jest pisać w porywający sposób. Spróbujcie tak opowiedzieć o strukturach organizacyjnych wywiadu uwikłanych w wojnę państw. Życzę powodzenia.

 

Peter Mathews pokazuje, jak łączność radiowa radziła sobie przed wojną. Przedstawia pionierów technologii, uczy czytelników, w jaki sposób szyfrować i odczytywać kody. Jego opowieść jest momentami nieco nużąca, ale nie można odmówić mu wiedzy. Jestem pełna podziwu dla ogromu pracy, jaki włożył w powstanie tej publikacji. Oddał w ręce czytelników wiele lat swoich badań. Pojawia się tu kilka ciekawostek, np. motyw zamachu na Hitlera.

 

Wiem, że nie wszystkim czytelnikom ta książka przypadnie do gustu. Czyta się ją dość powoli. To nie jest lekka lektura na jeden wieczór. Trzeba jej poświęcić kilka dni. Warto jednak to zrobić. Peter Mathews opisuje wszystko skrupulatnie i chronologicznie. Wie, co chce przekazać czytelnikom i robi to w perfekcyjny sposób. Oprócz kilku mniej ciekawych fragmentów nie jestem w stanie zarzucić tej publikacji nic więcej. Przypadła mi do gustu. Jedna z lepszych perełek historycznych, jakie czytałam.

 

Kto powinien po nią sięgnąć? Przede wszystkim historycy. Oni na pewno znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Może nawet dotrą do informacji, o istnieniu których nie mieli pojęcia. Jestem ciekawa, jak na to wszystko zareaguje moja siostra, która zamówiła sobie Wojnę w eterze do czytania. Jest historyczką i chętnie poznam jej zdanie na ten temat. Czytelnicy, których nie interesuje wywiad radiowy, powinni omijać tę publikację szerokim łukiem. Nie znajdą tu nic dla siebie i jeszcze zanudzą się na śmierć, przedzierając się przez kolejne fakty. Polecam książkę pasjonatom historii. Nie będą żałowali ani chwili, którą nad nią spędzą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial